Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ TEMBELLIGININ TEDAVISI ERKEN TESHISLE MÜMKÜN

Özellikle halk arasinda göz tembelligi olarak bilinen ambliyopinin erken teshis ve tedavi edilmesi mümkün. 7-8 yaslarindan sonra tespit edildiginde tedavisi mümkün olmayan göz tembelligi için, gerek dogum hemsiresinin gerekse çocuk doktorunun gözlemleri çok önemli. Erken teshis ve tedavi için çocuklarin 4 yasina kadar mutlaka bir göz hekiminin kontrolünden geçmesi gerekiyor.

24 Eylül 2008, Istanbul - Çocuklarimizi saglikli yetistirmek, mutlu bir hayat ve kariyer sürdürmelerini saglamak açisindan göz sagliginin korunmasi çok önemlidir. Özellikle halk arasinda göz tembelligi olarak bilinen ambliyopinin erken teshis ve tedavi edilmesi yasamsaldir. Ne yazikki 7-8 yaslarindan sonra tespit edilen göz tembelliginin tedavisi mümkün degildir. Anadolu Saglik Merkezi’nden Göz Hastaliklari Uzmani Op.Dr. Naci Sakaoglu, çocuklarda göz sorunlari ile ilgili sorulari yanitladi.

Çocuklarda göz bozukluklari en erken ne zaman teshis edilebilir?

Çocuklar dogduklarinda gözleri henüz eriskin görme fonksiyon ve boyutlarina sahip degildir. Zamanla gözün ön arka çapindaki artis ve kornea ile lensin boyutlarindaki degisim, göz hareketlerindeki uyum, objeyi fikse edebilme yetenegi ile görme fonksiyonu gelisir. Çocuklarda ilk 6 yas içinde görme gelisiminin yüzde 90‘i gerçeklesir. 9 yasina kadar az da olsa degisimin devam ettigi düsünülmektedir. Göz gelisiminde en önemli dönem 0- 3 yas arasidir. Hemen hemen ilk 6 ay içerisinde odaklama olusur ve genellikle emetrop (normal göz ) haline gelirler. Dolayisiyla ilk 6 ay içerisinde kirma kusurlari çok degiskendir ve fikir verici degildir. Bu dönem muayenesinde haricen göz incelemesi ile dogumsal göz hastaliklari tespit edilebilir ya da göz bebegine isik düsürülerek retinanin saglikli olup olmadigi belirlenebilir. Kirma kusurlari 6. aydan itibaren saglikli sonuç verir. Göz, 3 yasina kadar en önemli gelisimini saglar, 6 yasina kadar da devam eder. 6. yastan itibaren yavaslayarak 7- 8 yaslarinda gelisimini tamamlar.

Çocuklari hangi yaslarda göz muayenesine götürmek gerekir?

Yeni dogan bebeklerin göz sagliginin belirlenmesinde, dogum hastane kosullarinda yapilmis ise gerek dogum hemsiresinin gerekse çocuk doktorunun gözlemleri çok önemlidir. 3 yasin sonuna kadar çocuklarin bir göz hekimi tarafindan görülmesi sarttir. Hemen okula baslamadan önceki dönem ise (6 yas civari) belki de son sans sayilabilecek dönemdir. Bu süreçte gerçeklestirilecek muayeneyle görme bozukluklari tespit edilebilir, olusabilecek göz tembelligi engellenebilir. Ayrica görmeye bagli olarak meydana gelebilecek okul basarisizliklarinin önüne geçilebilir.

En sik sasiliga rastlaniyor

En sik rastlanan çocuk göz bozukluklari hangileri ve tedavileri nasil yapilir?

Çocuklarda en sik rastlanan görme bozuklari kirma kusurlari ve sasiliktir.

Göz tembelligine yol açma açisindan birinci sirada hipermetroplar, ikinci sirada sasiliklar yer almaktadir. Sasilik sonucu kayan gözün kullanilamamasina bagli olarak olusan tembelliginin giderilebilmesi için erken yasta gözlük ve cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Sürecin ayrica kapama tedavileri ile desteklenmesi gerekir. Bu tedavilerde basarinin en önemli kosulu sorunlarin erken dönemde tespit edilip ebeveynlerin göz hekimi ile yakin bir isbirligine girmesidir.

Hangi belirtiler, hangi rahatsizligin belirtisidir?

Çocuklarda sayet kayma yoksa, kirma kusurlarinin ve buna bagli olusan göz tembelliginin tespiti çok zordur. Göz disaridan tamamen normal görüldügü için ailelerin bunu anlamasi mümkün degildir. Bunun için mutlaka göz hekimine görünmek gerekmektedir. Sonuç olarak bu rahatsizliklar çogunlukla herhangi bir bulgu vermedigi için 4 yasina kadar çocuklarin mutlaka bir göz hekimine götürülmesi gerekir. Gecikmeden tedaviye baslanmasi iyilesmenin saglanmasi açisindan çok önemlidir. Gelismis toplumlarda 45 yas altinda yüzde 2-3 oraninda görülen göz tembelligi, görme kaybina sebep olan hastaliklarin basinda gelir.

Göz tembelligi nedir? Tedavisi var mi?

Göz tembelligi, muayene ile saptanilabilen bir patoloji olmaksizin gözlükle tam olarak iyilestirilebilmesine ragmen bir ya da iki gözün görme keskinliginin azalmasi ya da eksik olmasidir. En önemli sebepleri belli numaralar üstündeki hipermetroplar ve astigmatlardir. Ikinci sikliktaki sebebi ise özellikle içe kaymalardir. Hipermetroplarda da yakinda bulanik görme oldugu için beyine görsel uyari yeterince gitmeyecek ve görme gelisimi tamamlanamayacaktir. Sonuçta net görme ögrenilmedigi için göz tembelligi olusacak ve sonradan düzeltilemeyecektir. Burada önemli olan kirma kusurunun erken fark edilmesi, bozuk olan gözün tembellesmemesi için diger gözün kapatilarak çalistirilmasidir. Göz tembelliginin engellenebilmesinde en önemli faktör ise tedaviye baslama yasidir. 6- 7 yaslarindan sonra basari çok düsüktür. Sasilikta ise kayan gözün kullanilamamasina bagli az görme ve tembellik olusacaktir. Bunun önüne geçmek için saglam gözün belirli süreler kapatilmasi tembelligi engeleyecektir. Sasilarda derinlik hissi yoktur ya da çok azdir.

Tembelliginin tedavisi ile bunun da önüne geçilmis olur.

Görme sorunlari ögrenmeyi de etkiliyor

Bilgisayar ve televizyon göz sagligini nasil etkiler? Ne kadarina izin vermeli?

Çocuklarda bilgisayar ve televizyonun gözün gelisimine ve tembellige herhangi etkisi yoktur. Ancak uzun süre bilgisayara bakanlarda göz yasina bagli problemler ortaya çikmaktadir. Sanilanin aksine çocugun televizyona ya da bilgisayara yakindan bakmasi gözün gelisimini olumsuz etkilemez. Hatta televizyona yakin bakan çocuklarin kirma kusuru olabilecegi düsünülerek bir göz hekimine götürmek gerekir. Ancak genel olarak bir saatlik bir bilgisayar kullanimi sonrasinda en az 10- 15 dakika ara vermek gerekmektedir.

Göz bozukluklarinin ögrenme üzerindeki etkisi ne kadar?

Ögrenmenin en önemli ayagini görsel algilamanin olusturdugu düsünülecek olursa göz bozuklugunun ögrenme üzerindeki etkisinin bilinenden daha fazla oldugu anlasilacaktir. Bu sebeple kres döneminden baslayarak tarama testleri ile görme bozukluklarinin tespit edilmesi çok önemlidir. Sonuç çagdas yasamin giderek artan görsel ihtiyaçlari, en önemli görme bozuklugu sebebi olan göz tembelligini giderek artan bir sosyal , entellektüel ve ekonomik problem olarak ortaya çikarmaktadir. Zamaninda tespit edildiginde tam bir tedavisi mümkün olan göz tembelligi için ailelere ve çocuk hekimlerine (aileyi yönlendirmesi açisindan) büyük görev düsmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası