Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYRAMDA BESLENMENIZE DIKKAT EDIN

Bütün Ramazan ayi boyunca dinlemeye çekilen midelere bayram boyunca yogun bir besin tüketimini uygulanirsa, basta mide ve barsak hastaliklari olmak üzere bir çok sorun ortaya çikabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, bayram boyunca yediklerimize çok dikkat etmemiz gerektigini söylüyor.

Ramazan ayi boyunca oruç tutan kisi tarafindan büyük bir sevinçle beklenen bayram geldiginde ‘oruç bitti artik yiyebilirim’ diyerek asiri miktarda besin tüketimi baslar. Özellikle tatli ve et tüketimi artar.

Ramazan ayi boyunca iki yada üç ögünden olusan farkli bir beslenme tarzina alisan mide ve metabolizma bir anda çok yogun bir besin tüketimiyle karsilasinca, tepkisini hemen gösterir. Basta mide ve barsak hastaliklari olmak üzere çesitli sorunlarina sebep olabilir. Fazla miktarda ve yagli besin tüketimi ile kisilerde gaz, hazimsizlik, mide bulantisi gibi mide ve barsak sistemi rahatsizliklari görülebilmektedir. Özellikle bu dönemde hamurlu tatli tüketimi kandaki yag ve kolesterol düzeyini de yükseltebilir. Ailesinde kalp, hipertansiyon ve seker hastaligi gibi kronik hastaligi ve mide rahatsizligi olan kisilerin bu konuda daha hassas davranmalari önemlidir.

Bayram boyunca kalabalik ve çok keyifli olan aile yemeklerinin sik olmasi yenilen yemek miktarini arttirir. Ancak özellikle gün boyu aç kalmaya alisan midede sorun yasanmamasi için yemek miktarlarinin azaltilip ögün sikliklarini arttirilmasi gerektigi unutulmamalidir. Özellikle yasi ilerlemis ve çesitli saglik problemleri olan aile büyüklerinin daha da dikkatli olmasi gerekir. Ramazan bayraminin klasigi olmasina ragmen hamurlu ve kizartma seklinde yapilan tatlilar yerine daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlilar bulundurmak ve tüketmek daha faydali olacaktir.

Ramazanda bir ay dinlenmeye çekilen mide, bayramda tatli ve hamur isi yiyeceklerle yorulmamali ve bayramin ilk günlerinde az ve sik araliklarla sebze ve meyveye agirlik vererek beslenmeli, vücudun eski düzenine dönmesi daha yumusak ve saglikli bir geçisle saglanmalidir.

Ramazan süresince kisilerde sivi alimi düsmektedir. Bu yüzden mutlaka bayram süresince ve sonrasinda su ve asitsiz içecekler içilerek günlük sivi ihtiyaci karsilanmalidir. Ayrica çay kahve gibi kafein içerigi yüksek içecekler yerine bitkisel çaylar tercih edilmelidir.

Güne hafif bir kahvalti ile baslanmali. Asiri miktarda yemekten kaçinip az ve sik yemek yenmeli. En az iki ara üç ana ögün olacak sekilde planlanmali. Ayrica iyi çigneyerek midenin yükü hafifletilmeli.

Peklik problemiyle karsilasmamak için sebze ve meyve yeterince tüketilmeli.

Yemek pisirme yöntemi olarak kizartmalar yerine haslama, firinda ve izgara tercih edilmeli.

Agir hamur tatlilari, sekerler, asiri yagli, çok tuzlu, kalori açisindan yogun yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketimine agirlik verilmeli. Tatli olarak sütlü ve meyveli tatlilar tercih edilmeli. Bayramda bilinçsizce fazla çikolata ve tatli tüketimi, mide yanmasi, bagirsak bozukluklari gibi sikayetlere neden olur.

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlilari ve çikolatalardan çok az miktarda yemeli. Ayrica seçici olunup her ziyeret edilen yerde verilen hersey tüketilmemeli.

Çay, kahve gibi kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli, daha çok bitkisel çaylar ve su tercih edilmeli.

Ramazan aylarinda su tüketiminin az olmasindan dolayi vücutta olusabilen su kaybinin yerine konulabilmesi için su ve sulu gidalarin tüketimine önem verilmali.

Diyabetliler, kalp hastalari, yüksek tansiyonu bulunanlar ve özel diyeti olanlar beslenme düzenini kesinlikle bozmamali.

VKV Amerikan Hastanesi
Diyetisyen Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası