Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖFKENIZI YENMEK SIZIN ELINIZDE!

Son derece insani bir duygu olan öfke, kontrol altina alinmadigi takdirde birçok olumsuz sonuca yol açabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Uzman Psikolog Asli Akkan bireylerin kendine en uygun yöntemi seçmesi sonucunda öfkeyle basa çikilabilecegini söylüyor.

Öfke Nedir?

Kisinin haz almasini engelleyen ve temel inanç sistemiyle çatisan herhangi bir durum, olay ve kisiyle karsilasmasi sonucunda yasadigi duygunun adidir. Son derece insani ve dogal olmakla birlikte uygun ifade edilmeyip, kontrol altina alinmadigi takdirde yikici ve sagliksiz sonuçlar verebilir.

Öfkenin Boyutlari Nelerdir?

Kisi öfke uyandiran bir durum karsisinda asagidaki boyutlarda degisim yasar.

Düsünce – Öfke uyandiran durum karsisindaki kisinin inanç sistemi (Haksizliga ugradigina inanmak, engellendigini düsünmek vs.)

Davranis – Öfke uyandiran durum karsisinda olusan düsüncenin yorumlanmasi sonucunda ortaya çikan hareketler (bagirmak, saldirganlik, aglamak vs.)

Fizyolojik – Öfke uyandiran durumun yorumlanmasi sirasinda yasanan fizyolojik belirtiler (kalp atislarinin hizlanmasi, kizarma, ates basmasi vs.)

Duygu – Öfke uyandiran durumun yol açtigi duygulanim (üzüntü, kizginlik, isteksizlik, hayalkirikligi vs.)

Iletisim – Öfkeyi çevreyle paylasma sekli (sözlü veya sözsüz iletisim sekilleri)

Öfke Ne Tip Sorunlara Yol Açabilir?

Kontrol altina alinamayan veya basaçikilmayip bastirilan öfkenin (öfkenin bastirilmasi/içe atilmasi öfkeyle basa çikmak degildir) yol açabilecegi sorunlar su basliklar altinda toplanabilir:

Fizyolojik Problemler: Yüksek tansiyon, kalp-damar hastaliklari, bas agrisi, kas agrilari, nefes darligi, kan sekeri problemleri, gastrointestinal (mide – bagirsak) problemleri, dermatolojik (cilt hastaliklari) problemleri, duygulanim bozukluklari (depresyon gibi) vs.

Zihinsel Problemler: Performans düsüklügü, uyku kalitesizligi, konsantrasyon güçlügü vs.

Davranissal Problemler: Bagimliliklar (Alkol, sigara ve madde gibi), yeme aliskanliklariyla ilgi problemler (asiri yeme veya istah kesilmesi gibi) vs.

Iliskisel Problemler: Kisinin çevresiyle yasayacagi sorunlar (Kavga hali, küskünlükler vs.)

Öfkeyle Basa Çikma Yollari

Öfkeyle basetmenin bir tek dogru yolu yoktur. Kisinin kendi kisiligine, hayat tarzina ve içinde bulundugu duruma en uygun yöntemi seçmesi gerekir.

Öfke kontrolü 3 ana baslik altina toplanabilir. Bunlar:

Öfkenin yarattigi fiziksel belirtilerin kontrolü: Öfke vücuda fiziksel gerginlik olarak yansir. Bu gerginligi azaltmak için kisi dogru nefes almalidir. Gerginligi geçirecek nefes diyafram nefesi denilen nefes aldindiginda kisinin karnin sismesine yol açan (gögüsünün degil) nefestir. Üst üste alinacak diyafram nefesi kisinin öfkesi sonucu yasadigi fiziksel gerginligi azaltacaktir. Nefes egzersizi sirasinda kisinin mümkünse olay yerini degistirmesi de kisinin fiziksel ve hatta ruhsal gerginligini azaltacaktir. Kisi ayrica bir uzman yardimiyla ögrenebilecegi bedenindeki temel kas gruplarinin rahatlamasini saglayacak sistematik relaksasyon (gevseme) teknigini de kullanabilir.

Öfke yaratan olayin yorumlanmasi ve o olay hakkindaki düsüncenin kontrolü: Öfkenin sonucu ortay çikan kizginlik, isyan gibi duygular aslinda kisinin yasadigi öfke yaratan olay karsisinda yaptigi yorumlar ve düsünce sistemiyle iliskilidir. Herkes ayni olay karsisinda ayni düsüncelere sahip olmadigindan ayni tepkileri vermez ve ayni duygulanimlari yasamaz. Kisinin bu tip durumlarda ortaya çikarttigi düsünce kaliplarini fark etmesi, bunlarin çarpitilmis olup olmadigini degerlendirip, çarpitilmis olanlarinin yerine gerçekçi olanlari koymasi kisinin öfkesiyle basa çikmasinda çok önemli bir adimdir. Ancak düsünce kaliplarinin fark edilip, degistirilmesi sanildigindan zor olabileceginden bunun bir uzman yardimiyla yapilmasi tavsiye edilir.

Öfke yaratan durum karsisinda kisinin verecegi tepkinin kontrolü ve çevreyle olan iletisimi: Kisi öfkenin yarattigi fiziksel belirtileri kontrol altina aldigi, öfkeyi yaratan düsünce sistemini fark ettigi halde yine de kendini haz etmedigi bir durumda bulabilir. Böyle bir olayda kisinin bunu çevresine aktarim sekli de öfke kontrolünün önemli bir parçasidir. Kisinin kendini ifade etmesi sirasinda (sözlü veya sözsüz) saldirganlik yerine atilganligi (giriskenlik) seçmesi, bunun için de önce durup mümkün oldugunca yargisiz olarak dinlemeye çalismasi önerilebilir. Zaten eger kisi kendi düsünce kaliplarini yeterince iyi irdelmisse yargilama ve tarafli bakma özelligini mümkün oldugunca kontrol altina almis olacaktir. Bu hal ise yikici ikili iliskilerdense yapici olanlara dönüsecektir.

Kisi bunlara ek olarak hayatindaki günlük stresi de kontrol altina almayi saglayan çesitli ugraslara yönelerek öfkesini azaltabilir. Bunun için spor yapabilir. Hobilerini devreye sokabilir. Olayla ilgili mizahi bir yön bulup, dalga geçerek olayin ehemmiyetini azaltabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası