Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIBE KARSI ÖNLEM ALIN

Son zamanlarda çevremizde elinde kagit mendil, burnu silinmekten kizarmis ve sürekli hapsiran pek çok

kisiye rastliyoruz. Havalarin sogumasi ile birlikte grip mevsiminin gelmesinin en büyük isaretlerinden biri de bu. Gripten korunmanin en etkili yolu ise asi olmak. Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “Grip ve grip asisi” hakkinda bilgi verdi.

Ortak kullanilan esyalar gribin hizla bulasmasina neden oluyor

Grip, çogunlukla sonbahar ve kis aylarinda görülür. Hastaligi tasiyan kisilerin öksürmesi ya da hapsirmasi ile havaya yayilan damlaciklarla ve dogrudan temasla bulasir. Kapi kollari, bilgisayar klavyeleri, telefonlar gibi ortak kullanilabilecek esyalar bulasmaya neden olabilir. Belirtileri arasinda ates, bogaz agrisi, burun akintisi, hapsirik, öksürük, bas agrisi, kaslarda ve eklemlerde agri ve halsizlik sayilabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde iyilesme görülür. Ancak yaslilarda, diyabetlilerde, altta yatan böbrege, kalbe ya da solunum sistemine ait kronik hastaligi olan kisilerde daha agir seyredebilir. Bunun yaninda zatürre gibi hastaliklara da zemin hazirlayabilir.

Sik sik ellerinizi yikayin

Grip, bir virüs hastaligi oldugundan antibiyotik tedavisine yanit vermez. Hastalara bol sivi almalari, yatak istirahati ve belirtilere yönelik ilaçlar önerilir. Virüse yönelik ilaçlar erken dönemde faydalidir.

Gripten korunmada gripli kisilerle temastan kaçinilmasi, ellerin sik sik yikanmasi (örn. tokalasma sonrasi), kapali kalabalik ortamlardan kaçinilmasi ve grip asisi önerilebilir. Grip virüsü sürekli tip degistiren bir virüs oldugundan Dünya Saglik Örgütü her yil o sene sik görülen virüs tiplerini belirlemekte ve asi buna göre hazirlanmaktadir. Asi, 3 tip ölü virüs içermektedir. Uygulandiktan sonra etkisinin ortaya çikmasi 10-15 gün kadar bir süre almaktadir. Bu nedenle sonbahar baslarinda yapilmasi önerilmektedir. Tüm kis boyunca yapilmasinin bir sakincasi yoktur, erken yapilmasinin nedeni, bagisikligin bir an önce baslamasinin saglanmasidir. Bu arada, çogunlukla koruyucu olsa da grip asisi yapilmasi, kisinin o yil asla grip olmayacagi anlamina gelmez. Asinin koruyuculugu, yüzde 60-80 arasinda degismektedir. Ayrica grip asisi gribe benzer diger hastaliklardan (nezle gibi) korumamaktadir.

6 ay-3 yas arasi çocuklara grip asisi yarim doz, 3 yas üstüne tam doz olarak uygulanir. Ilk defa asilanan 8 yas altindaki çocuklara 1 ay ara ile 2 kez asi yapilmalidir.

Yaslilar ve çocuklar mutlaka grip asisi yaptirmali

65 yasin üzerindekiler, bazi akciger hastaligi olanlar (astim, kronik bronsit gibi), kronik kalp ve damar hastalari, seker hastalari, kan hastaligi olanlar, bagisikligi baskilanmis kisiler (uzun süreli kortizon kullanimi, AIDS, kanser tedavisi görenler gibi) grip asisi yaptirmalidir. Ayrica, bakim/huzur evlerinde kalanlarin, burada çalisan personelin ve saglik çalisanlarinin da grip asisi yaptirmasi uygun olabilir.

6 aydan küçük bebeginize grip asisi yaptirmayin

Asi, tavuk yumurtasinda hazirlandigindan yumurta alerjisi olanlara, asinin içerigine alerjisi bulunanlara, Guillain-Barré Sendromu adi verilen nörolojik bir hastaligi olanlara ve 6 aydan küçük bebeklere uygulanmamalidir. Grup asisi yapilacagi zaman atesli bir hastalik geçirmekte olanlarin da, rahatsizliklari düzelene kadar asiyi ertelemesi önerilmektedir.

Grip asisinin yan etkisi var midir?

Grip asisi canli olmayan virüs içerdiginden asiya bagli olarak grip geçirmek mümkün degildir. Ancak, asiya bagli hafif yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasinda,

Asi yapilan bölgede agri, kizariklik ya da sisme,

Kas agrilari,

Kirginlik hissi,

Hafif ates sayilabilir.

Nadiren, özellikle yumurta alerjisi olanlarda, ciddi alerjik reaksiyon görülme riski vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası