Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUN INADINI YENMEYE ÇALISIRKEN CEZA VERILMEMELI

Çocuklarin gelisimleri içerisinde anne-babalarin zorlandigi dönemler vardir. Kendi bilincine varmaya, duygularinin coskusunu kesfetmeye baslarlar. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, çocuklarin duygularini anlayamamanin iliski içerisinde huzursuzluga ve inatlasmaya varacagini söylüyor.

Çocuklarin inatlasirken sergiledigi hareketler yas dönemlerine göre farklilik gösteriyor. Pedagog Güzide Soyak, tavirlari ve yapilmasi gerekenleri söyle anlatiyor:

1 yas dönemi: Bu dönem sonuna dogru çocuklar yürümeye baslar. Yürümek ve bedenine hakim olabilmek keyif verir. Dokunarak ve çesitli deneyimlerle ögrenmesi hizla ilerler. Bu döneme kadar yetiskinlerine bagimli olan bebek bagimsiz olmanin hazzina varir. Her deneyim yeni bir ögrenmedir. Bir çok ögrenme deneyimi içerisinde riskleri de barindirir. Ebeveynlerin kaygili yapida olmasi, farkli tutumlar sergilemeleri çocugun karisik olan kafasini daha çok karistirir. Tehlikeli girisimlerde onun yasamasini bekledigimiz kaygiyi onun yerine yasayarak duygumuzu, tutumumuzu dayatmis oluruz. Onun duygusunu anlayamamak iliski içerisinde önce huzursuzluklara daha sonra inatlasmalara varir.

Uyku saatlerinde direnmek, yemek yeme aliskanliklarina itiraz etmek, bilinen ve kabul edildigi düsünülen temel aliskanliklara itirazlar artar. Bu dönem içinde öncelikle sorunun ne oldugu, degisen bir ihtiyaç mi, yoksa sinirlari zorlamak mi oldugu dikkatle takip edilmeli. Çocuklarin istekleri de farklilik tasiyabilir. Istedigi bir oyuncak için aglarken, oyuncaga kavustugunda istemedigini söyleyebilir. Iletisim kurarken önce duygusunu anlamaya ve paylasmaya çalisin. Kararlari her zaman tek taraf vermemeli. Bütünüyle neden olmayacagi anlatilmali. Iletisim kurarken kisa ve açik ifadeler kullanin. Unutmamamiz gereken en önemli detay bu bir savas degildir. Çocugun yardima ihtiyaci vardir. Duygusal gelisimi içerisinde zorluklarla bas etmeyi ögrenerek biçimlenir ve yogrulur.

2 yas dönemi: Bu dönem itibariyle çocuk yeni ve zor bir döneme adim atmaya baslar. Benmerkezcidir ve hersey onun istedigi gibi olsun ister. Davranislari olgun degildir. Israrci olmamak bu dönemde yapilmasi gereken en iyi tutumdur. Kendi yapabileceklerinin sinirlari arttikça, israrlar da artar. Ögrenme deneyimleriyle basarili ya da basarisiz oldugu alanlarin farkina varir. Kabul ettiremedigi durumlarda çatisma yasanmaya baslar. Basarisizlik duygusu yasar. Becerikli olmayi her çocuk ister. Bireysel becerileri gelistikçe sinir denemeleri artabilir. Olumsuz istekler bile olsa çocuklarin kendileri ile ilgili kavramlarinin olusabilmesi için denemelerine izin verebiliriz. Davranislarin sikligi ve görülme süresine dikkat edilmesi gerekir.

Çocugun inatlastigi konu sikintisini açiklamaya yetmeyebilir. Yemek için inatlasan bir çocuk, yenidogan kardasi ile ilgili hiçbir duygusunu yansitmiyor olabilir. Inatlasilan davranisa degil, bütün yasami içindeki faktörlere bakarak çözümler aramak gerekir. Inatlasilan konuda basarili olan taraf degil, ortak bir karar verilmeye çalisilmali.

4 yas dönemi: Çocugun sosyal sinirlari kavradigi, birlikte yasamanin kurallarini ögrendigi bir dönemdir. Bilinçli aileler bile bir problemin normal olup olmadigina ya da ne zaman geçmesi gerektigine karar vermekte zorluk çekebilirler. Bu dönemde kazanilmis becerilerin geri dönmesi (alt islatma zamanina uyum) sikça görülür. Anne ve babalar çocugun bunlari bilinçli yaptigini düsünüp, sorunu görmek istemeyebilir. Ceza vermek, azarlama, kolay ve iliskilerini bozan tutumlardir.

Soruna sadece alt islatma olarak bakmak ve bunu çözmeye çalismak basarisizligi getirir. Çocugun ne yasadigini, iliskilerinin kalitesini, yasantilarinda degisen unsurlari gözden geçirmek faydali olur.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası