Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT: VÜCUDA SAPLANAN YA DA KIRILIP BIR PARÇASI VÜCUTTA KALAN NESNELERI DOKTORA GÖRÜNMEDEN YERINDEN ÇIKARTMAYIN!

VKV Amerikan Hastanesi Acil Servis Bölümü uzmanlarindan Dr. Rahsan Bayar, delici ve kesici aletlerle meydana gelen yaralanmalarda, hasta veya hasta yakininin uygulayacagi ilk islemlerin gelismesi olasi hastaliklari ve komplikasyonlari önlemede çok önemli oldugunu belirtiyor.

Günlük hayatta sik kullanilan biçak, tornavida, igne vs. gibi kesici ve delici aletler vücutta çesitli yararlanmalara neden olabilmektedir. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servis Bölümü uzmanlarindan Dr. Rahsan Bayar, el ve ayaklara igne ve çivi batmasi gibi durumlarda, yara yerinin bol sabunlu su ile yikanmasi, yaraya antiseptik bir solüsyon sürülmesi ve eger son 5 yil içinde yapilmamissa mutlaka tetanoz asisinin yapilmasi gerektigini vurguluyor.

Vücuda batan ignenin, ki bu daha çok hastanelerde görülür, tetanoz disinda “Hepatit B, Hepatit C ve AIDS” gibi hastaliklari da bulastirabilecegini belirten Dr. Rahsan Bayar, ilk müdahaleden sonra gerekli asilarin uygulanip, klinik muayeneler ve laboratuar tetkikleri ile hastanin izlenmesinin sart oldugunun altini çiziyor.

Dr. Rahsan Bayar ayrica, kesici ve delici aletlerin enfeksiyon disinda ciltte, damarlarda, sinirlerde ve iç organlarda da yaralanmaya neden olabilecegini vurguluyor. Gögüs kafesi ve karin gibi hayati organlarin bulundugu bölgelerde meydana gelen yaralanmalarda, hemen acil servise basvurulmasini öneriyor. Yaralanma esnasinda vücuda saplanan ya da kirilip bir parçasi vücutta kalan yabanci cisme olay yerinde müdahale edilmemesi gerektigini vurgulayan Dr. Rahsan Bayar, bu tür durumlarda gerekli islemin uzman bir doktor tarafindan uygun bir saglik kurulusunda yapilmasi gerektigini özellikle vurguluyor.

Dr. Rahsan Bayar, derin kesi nedeniyle kanamanin meydana geldigi durumlarda ise yaranin temiz bir bezle kapatilip üzerine baski uygulanarak en yakin hastaneye gidilmesini öneriyor. Kesici alet yaralanmasi sonucunda kopan bir doku parçasi (örnegin, parmak ucu) varsa bunun da temiz bir bez içinde, hasta ile birlikte, bir an evvel hastaneye götürülmesi gerektigini belirtiyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Acil Servis Bölümü
Dr. Rahsan Bayar
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası