Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN’DA DISLERINIZ ÇÜRÜMESIN

Ramazan ayinda oruç tutan kisilerde yemek ögünleri ve gida aliskanliklarinin degismesi kisinin agiz ve dis bakimini da degistirmektedir. Memorial Hastanesi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dt. Emek Kurtoglu, “Ramazanda agiz bakimi” konusunda bilgi verdi.

Ramazanda gün boyu agizdan herhangi sivi ya da kati gida alinmamasindan dolayi hem genel vücut hem de agiz ortaminda çesitli degisiklikler olusmaktadir. Agizda orucun en önemli etkisi tükürük salgisindaki azliktir. Tükürük bilindigi gibi disleri ve disleri çevreleyen diseti ve agiz mukozasini yabanci etkenlere karsi koruma görevine sahiptir. Gün boyu yemek yenmemesi sonucunda tükürük salgisinda ciddi azalma olmaktadir. Tükürük salgilanmasindaki azlik sonucu agiz ortamindaki pH’i 5.5 ‘in altina düser ve dis çürügü riski artar.

Oruç tutan bireylerin ramazan ayinda agiz ve dis sagligi açisindan en büyük sikayeti ise agiz kokusudur. Agiz kokusunun ana etkeni problemli dis ve disetleridir. Bu problemlerin giderilmesi için hekiminize basvurup agiz ve dis problemlerinizi giderebilirsiniz.

Ramazan ayinda olusan agiz kokusu ve dis çürüklerinin riskini azaltmak için baslica dikkat edilmesi gerekenler su sekilde siralanabilir:

Dislerinizi iftardan sonra ve sahurda özenle firçalamaniz gerekmektedir. Bunun yani sira gün içerisinde macun kullanmaksizin dislerinizi firçalamak dis sagliginiz açisindan oldukça önemlidir.

Bakteri beslenmesi için ideal bir ortam yaratan dilin de dislerinizin yani sira firçalanmasi agiz kokusunu gidermek açisindan oldukça önemlidir. Dilinizi eczanelerde ve marketlerde satilan dil firçalari ile firçalamak agiz kokusu için etkili çözüm olacaktir.

Dis firçasi ve dil firçasinin yani sira dis ipi kullanmaniz gerekmektedir. Dis ipi sayesinde firçanin giremedigi yerlerdeki bakteri ve yemek artiklari kolaylikla temizlenebilir. Özellikle dis aralarindaki dar bölgelerde biriken gida artiklari bakterilerin beslenmesi için ideal bir ortam yaratir. Bu da dis çürük riskini ve dolayisiyla agiz kokusunu beraberinde getirir. Bunun en iyi çözümü dis ipi kullanimidir.

Özellikle ramazan ayinda anti-bakteriyel agiz gargaralari veya tuzlu su ile yapilacak gargaralar bakteri çogalmasini engelleyeceginden dis çürügü riski ve agiz kokusunu önemli oranda azaltacaktir.

Sigara içimi agizda tükürük salgilanmasini azaltir ve dolayisiyla agiz kuruluguna neden olur. Tükürügün koruyucu etkinliginin azalmasindan dolayi agiz kokusu meydana gelir. Sigara içmek dolayli yoldan agiz kokusunun bir diger etkenidir.

Sivi besinler ve su tüketimi ramazan ayinda agiz sagligi için dikkat edilmesi gereken bir diger önemli konudur. Sivi tüketimi agiz kurulugunu engelleyerek tükürük artisina neden olur ve dolayisiyla dis sagliginiz ve agiz kokusunu önlemek açisindan önemli bir yer tutar.

Basit seker tüketiminin azaltilmasi da önemlidir. Özellikle beyaz seker, glukoz ve fruktoz surubu ile tatlandirilmis hazir gidalarin agiz içerisindeki bakterilerin beslenmesini sagladiklari bilinmektedir. Bu nedenle basit seker tüketiminin azaltilmasi agiz dis sagligi açisindan dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası