Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIN ÖGRENME STILLERI ÖNEM TASIYOR

Çocuklarin ögrenme stillerinin belirlenmesi onlarin egitimlerinin devami için büyük ipuçlari içeriyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, ailelerin çocuklarin ögrenme stiline göre davranmalarinin çok önemli oldugunu söylüyor.

Çocuklar ögrenme ile ilgili bir çok yolu kullanirlar. Herkes ayni sekilde ögrenmez. Çocuklarin ögrenirken rahat ve basarili oldugu yöntemi bularak gelisimlerini hizlandirabilirsiniz. Ögrenmek için tercih ettigi yol, ayni zamanda ögrenme stiline de isaret etmektedir ve bu yöntemler okul basarisini, kendisini algilamasini etkilemektedir. Ayrica ailelerin de çocuklarini yetistirme tutumlari ve beklentileri onlarin ögrenme stillerini etkiler. Kinestetik ögrenme stiline sahip bir çocugun, sürekli kisitlayan bagimsizlasmasina izin vermeyen anne modeline sahip olmasi gelisimini de olumsuz etkileyecektir. Ailelerin çocuklarini dikkatli gözlemlemesi ve yetersiz oldugunu düsündükleri alanlarda ögrenme yöntemleri ile ilgili bilgi almalari için ögretmenleri ile iletisim içinde olmalari gerekmektedir.

Ögrenme stillerimiz dogustan getirdigimiz, yasamin içerisinde tutumlar ve uyaranlarla gelisen ve tüm boyutlari ile gelisimi etkileyen bir süreçtir. Görsel ögrenme yöntemini kullanan bir çocuk için okuma – yazma bazen sikintili bir sürece dönüsebilir. Isitsel ögrenme becerileri yüksek bir çocuk için ise bu süreç son derece kolay atlatilabilir. Görsel ögrenme yönteminde basarili olan bir çocuk için nesnelerin resimleri önem kazanmaktadir. Sesleri ve nesneleri bir arada düsünme ihtiyaçlari daha da artmaktadir. Okudugu metni hatirlayip, ifade etmekte zorlanirken gördügü bir resmi tarif etmeyi çok daha kolay yapabilmektedirler. Isitsel ögrenmeyi kullananlarda okumayi sesli yapmak, bilgi ögrenmeyi yazarak, anlatarak çalisma daha çok kullanilmalidir. Ifade etmek ve dinlemenin ögrenmelerin temel kismini olusturdugunu unutmamak gerekir. Kinestetik ögrenme seklini kullanan çocuklar, zaman zaman hiperaktivite ve dikkat daginikligi tanimi içerisine oturtulmaya çalisirlar. Bu çocuklar için ögrenmeye çalistiklari durumun dokunulabiliyor olmasi ve böyle taninmasi çok önemlidir. Konsantrasyonu saglamaya çalisirken getirecegi kisitlamalar onun derse olan motivasyonunu da olumsuz etkileyecektir. Sinirli özgürlük saglanmalidir.

Aileler çocuklarin ögrenme stillerine göre davranmali

Görsel yolla ögrenen bir çocuk için ögrenme malzemesinin çekiciligi ve çesitliligi de önem kazaniyor. Farkli malzemelerden hazirlanmis çalisma materyalleri hem ögrenmenin kaliciligini artiriyor hem de ilgiyi sagliyor. Isitsel ögrenmede ise bazen okuyarak anlamayi reddeden çocugunuza basedemedigi problemlerde siz okuyup, ne anladigini sorabilirsiniz. Kitap okumayi sesli yapmak, bilgi alisverislerinde düsüncesini ifade etmesine destek vermek olumlu olacaktir.

Ögrenme stillerinin zeka ile baglantisi var

Beynimizin ögrenme stilleri ile baglantili oldugu bilinmektedir. Örnegin sol beyin becerilerinin daha yüksek oldugu bireylerde analiz yapma ve sözel düsünme kapasitesinin yogun oldugu gözlenir. Buna karsilik olarak sag beyin becerilerinin de ögrenme içerisinde farkli rolleri vardir. Dogustan getirmis oldugumuz bu becerilerin ögrenme ile gelistigini, dolayisiyla zekanin da ögrenmeden etkilendigini söyleyebiliriz. Çocuklarin ögrenme stillerine uygun egitim almalari, onlarin sadece zeka gelisimlerini degil, okul basarilarini yasamdaki basetme becerilerinin de gelismesine yardimci olacaktir

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası