Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZU KRESLERDEKI ENFEKSIYON TEHLIKESINDEN KORUYUN

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, ‘Kreslerdeki enfeksiyon tehlikesi” hakkinda bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Neden krese giden çocuklar daha sik enfeksiyon hastaliklarina yakalanirlar?

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuklar, yuvaya gitseler de gitmeseler de enfeksiyon hastaliklarina yakalanirlar. Fakat krese giden çocuklar bu hastaliklari kapmaya daha meyillidirler; ayni sekilde küçük çocuklar da daha kolay hastalik kaparlar. Bunun nedeni henüz gerekli bagisikligi gelistirmemis olmalaridir.

Neden krese giden çocuklar daha sik enfeksiyon hastaliklarina yakalanirlar?

Krese giden çocuklarin evde bakilan çocuklara oranla enfeksiyon hastaliklarina (özellikle soguk alginligi ve ishal) daha sik yakalanmalarinin çesitli nedenleri vardir. Öncelikle, krese giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece baska bir çocuktan enfeksiyon kapma olasiliklari artar. Ayrica, çocuklar oynarken oyuncaklarini paylasir ve birbirlerine dokunurlar ve bu sekilde mikroplar yayilir. Bunlarin da haricinde, çogu çocuk tuvaleti gerektigi gibi kullanmayi ya da el yikamanin önemini henüz tam olarak ögrenmemistir. Son olarak da, küçük çocuklarin bakimi yakin temas gerektirir.

Soguk alginliginin yayilmasini/bulasmasini önlemek oldukça zordur. Soguk alginligi mikroplari asagidaki yollarla yayilir:

Hasta çocuklar öksürdügü veya aksirdiginda hava yoluyla;

Çocugun agzina ya da burnuna dokunduktan sonra diger çocuklara dokunmasi yoluyla;

Çocugun agzina ya da burnuna dokunup ardindan oyuncak, mobilya gibi esyalara dokunmasi (mikroplar nesneler üzerinde bir sure yasayabilir) ve ardindan diger çocuklarin bu esyalara dokunmasi yoluyla

Ishal mikrobu da kolay yayilan bir mikroptur ve özellikle bezli çocuklar arasinda çok kolay yayilir. Bu mikroplar diskida bulunur ve asagidaki yollarla bulasir:

Çocuga bakan kisi ya da çocugun kendisinin mikrobu ellerine bulastirip daha sonra diger çocuklara dokunmasiyla;

Çocuga bakan kisi ya da çocuklarin ellerinde ishal mikrobu bulunana biri tarafindan hazirlanmis yemekleri yemesiyle

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocugunuza gerekli tüm asilari yaptiriniz. Çocugunuzu krese birakirken çocugun kendisini nasil hissettigi hakkinda ögretmenine bilgi verin. Olasi enfeksiyon belirtilerini anlatip çocugun o gün evde kalmasi gerekir mi diye sorun. Örnegin, çocugun o gün biraz keyifsiz oldugunu iletirseniz ögretmeni de çocukta olasi hastalik belirtilerini gün boyu izleyip herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verecektir. Bir enfeksiyon oldugundan süphelenildigi durumlarda erkenden alinacak önlemler hastaligin kresteki diger çocuklara bulasmasini önleyebilir. El yikama ve bez degistirme talimatlarinin kresin çesitli yerlerinde asili olmasina dikkat ediniz. Bu talimatlara uymak enfeksiyonlarin yayilmasini önlemeye yardimci olacaktir. Evdeyken de ya da her nerede olursa olsun çocugun alti degistirildikten sonra bu talimatlara uyulmalidir.

Lavabolarda her zaman sabun ve temiz havlu bulundurulmalidir.

Bazi enfeksiyon durumlarinda çocuklar evde kalmalidir, böylece hem gereken bakimi alabilirler hem de enfeksiyonun kresteki diger çocuklara bulasmasi önlenmis olur. Asagidaki durumlarda çocuklar evde kalmalidir:

Çocuk günlük aktivitelere katilamayacak kadar hastaysa;

Çocugun hastaligi, kresteki ögretmenlerin (diger çocuklarin saglik ve güvenligini etkilemeden) gösterebileceginden daha fazla ihtimam gerektiriyorsa;

Çok bulasici bir hastalik ise (doktorunuzdan ya da saglik ocaklarindan bu hastaliklarin listesini isteyiniz).

Bir enfeksiyondan dolayi çocugu krese göndermediginizde ögretmenine haber verin. Böylelikle, enfeksiyonun diger çocuklar arasinda yayilmamasi için gerekli önlemler alinabilir.

Çocugunuz hasta oldugunda ne yapacaginizi önceden planlayin. Er ya da geç çocugunuzun hasta olup evde kalmasi gerekecektir; bu gibi durumlarda çocugunuza bakabilecek birini önceden ayarlayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası