Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOLESTEROL ÇOCUKLARI TEHDIT EDIYOR

Uzmanlar sagliksiz yasam kosullari nedeniyle kolesterol sorunu ile karsi karsiya kalan çocuklarin çok küçük yaslardan itibaren siki kontrol altinda tutulmasini öneriyorlar. Kolesterolün dengede tutulmasi konusunda ise en önemli rol aileye, özellikle de anneye düsüyor.

Sagliksiz yasam kosullarinin bir sonucu olan kolesterol sorunu artik çocuklari da vuruyor. Çocuklarda çok küçük yaslardan itibaren kolesterol sorunu ortaya çikabiliyor. Kolesterolün dengede tutulmasi konusunda ise en önemli rol aileye, özellikle de anneye düsüyor. Annenin, sürekli olarak çocugunun nasil beslendigi konusunda takipte olmasi gerekiyor. Aksi halde ilerleyen yaslarda çocuk kalp hastasi olma riskiyle karsi karsiya kaliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi, Pediatrik Kardiyoloji Uzmani Prof.Dr. Sertaç Çiçek, konuyla ilgili sorulari yanitladi.

Çocuklarda kolesterol olabilir mi? Bu durum kalp hastaligi riskini artirir mi?

Birçok anne-baba, çocuklarinin kolesterol seviyelerini bilmez. Kolesterol ölçümü bebekler için yapilan kan tahlillerinin veya çocuk sagligi kurumlari tarafindan yapilan düzenli kontrollerin bir parçasi degildir. Aslinda, profesyonellere göre rutin kontrollerde bunun saglanmasina çok da ihtiyaç duyulmamaktadir.

Çocuklarda da eriskinlerdeki gibi kolesterol problemi olabilir. Birtakim genetik problemler bunu neden olabilir; ailevi bir yatkinlik varsa, çocukta asiri kolesterol yüksekligine rastlanabilmektedir. Yüksek kan kolesterolüne sahip çocuklarin neredeyse yarisi ilerleyen yaslarda normal seviyeler gösterebiliyor. Buna karsin, yüksek kolesterol seviyeleri yine de kalp rahatsizligi riski tasir.

Kisinin kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse, kalp hastaligi olma ihtimali de o kadar yükselir. Türkiye’de erkek ve kadinda birinci sirada gelen ölüm nedeni kalp damar hastaligidir. Ateroskleroz erken yaslarda baslayabilir. Beslenme düzeni ve ailevi kolesterol hastaliklari kolesterol degerlerini yükseltebilir. Özellikle çocukluk döneminde beslenme aliskanliklarinin düzeltilmesi, sismanliktan kaçinilmasi, seker hastaliginin arastirilmasi ve gerekiyorsa gerekli önlemlerin alinmasi (diyet, egzersiz ve ilaç) faydali olabilmektedir. Kan kolesterol düzeyinin yüksek olmasi kalp damar hastaligi riskini arttirir.

Hangi çocuklarin kolesterolüne bakilmali?

Asagidaki kriterleri karsilayan çocuklarda ileride koroner kalp hastaligi ortaya çikma riski vardir:

o Eger anne-baba veya aile büyüklerinde 55 yasinda ve öncesinde koroner kalp rahatsizliklar görülmüsse,

o Eger ebeveynlerden birinde yüksek kan kolestrol seviyesi varsa

o Eger aile geçimisinde lipid metabolizma bozukluklari varsa,

o Eger çocukta koroner kalp rahatsizliklarina yol açabilecek, asiri obezite, fiziksel hareketsizlik, sigara, diyabet, yüksek tansiyon, renal hastalik ve düsük tiroid aktivitesi gibi medikal kosullar varsa,

o Eger aile geçmisi bilinmiyorsa.

Çocugunuzun ne yedigine dikkat edin!

Çocukta kolesterol çikarsa ne yapilmali?

o Çocuklarinin yüksek kolesterolü olan ebeveynlerin %90’inin kendilerinin de yüksek seviyeleri oldugundan, ve ebeveyn kontrolü altinda yapilan diyet ve egzersiz, kolesterol seviyelerini azaltmada çok önemli oldugundan, tedavinin bir aile isi oldugunu unutmamak gerekiyor.

o Öncelikle çocugunuzu korkutmayin. Yasina uygun bir sekilde yüksek kolesterol hakkinda onu bilgilendirin. Doktorunuza tavsiye için basvurun. Bunu bir hastalik için yapilan tedavi olarak göstermeyin.

o Aile yemekleri planlayin ve çocugunuzun ne yedigine dikkat edin.

o Yemeklerdeki kolesterol ve yaglara özellikle dikkat edin.

o Yürüyüsler, oyunlar ve spor gibi egzersiz içeren aile aktiviteleri planlayin.

Çocugunuzun kolesterol seviyelerini 3 aylik beslenme degisiklikleri ardindan yeniden test ettirin.

o Çocugunuzun doktoruyla ilaç kullanimi hakkinda konusun. Ilaç kullanimi genellikle 8 yasin üstündeki çocuklarda düsünülür ve sadece beslenme degisiklikleri ve egzersiz denendikten sonra kullanilabilir.

Anneler çocuklarini korumak için nelere dikkat etmeli?

o Anneler öncelikle çocuklarinin saglikli beslendiklerinden emin olmali. Bunun için:

o Gerekli bilgiler için yiyecek etiketlerini okuyun. Etiketler size servis edilen bir porsiyonda kaç kalori bulundugunu, ne kadar yag içerdigini ve bu yagin ne kadarinin doymus (uzak durulacak olanlar) yag söyleyebilir.

o Siralanan 5 alandan yemekler verin: meyve, sebze, misir gevregi ve ekmek gibi tahil ürünleri, fasulye ve balik.

o Derisiz tavuk gögsü gibi yagsiz et deneyin, etler üzerinde gördügünüz bütün yagi ayirin.

o Yagsiz süt ya da düsük yagli yogurt gibi düsük yagli ürünleri tercih edin.

o Yemek yaparken yaglardan kaçinin. Izgara yapin ya da firinlayin. Kizartmayin.

o Saglikli kilodaki çocuklarda, hafif içeceklerin, meyveli içeceklerin ve düsük yagli atistirmalarin alimini azaltin. Kilolu çocuklarda bu ürünlerden uzak durun.

o Kolesterolü yüksek yiyeceklerin alimini azaltin. Kolesterol, mandira ürünlerinde, kirmizi et, beyaz et, balik ve karides gibi kabuklularda görülür. Özellikle organlardan elde edilen ciger gibi etlerden kaçinin.

o Doymus yaglardan kaçinin. Bunlar, çogunlukla kurabiyeler, krakerler, firinda pisirilenler ve sert margarinlerde bulunur. Listenin içinde hidrojene yag (doymus yag) varsa, kullanmaktan kaçinin. Yumusak margarinleri tercih edin.

o Çocugunuzun atistirmalarini kurabiyeler ve krakerlerden, meyveler, bebek havuçlari gibi çig sebzeler ve düz tuzsuz patlamis misira çevirin. En iyi atistirma sekli elma dilimleri, portakal dilimleri, yagsiz yogurda karistirilmis meyve, yagsiz patlamis misir ve düsük yagli cipslerdir.

o Çocugunuza okula götürmesi için saglikli bir ögle yemegi hazirlayin. Okul yemekleri için, tam tahilli ekmekle yapilmis düsük yagli veya yagsiz etli sandviçler hazirlayin. Düsük yagli peynir de eklenebilir.

o Atistirmalik yiyecek veren otomat makineleri sorun olabilir. Çocugunuza düsük yagli yemekler seçmek konusunda yardim edin veya makinelerden tamamen uzak durmasini saglayin. Kola makinelerini kullanmaktan kaçinin.

Onlarin çocuk oldugunu ve sevdikleri yemekleri dogum günü partilerinde ve okul etkinliklerinde engelleyemeyeceginizi unutmayin. Sosisli sandviç, dondurma, kizartmalar ve pizza gibi çok yagli yemekler, diger saglikli yemeklerle ayni gün ve haftaninin geri kalaninda dengelendigi zaman çocugunuzun beslenmesinin bir parçasi olabilir.

Kahvaltiyi tam tahilli ekmek kullanarak hazirlanmis tost gibi lifli yemekleri seçmek için bir firsat olarak kullanin. Elma gibi meyveler, suyundan daha çok lif içerecektir, bu yüzden meyve suyu yerine meyveyi tercih edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası