Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2. GRIP GÜNÜNDE GRIP BÜTÜN YÖNLERIYLE MASAYA YATIRILDI

Grip sezonuna girdigimiz Eylül ayinda, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti (TMC)- Influenza Çalisma Grubu Grip konusundaki en son gelismeleri uzmanlar araciligiyla aktarmak ve bu alanda dogru bilgilere ulasmak, ülkemize ait verileri tartismak amaciyla “2. Grip Günü”nü düzenlendi. 23 Eylül 2008 Sali günü yapilan toplantida, griple ilgili kamuoyunda bilinmeyen bir çok veri ve bilgi paylasildi.

23 Eylül 2008, Istanbul. Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti (TMC) Influenza Çalisma Grubu geçen yil oldugu gibi bu sonbaharda da “Grip Günü” toplantisi düzenlendi. Uzmanlarin katilimiyla 23 Eylül 2008 Sali günü gerçeklestirilen toplantida, grip hastaliginin ülkemizdeki yayginligi, Influenza virüslerinin neden oldugu enfeksiyonlar, hastaligin klinik özellikleri, korunma yöntemleri, grip asisinin önemi ve kullanimi gibi konularda bilgi verildi; ayrica Istanbul Tip Fakültesi Influenza laboratuarinin bu alandaki bulgulari paylasildi.

Toplantiya Saglik Bakanligi temsilcisi Dr Ercan BAL, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Baskani Prof Dr Özdem ANG, Influenza Çalisma Grubu Baskani Prof Dr Emel BOZKAYA, Çalisma grubu sekreteri Prof Dr Selim BADUR ve konunun uzmanlari, Prof Dr Gaye USLUER, Prof Dr Levent AKIN, Prof Dr Mustafa BAKIR, Dr Meral ÇIBLAK ve Ecz Asuman Çakiroglu konusmaci olarak katildilar.

Toplantiyla ilgili bir açiklama yapan TMC-Influenza Çalisma Grubu Sekreteri Prof Dr Selim Badur sunlari söyledi:

“Grip, nezle ve soguk alginligi ile karistirilmamasi gereken, son derece ciddi ve öldürücü olabilen bir hastaliktir. Insan sagligina, toplumsal yasama ve ekonomiye son derece agir darbeler indiren bu hastaligin önemi ülkemizde iyi bilinmemektedir. Ülkemizde çesitli yas ve risk gruplarindan yaklasik 10 milyon kisinin grip asisi olmasi gerekiyor, ancak asinin ülkemizde tüketimi 2,5 milyon doz dolayinda olup, kisacasi asilanma oranlari olmasi gerekenden çok daha düsük düzeylerde seyretmektedir. Saglik Bakanligi bu oranlari arttirmak için bu yil ilk kez Eriskin Bagisiklama Takvimi yayinlayarak, 65 yas üstü ve her yastan kronik hastaliklari olan kisilerin mutlaka Grip asisi ile asilanmalarini önermektedir. Biz de toplumu bu konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amaciyla çalismalar yürüterek, Bakanligin çabalarina destek oluyoruz.“

Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) yeni sezon grip asisindaki virüs tiplerini degistirdi

DSÖ kuzey yarim küre için 2008-2009 yilinda hazirlanacak grip asisinin içeriginde 3 yeni virüs türünün yer almasini önermistir. Bu virüsler:

• A/Brisbane/59/2007(H1N1)-benzeri virüs
• A/Brisbane/10/2007(H3N2)-benzeri virüs
• B/Florida/4/2006-benzeri virüstür.

Böylece geçen seneki asinin içerigi tümüyle degistirilmistir. DS֒nün yaklasimi, bu yil bütünüyle farkli bir grip türünün salgin nedeni olmasinin beklendigi seklinde yorumlanmaktadir.

DSÖ, grip asisi yaptirmasi gereken gruplari belirlemistir. Buna göre 65 yas üstündekilerin yani sira, astim, diyabet, bir dizi kronik hastaligi olanlar ve bagisikligi azalmis bireylerin asilanmasi gerekiyor. DSÖ, 2010 yili itibari ile her ülkede bu gruptan hastalarin en azindan % 75’inin asilanmasini hedeflemektedir. Ülkemizde ise asilanma orani % 3,3 olarak belirlenmistir.

Gribi ciddiye almak gerekiyor

Grip hem çok kolay yayilma özelligi nedeniyle, hem de belirli grup hastalarda var olan saglik sorunlarini agirlastirarak ölümlere neden oldugu için ciddiye alinmasi gereken önemli bir bulasici hastaliktir. Ayrica is yerlerinde ortaya çikan grip salginlari ciddi boyutlarda ekonomik kayiplara neden olur ve bu nedenle gelismis ülkelerde aktif çalisan kesimin bagisiklanmasi önerilmektedir.

Bu durumda asi konusunda toplumun abartiya kaçmadan ancak gerçekci verilerle bilgilendirilmesi, risk gruplarinin duyarlastirilmasi ve nihayet saglik çalisanlarinin bilgilerinin güncellestirilmesi gibi yollari kullanarak, ülkemizde grip asisi uygulamasinin çagdas toplumlar düzeyine yükseltilmesi gereklidir.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti (TMC)- Influenza Çalisma grubu Hakkinda

DSÖ 1950’li yillardan baslayarak tüm dünyada grip aktivitesini yakindan izlemekte; enfeksiyonun seyrini, dolasimdaki virüslerin özelliklerini, olagan disi bir alt-tipin dolasima girip girmedigini belirlemek ve böylece gerektiginde erken uyari sistemlerinin devreye sokulmasini saglamak için çalismalar yapmaktadir. Bu tip bir etkinlik uluslar arasi isbirligini gerektirmekte; bu nedenle her ülkede aktif olarak sürveyans çalismalarini yürütmekte olan merkezler gerekli bilgilerin zamaninda DS֒ne iletilmesi amaciyla çalismalar yapmaktadirlar.

Ülkemizde 2004 yilindan itibaren bulasici hastaliklarin ihbari ve bildirim sistemi yeniden düzenlenmis; Influenza enfeksiyonlari “sentinal sürveyans” uyarinca izlenmesi öngörülen C grubu hastaliklar arasina dâhil edilerek yakin takibe alinmistir. Söz konusu yeniden yapilanma sürecindeTMC bünyesinde “Influenza Çalisma Grubu” olusturularak, Influenza virüsleri ile çalisan mikrobiyologlarin bu sürece aktif olarak katilimlari öngörülmüs ve Çalisma Grubu üyeleri arasinda isbirligine gidilerek ülkemizde gerçeklestirilen grip ile ilgili arastirmalarin bir bütün olarak degerlendirilmesi hedeflenmistir.

TMC- Influenza Çalisma Grubu ilk aktivite olarak 2008-2009 sezonu basinda “Grip Bilgilendirme Kampanyasi” düzenleyerek toplum genelinde grip konusunda dogru bilgilendirmeyi saglamayi amaçlamaktadir. T.C. Saglik Bakanliginin onayi ve Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi’nin destegi ile yürütülecek olan bu kampanya gribin önemi, diger solunum yollari enfeksiyonlarindan farklarini, grip enfeksiyonlarinin ülkemizdeki boyutlarini ve neden oldugu kayiplari, korunma yollarini, asi konusundaki son gelismeleri ve olasi pandemi tehlikesine karsi alinmasi gereken önlemleri gerçekçi bir biçimde anlatmayi hedeflemektedir. Bu kampanya disinda Influenza Çalisma Grubu ülkemizde Influenza virüsleri ile yapilan çalismalari desteklemek, grip konusundaki bilgileri bir bütün halinde degerlendirmek için girisimlerde bulunmayi öngörmektedir.

Grubun etkinlikleri kapsaminda atilan bir diger önemli adim, bilinçlendirmeyi saglamak amaciyla olusturdugu www.gripnedir.com isimli bir siteyi, kampanya baslangicindan itibaren kullanima sokacak olmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası