Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUNMALARI IÇIN ÇOCUKLARIN HAFTADA EN AZ 3 KEZ SPOR YAPMALARI GEREKIR!

Eriskin yasta kalp – damar hastaliklarindan korunmak, çocukluktan itibaren bazi risk faktörlerinin önlenmesi ile mümkün olur. VKV Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Genco Yücel, özellikle yarismali sporlara hazirlanan ve ailevi risk faktörleri tasiyan çocuklarin saglikli sekilde spor aktivitelerine katilabilmeleri için bazi testlerden geçmesi gerektigini belirtiyor.

Yetersiz fiziksel aktivite

Fiziksel olarak aktif kisilerin kalp–damar hastaliklari rizki düsüktür. Bu nedenle çocuklarin çesitli sportif aktivitelere haftada en az 3 kez, 30–60 dakikalik süreyi kapsayacak sekilde katilmalari gerekir. Ancak spor yapan çocuk ve gençlere, bazi kosullarda kardiyolojik degerlendirmeler yapilmasi gerekir. Bu kosullar; özellikle çocugun egzersiz sirasinda gögüs agrisi, çarpinti, bas dönmesi, bayilma gibi yakinmalarinin olmasi ve ailede 50 yasindan önce ani olarak kaybedilen bir bireyin varligidir. Özellikle yarismali sporlara hazirlanan ve ailevi risk faktörleri tasiyan çocuklarin saglikli sekilde spor aktivitelerine katilabilmeleri için bazi testlerden geçmesi gerekir:

EKG
KARDIYOLOJIK MUAYENE
EFOR TESTI
EKOKARDIYOGRAFIK TETKIKLER

Bu testler, çocuklarin sportif faaliyetlerinde güvenli bir baslangiç olacaktir.

Yüksek kolestrol

Çocuklarda yüksek kolestrol genellikle kalitsaldir. Anne veya babanin kolesterol düzeyi 240 mg/dl’nin üzerinde ise veya ailede 55 yasindan önce kalp hastaligi tanisi almis bir kisi varsa, iki yasin üzerindeki çocuklarda kan-kolesterol düzeyinin tayini gerekir.

Sismanlik (Obezite)

Sismanligin taninmasi, sadece kalp- damar hastaliklarinin degil, seker hastaligi (diabete mellitus) gibi pek çok hastaligin önlenmesinde de önemlidir. Sismanligin tanisi; tarti, boy ve vücut kitle indeksinin(kg/ m²) standart tablolarla karsilastirilmasi ile konur. Sismanligin gençlerde, damar sertligine(ateroskleroz) yol açtigi görülmüstür. Genetik – çevresel faktörlerin etkilesiminin sismanligin gelisiminde rolü olmakla birlikte, temel neden yanlis beslenmedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölümü
Dr. Genco Yücel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası