Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE VE EMZIRIRKEN BESLENMENIZE DIKKAT EDIN!

Emzirme döneminde kilo vermek için yapilan yanlis diyetler, hamilelik döneminde depolari azalan annenin besin ögeleri açisindan iyice yetersiz kalmasina neden olabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu Dyt. Ayse KORKMAZ hem emzirme hem de gebelik döneminde beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektigini söylüyor.

Bebeginizin sagligi için kuskusuz anne sütü en iyi besindir. Süt veriminizin iyi olmasi emzirme dönemindeki yeterli ve dengeli beslenmenize baglidir. Emzirme sirasinda enerji ve besin ögeleri ihtiyaci, gebelikte oldugundan biraz daha fazladir. Bu dönemde annenin protein, kalsiyum, demir ve sivi ihtiyaci artmaktadir.

Gebelikte yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamissaniz süt üretimi için gerekecek enerji depolarinizdan kullanilir. Böylece süt vererek, gebelikte biriken yag depolariniz kullanilmis olur ve bu da kilo vermenizi saglar.

Emzirirken salgilanan sütün karsiligi olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri yeterli olarak almaniz gerekir, bu kendi vücudunuzdaki besin depolarinizi dengede tutmak için de gereklidir. Bu nedenle bu dönemde dogru beslenmeniz son derece önemlidir.

Dogumdan sonra kilo verme endisesini azaltabilmek için hamilelik döneminde “nasil olsa daha sonra kilo veririm” seklinde ki düsünce tarzinda kaçinilmalidir. Hamilelik döneminde hedeflenen kilo alimi ayda 1–1,5 kg olacak sekilde olmalidir. Böylece dogum sonrasinda kilo kaybi daha kolay olacaktir. Bu dönemde ilk hedefimiz; bebegimize en azindan ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek olmalidir. Anne sütünün yeterli miktarda olmasi hem annenin beslenmesi hem de emzirme sikligi ile birlikte annenin stresten uzak durmasiyla iliskilidir. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay kilo kaybina yönelik çok siki diyetler yapmamak gerekir. Dogumla birlikte yaklasik 6–7 kg bebekle birlikte gitmektedir. Daha sonra hedeflenen kilo kaybi ilk 6 ay sonrasina birakilmalidir.

Çünkü yapilan siki ve kontrolsüz diyetler hem sütün miktarini hem de sütün kalitesini etkilemektedir. Tabii ki süt kalitesini ve miktarini arttirdigi düsünülen sekerli tatlilar, komposto tarzi besinler sadece anneye fazla kilo olarak geri dönmektedir. Ilk 6 aylik dönemde kilo kontrolü için su önerilere dikkat edilmeli:

Günde 2,5–3 litre sivi ihtiyacinizi sadece su olarak tüketiniz.

Caniniz çok tatli istediginizde sütlü ya da meyveli tatlilari tercih ediniz.

Asiri yagli besinlerden uzak durunuz.

Az miktarlarla ve sik besleneceginiz bir yeme düzeni olusturunuz.

Fakat 6 aydan sonra bebek ek gidalara basladigi zaman ayda 1–2 kg gibi yavas kilo kaybi olacak sekilde beslenme programi uygulanabilir ancak bu program kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde uygulanmalidir.

Özellikle bu dönemde yapilan yanlis diyetler, hamilelik döneminde depolari azalan annenin besin ögeleri açisindan iyice yetersiz kalmasina yol açabilir. Emzirme döneminde kalsiyum ihtiyaciniz %80 oraninda artar ve ihtiyaciniz 1000 – 1200’dür. Bu da günde 3–4 su bardagi kadar süt-yogurta ve peynir ilavesine denktir. Bundan dolayi yeteri kadar kalsiyum almalisiniz, bebegin sütündeki kalsiyum oraninin korunmasi için gereken kalsiyum sizin kemiklerinizden alinir ve bu durum ileriki yillarda kemiklerinizin sagligini olumsuz etkiler. Yetersiz kalsiyum alimi nedeniyle ayni zamanda dis çürüklerine de neden olabilir.

Bu nedenle hamilelik sonrasi zaten azalmis olan depolari yeniden doldurmak yerine siki ve tek yönlü bir diyet uygularsaniz bu ileriki yaslar için saglik sorunlarina yol açacaktir. Ayrica sütünüzün kalitesi ve miktari da azalacaktir. Beslenme programlari bu nedenle bir diyetisyen kontrolünde takip edilmelidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu
Dyt. Ayse KORKMAZ
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası