Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayram Tatiline Saglikli Girin!

Seker bayrami için geri sayim basladi... Özelikle çalisanlarda, bayram öncesi yasadiklari yogun tempo nedeniyle daha çok yorgunluk, stres ve düzensiz uyuma görülüyor. Bu durum vücut direncinin düsmesine sebep oluyor. Vücut direncinin düsmesiyle soguk alginligi ve grip kolayca ortaya çikabiliyor.

Birçok kisi bayramda tatilin uzun olmasini firsat bilerek tatile gitmeye hazirlaniyor. Bayrama saglikli girebilmek, bayram tatilini saglikli geçirebilmek için mutlaka hava durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sonbaharin kendini göstermeye basladigi bu günlerde grip olma riskimiz de artiyor. Havanin ani degisimi, günesli günlerin yerini rüzgarli, yagmurlu günlere birakmasi, grip ve soguk alginligi salginlarina yakalanmayi kolaylastiriyor.

Grip virüsünün vücuda girmesi ile baslayan bulgular genellikle 7-10 günde iyilesme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronsit veya zatürre gibi bazi ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle gripten ve soguk alginligindan korunmak çok önemli. Özellikle grip salginlarinin yaygin oldugu bu aylarda alacaginiz basit önlemler ile gripten korunabilir, tatil günlerini yatakta geçirmekten kurtulabilirsiniz:

Dengeli beslenin,

Vücudun ihtiyaci olan protein, karbonhidrat, yag ve vitaminler yeterli olarak alinmazsa, vücut direnci düser ve solunum organlari mukozasi da bu durumdan etkilenir.

Yeterli miktarda su için,

Solunum yollarinin nemli olmasi, virüs tasiyan damlaciklarin etkisine karsi direnci saglar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacinin azaldigi kis mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8–10 bardak su içilmesi faydalidir.

Düzenli spor yapin,

Saglikli yasamin bir parçasi olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Yetiskin bir kisi için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapilmasi faydalidir.

Stresten uzak durmaya çalisin,

Stres, vücut direncini azaltarak hastaliklara davetiye çikaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çesitli yollar ile stresten uzaklasmak saglikli kalmayi da beraberinde getirecektir.

Sigara içmeyin,

Sigara da ayni stres gibi vücut direncini azaltir. Ayrica virüs yüklü damlaciklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapistiklari için hastalik yapici özellikleri artar.

Kalabalik yerlerde kendinizi korumaya çalisin,

Toplu tasitlar, sinema, tiyatro gibi kalabalik yerlerde grip olan bir kisinin aksirmasi ile virüsler büyük bir hizla (160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzaga yayilabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandirmanin iyi olmasina dikkat etmek, temizlige özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

Düzenli uyuyun,

Bir gece uykusuz kalindiginda, virüslere karsi savasan vücut hücreleri yari yariya azalmaktadir. Bu nedenle mümkün oldugunca düzenli uyuyun, bu düzen bozulursa mutlaka telafi ederek vücudun uyku ihtiyacini karsilayin.

Birkaç küçük önlem ile bayrami saglikli karsilamak, tatili saglikli geçirmek elinizde... Hava sartlarinin hastaliklari tetikledigi bu günlerde, daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası