Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘ANNE OLMA ÇILGINLIGI’ GIDEREK ARTIYOR

Gelisen tibbi imkanlar sonucunda kadinlarin da herseye ragmen anne olma istegi artiyor. Çesitli yollarla çocuk sahibi olma sansinin da artmasiyla “mommy madness” yani “anne olma çilginligi” egilimi de bas gösteriyor.

Çiftlere anne ve baba olarak mevcut durumlarinin disinda yeni bir statü kazandirmasi, çocuk sahibi olma istegini arttiriyor. VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Asli Akkan, çagimizda anne-baba olma psikolojisi ile ilgili sorulari söyle yanitliyor:

1. Insanlarin çocuk sahibi olmak için bütün sartlarini zorlamasini neye bagliyorsunuz?

Çogalip genlerini nesilden nesile tasimak her canlinin oldugu gibi insanin da evrimsel bir ihtiyacidir. Ancak özellikle günümüzde, çocuk sahibi olmak sadece bu evrimsel kodlarin getirdigi bir gereklilik degildir. Çocuk sahibi olmak kisilere yeni kimlikler, title’lar ve sosyal statü degisiklikleri kazandirmaktadir. Çocukla birlikte birey sadece es, arkadas, çalisan, sporcu, ögretmen, doktor vs. olmayip “anne” ya da “baba” kimligine bürünmektedir. Benzer kimlikler de o benzer kimlikteki diger kisilerle ortak paydalar/paylasimlar yaratmakta ve yeni sosyal düzenlemelerin beraberinde gelmesine yol açmaktadir. Sosyolojik açisinin yani sira, çocuk sahibi olmak bireylerin karakter özelliklerine bagli ihtiyaçlarini da karsilamalarini saglayacaktir. Örnegin bagimli kisilik yapisina sahip bir birey bu özelliginin sonucu olusan “sürekli onanma ve sevilme ihtiyacini” çocugu üzerinden saglayabilecegine inanabilir. Ya da mükemmeliyetçilik özellikleri yogun olan, hayatini hep “meli/mali” lar üzerinden yöneten bir kisi “toplumun bir parçasi olmak adina çocuk sahibi olunmalidir” inanciyla çocuk sahibi olmayi daha da isteyecektir.

2. Tüp bebek yöntemlerinin yayginlasmasi 'anne olma çilginligini' ne kadar arttirdi?

Gelisen tibbi imkanlar dogal olarak eskiden çocuk sahibi olma olasiligi olmayan kisilerin de artik bir sansinin olmasina yol açti. Bu da daha fazla kisinin anne baba olmasina neden oldu. Tüp bebek yönteminin getirdigi kolayliklar sayesinde sadece infertilite sorunu olan bireyler degil, aslinda kimi zaman riskli grupta olarak görülebilecek belli yasin üstündeki kisiler de anne baba olabilme olasiliklarini fark ettiler.

3. 58-60 gibi çok ileri yaslarda anne olunmasi hakkinda neler söyleyeceksiniz?

Fizyolojik açidan degerlendirmesini yine bir tip doktorunun yapmasinin daha uygun oldugunu düsünüyorum. Psikolojik açidan ise bu yaslarda anne olunmasinin sakincalari olabilir. Ilk annelik ise bu yasta “annelik” kimligine adapte olabilmek oldukça zor olacaktir. Zaten bu kimligin sorumluluklari genç bir birey için bile oldukça mesakkatli iken ileri yaslarda bireyin sarf edecegi hem fiziksel hem de psikolojik emeginin ve dolayisiyla yorgunlugun artmasi kaçinilmazdir. Çocugunu büyütürken ise, birey azinlikta kalacagi (etraftaki anneler ondan çok daha genç olacagi) ve azinlikta kalmak da kisiye yeni bir psikolojik baski getireceginden bu yastaki anne digerlerine nazaran daha çok savas veriyor olacaktir.

4. Türk toplumunda 'çocuk sahibi' olmak ve 'çok çocuk sahibi olmak' ne anlama geliyor sizce?

Çocuk sahibi olmayi Türk toplumu açisindan degerlendiren direkt bir arastirma hakkinda bilgim yok. Ancak bugüne kadar gördügüm danisanlarimdan yola çikarak Türk kültürü içinde ebeveyn olmak toplum normlari açisindan oldukça önemli. Danisanlarimin belli bir sosyo - ekonomik düzeyde oldugu düsünüldügünde ise ebeveyn olmanin onlar için kendi duygusal ihtiyaçlarini tatmin etmek kadar sosyal statude ki titrlerine bir yenisini etkilemek oldugunu söyleyebilirim. Tabii ki istisnalari vardir.

5. Ünlülerin erken yasta çok çocuk sahibi olmasi da 'mommy madness' denilen olgunun artmasina neden oluyor mu?

Ünlüler toplum için çogu zaman örnek teskil eden kisilerdir. Bireyler çogu zaman için kendilerini tanimlamak adina kendilerini rol modelleri üzerinden belirlerler. Kimisi için bu rol modeli es dost akraba iken kimileri için “ünlüler”dir. Özellikle düsük sosyo ekonomik seviyeye ait bireylerde ünlülerle özdeslesme çabasi oldukça fazladir. Bunun sonucu olarak nasil bu bireyler o “ünlü”ler gibi giyinip, onlar gibi konusup, onlar gibi yasamak için çaba sarf etmeye çalisiyorlarsa onlarin yaptigi birsey olan “çok çocuk” sahibi olmak olgusunu da benimsemeyi deneyeceklerdir. Ancak Türk toplumu gibi zaten çok çocuklu olmanin oldukça yaygin oldugu bir toplumda bunun etkisi digerlerinin(egitimsizlik, bilgisizlik, töre baskisi vs.) daha minimaldir.

6. Anne olmamis bir kadinin anneligi herhangi bir sekilde ikame etmesi fiziksel ve ruhsal açidan mümkün müdür?

Bu sorunun iki yaniti olabilir. Anne olmamayi seçen bir kadin için zaten bu role duyulan ihtiyaç yoktur. Anne olmayi istedigi halde infertilite veya evlenmeme dolayisiyla çocuk sahibi olmayan bir kadin için ise evlat edinme ruhsal açidan bir tatmin kesinlikle olacaktir. Bu olasilik yok ise kadinin diger kimliklerine yogunlasmasi ve o kimlikleriyle kendini daha özdeslestirmeye çabalamasi önerilebilir.

7. 'Mommy madness' denilen olguda evrimin ve tabiatin rolü nedir?

Çogalma evrimsel bir içgüdüdür dogru. Bunun su siralar artisinda evrimin rolü ise sosyolojinin konusudur.

8. 'Mükemmel annelik' rolü kadinlarin sosyal yasamini nasil etkiliyor?

21. yy.’da annelik eskiye oranla çok daha zor. Eskiden kadinin rolleri arasinda “çalisan kadin” rolü yoktu veya çok daha az yer kapliyordu. Simdi ise çalisan kadin anne oluyor. Gün içindeki zamani çalismayan annelerle ayni, 24 saat, ancak görev tanimi artiyor. Ayrica bilinçli olmak adina her gün artan “annelik” le ilgili kitaplar, programlar, bilgiler kadinin annelik deki rolünü daha da zorlastiriyor(beklenti artiyor). Toplum ve kisi “anne”nin üzerine her gün daha fazla yük koyuyor. Eger kisi de mükemmeliyetçi bir yapiya sahipse bu rolü tüm yanlariyla benimsemek zorunda hissediyor. Fakat bu her zaman mümkün olmuyor. Kapasiteden fazlasi istenmis olabiliyor. Kisi yapamayinca ya pes edip suçluluk duyuyor ya da pes etmemeliyim diye israr ederek kendini tükenmislik hatta depresyon sürecinde buluyor.

9. Yeni annelerle eski kusak anneler arasinda ne tür farklar gözlüyorsunuz?

Günümüzde çalismak kadina daha özgür, daha yetkin ve daha kendi ayaklari üstünde yasayabilecegi bir hayat sunuyor. Bunu her geçen gün daha iyi fark eden ve sosyal imkanlari da tüm Dünya da artan kadin egitim ve çalisma hayatina verdigi önemi git gide arttiriyor. Eskiden kadin için evlenip çoluk çocuga karismak öncelik iken (toplum normlari ona itiyordu) simdi egitim ögretim derken kadinin evlenip çoluk çocuga karismasi gecikiyor. Hatta öncelik olmaktan çikiyor. Tabii “yetkin” ve “mükemmel” kadin tanimi için de anne olmak da oldugu için kadin herseye yetmeye çalisiyor. Çocuk da yaparim kariyer de gibi reklam cingillari, sarkilar türemeye basliyor. Her ne kadar bu yeni anneler ellerinden gelen herseyi hatta belki eskilere göre daha fazla seyi de yapsalar sürekli bir yetememe duygusu içinde olabiliyorlar. Her zaman daha fazlasini yapabilmek gibi bir ihtiyaç doguyor.

Kimi zaman suçluluk ve yetersizlik hisleri o kadar çogalabiliyor ki duygudurum bozukluklari bile yasayabiliyorlar. Bu durum illa çocuk büyürken degil hamileligin baslarinda bile baslayabiliyor. Günümüz annesi geçmise göre çok daha kaygili.

10. Anneligi bir meslek ya da 'full time bir is' olarak görenler hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Bu abartilmadigi takdirde çok olagan bir düsünce tarzi. Annelik çok büyük sorumluluk ve yükümlülükleri beraberinde getiren bir yeni kimlik kadin açisindan. Ama asla bir görev ya da is olarak algilanmamali. Çünkü böyle algilandiginda çocuk anne arasindaki bag git gide sanallasmaya ve “iyi” anne – çocuk iliskisi kurulamamaya baslayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Psi. Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası