Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLAR HAYATLARI BOYUNCA KALSIYUM DESTEGI ALMALI

Kadinlar her dönemlerinde kalsiyuma ihtiyaç duyuyorlar. Ancak menopoz döneminde diger dönemlere göre kalsiyum atimi artiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, gerekli olan kalsiyumun süt ve süt ürünlerinden büyük ölçüde alinabilecegini söylüyor.

Beslenme anne karnindan itibaren yasamin her sürecinde gerekli ve çok önemlidir. Dogru beslenme bilgisine sahip olmak obezite, kalp damar hastaliklari, kanser ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi hastaliklarin olusma riski azaltmaktadir. Yeterli ve dengeli beslenme cinsiyet basta olmak üzere yas, fizyolojik ve genetik özellikler ve yasam sekline göre kisiye özel farkliliklar içermektedir.

Bilimsel arastirmalara göre insanin 50’ye yakin besin ögesine ihtiyaci vardir. Yasamini kaliteli ve verimli sürdürebilmesi için bunlarin hergün belirli miktarlarda alinmasi gerekir. Bunlardan herhangi biri yetersiz veya fazla alindiginda çesitli saglik sorunlari ortaya çikmaktadir. Besin ögeleri alti grupta toplanmaktadir; proteinler, yaglar, karbonhidratlar, su, vitaminler ve mineraller. Yetiskin insan vücudunun ortalama %6’si minerallerden olusur. Kalsiyum ve fosfor bunlarin basinda gelir. Bu mineraller iskelet ve dis yapisinin büyük kismini olusturmaktadir.

Bebeklik, çocukluk ve ergenlik çagi beden yapisinin özellikle de kemik yapisinin hizla olustugu bir dönemdir. Kalsiyumda iskelet yapisinin gelisiminde çok önemlidir. Büyüme çaginda kemik yapimi yikimdan daha yüksektir. Kemik kütlesi 25 yasinda maksimuma ulasir. Kortikol kemigin yapim süreci 35 yasa kadar sürmesine karsi, uzun kemiklerin büyümesi 20 yasinda durur. Otuz yasindan sonra kemik yikimi yapimindan daha fazladir. Kirk yasindan sonra yilda yaklasik %1.2 kemik kaybi olur. Menopoz döneminde kayip yilda %2-3’e çikar. Menopozdan 10-15 yil sonra kemik kayip hizi %1’e iner ve yasam boyu kadinin maksimuma ulasan kemik kütlesinin %45-50’sini yitirir.

Özellikle kadinlar için kalsiyum ve fosfor önemli minerallerdir. Hayatlarinin her döneminde özellikle de gebelik döneminde ve menopoz döneminde sorun yasamamak için kemik yapiminin yikimindan çok oldugu 30 yasina kadar olan süre içinde 800-1000mg kalsiyum ihtiyacinin tamami karsilanmalidir. Gebelik döneminde bu ihtiyaç artar ve 1200mg olur. Menopoz döneminde ise ve östrojen aliniyorsa günde en az 1000-1200mg kalsiyum alinmalidir. Eger menopoz döneminde ve ötrojen alinmiyorsa günde en az 1500mg kalsiyum alinmalidir.

Menopoz döneminde kadinin vücudundaki hormonel degisime bagli olarak iskelet sistemi de zarar görebilir. Kemiklerin zarar görmesine osteoporoz denilmektedir. Bu dönemde osteoporoz riskinin artmasinin sebebi kalsiyum atiminin hizlanmasidir ve kemik yumusamaya baslar, kirilganligi artar. Dünya Saglik Örgütü(WHO) menopoz sonrasi kadinlarda osteoporoz sikligini %30 olarak açiklamistir.

Osteoporozdan korunma yollari;

Çocukluk ve adölesan dönemde kalsiyumdan zengin beslenerek kemik yogunlugunu arttirmak gereklidir, çünkü kemik yogunlugu düsük olan bir kisi menapozla birlikte daha fazla kemik dokusu kaybina ugruyacagindan osteoporoz riski artar.

Sodyum(tuz)’dan zengin yiyeceklerin az tüketilmelidir.

Kahve ve çay gibi kafeinli gidalarin az tüketilmelidir.

Sigara ve alkol varsa azaltilmalidir.

Süt ve sütlü gidalar kalsiyumdan çok zengindir bu nedenle mutlaka tüketilmelidirler.

Menopoz döneminde kadinlarin günlük 1200 mg kalsiyum almalari önerilmektedir.

Güzenli yürüyüs ve egzersin yapilmali

Günes isigindan yeterince faydalanilmalidir.

KALSIYUMUN EN IYI VE IYI KAYNAKLARI

Süt, peynir, yogurt, findik, fistik, kuru baklagiller, yesil sebzeler

KALSIYUMUN ORTA DERECELI KAYNAKLARI

Yumurta, portakal, limon, çilek

Süt ve süt ürünlerinin kalsiyum içerikleri asagidaki tabloda da görüldügü gibi digerlerine göre çok daha fazladir.

BESIN MADDESI KALSIYUM

Yagsiz sade süt (250cc) 415mg
Meyveli yogurt (250cc) 315mg
%2 yagli süt (250 cc) 295mg
Tam yagli süt (250 cc) 290mg
Mozerella peyniri (30gr) 185mg
Krem peynir (2 çorba kasigi) 25mg
Taze kasar (30gr) 205mg
Sardalya (kilçikli) 90mg
Kuru incir (3 adet) 90mg
Dondurma (125 gr) 85mg
Brokoli (125gr) 45mg
Portakal (1 adet) 50mg

Türkiye’ye özel olusturulan beslenme rehberinde de süt ve süt ürünleri tüketimine yönelik tavsiyeler önemlidir ve göz ardi edilmemelidir. Saglik Bakanligi ve HÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü is birligiye hazirlanmistir.

ÖNERILER

Her gün yetiskin bireylerin 2 porsiyon, çocuklarin, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadinlarla menopoz sonrasi kadinlarin 3-4 porsiyon süt ve yerine geçen besinleri tüketmeleri gerekir. Bir orta boy su bardagi (200 cc) süt veya yogurt ile iki kibrit kutusu büyüklügünde peynir bir porsiyondur.

Yagsiz veya yagi azaltilmis süt, yogurt ve tuzu az peyniri tercih edin.

Çig süt ve pastörize edilmemis sütlerden yapilan peynir ve benzeri besinler insanlarda Brusella hastaligina neden olur. Bu nedenle sokakta satilan kaynagi bilinmeyen sütleri tüketmemeli. Pastörize edilmis veya UHT (uzun ömürlü süt) sütleri tercih edilmelidir.

Yogurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasinda olusan suyunun atilmasi vitamin B2 (riboflavin) kaybina neden olur. Suyu atilmamalidir.

Sütlü tatli pisirildikten sonra ocaktan alinirken sekeri eklenmelidir. Pisirilme sirasinda eklenen seker ile sütün proteini birlesince protein kaybi olusur.

VKV Amerikan Hastanesi
Diyetisyen Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası