Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TOPUKLULAR KADAR BABET AYAKKABILAR DA AYAGA ZARARLI

Uzmanlar, özellikle son yillarda moda olan ve rahat oldugu için saglikli oldugu düsünülen babet ayakkabilarin en az yüksek topuklular kadar zararli oldugu konusunda uyariyorlar. Ideal topuk yüksekligi 5 cm olmasi gerektigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof.Dr. Semih Aki, ayagin ön yüzünde yer alan baglarda asiri yüklenmeye neden oldugu için babet ayakkabilarin ayak agrilarina yol açabilecegini ifade etti.

Uzmanlar, özellikle son yillarda moda olan ve rahat oldugu için saglikli oldugu da düsünülen babet ayakkabilarin en az yüksek topuklular kadar zararli oldugu konusunda uyariyorlar. Uzmanlara göre ideal topuk yüksekligi 5 cm olmali. Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof.Dr. Semih Aki, yüksek topuklu ve babet ayakkabilarin zararlarini anlatti.

Ayakkabi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nedir?

Ayakkabi seçimindeki en önemli noktalardan biri topuk yüksekligidir. Topuk yüksekligi 3-4 cm’den yüksek olmamalidir. Ayrica yeterince genis olmalidir. Daha yüksek topuk, agirligin daha fazla ayak tarafindan tasinmasi demektir. Ayak deformitelerinin en büyük nedenleri yüksek topuklu ayakkabi kullanimidir. Topuk ve ayakkabi ön tarafi sok absorbe eden bir materyalden olusmali. Parmaklarin yeterince rahat sigabildigi genislikte olmalidir.

Yüksek topuklu ayakkabilar ne gibi sonuçlara yol açar?

Yüksek topuklu ayakkabilar binen yükü ayak topugunda öne dogru kaydirmakta ve ayak ön bölümünün asiri stres altinda kalmasina neden olmaktadir. Bu tür ayakkabilar ayni zamanda diz kalça ve bel bölgesinde vücut agirlik merkezinin degisimine neden olarak bu bölgelerdeki baglarda asiri gerilmeye, eklemlerde asiri yüklenmeye ve kaslarda asiri çalismaya neden olarak diz kalça ve özellikle bel agrilarina neden olmaktadir. Yüksek topuklu ayakkabilar düsme riskini attirip özellikle ayak bilegi çevresindeki baglarda yaralanmalara neden olmaktadir.

Ayakkabinin modeli ve malzemesi önemli midir?

Evet önemlidir. Günlük kullanimda ayak bilegini sikica kavrayan ayakkabilar destek vermesi bakimindan tercih edilmelidir. Ancak sürekli bu tarz ayakkabilarin kullanimi ayak bilegi kaslarinda zayiflamaya da neden olabilir. Ayrica ayakkabi ön ve arka bölümlerinde her iki el arasinda çamasir büker gibi bükülmeye çalisildiginda kolayca deforme olmamalidir.Topuk arka kismi, ayaga arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden yapilmis olmalidir. Malzeme olarak da sentetik materyalden uzak durmali, dogal deri ayakkabilar tercih edilmelidir. Dogal deri materyaller daima hava sirkülasyonu saglamaktadir.

Ayakkabinin büyüklügü nasil olmalidir?

Insanlarin ayak ölçüsü yasla beraber artar. Ayrica her iki ayak ölçüsünün birebir ayni olmama ihtimali vardir. Günün sonunda da ayaklar siser. Bu nedenle en uzun ayak parmagina (Yunan ayak modelinde ikinci parmak birinci parmaktan uzundur) göre ayakkabi seçmek gerekir. Ayrica ayakkabi alirken eni genis, dar kalip ayakkabi ya da yarim numara seçeneklerini sorun. Normalden küçük ayakkabilar ayaginizi sikar büyükler ise düsmenize neden olabilir. Yeni aldiginiz ayakkabilari ayaginiza zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresi asama asara arttirin. Birkaç gün sonra ayakkabi ayaginiza daha iyi uyum saglayacaktir.

Son yillarin modasi olan babet ayakkabilar saglikli midir?

Babet ayakkabilar ayaga binen yük dagiliminda, en az yüksek topuklu ayakkabilar kadar olumsuzluklara neden olmaktadir. Babet adi verilen alçak topuklu ayakkabilar, yüksek topuklularin aksine ayaga binen yükü topuga kaydirarak burada yüklenmeye neden olmaktadir. Bu tür ayakkabilar ayagi yanlardan çok iyi kavrayamadigi için ayak ön yüzünde yer alan baglarda asiri yüklenmeye neden olarak ayak agrilarina yol açabilmektedir. Ayakkabi seçerken 5 cm’lik topuk yüksekligi ideal olarak kabul edilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası