Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp sagliginiz için kolesterol içeren besinleri azaltin

“Vücut agirliginin normal sinirlar içinde olmasi kalp sagligi açisindan önemli bir faktördür. Çünkü obezite(sismanlik) de kalp hastaliklarina yakalanmada önemli bir risk faktörüdür.”

Kalp hastaliklarindan ve kalp krizinden korunmada; düzenli doktor kontrolü ve egzersiz ile stresi azaltilmis bir yasam kadar, beslenme aliskanliklari da önemlidir.

Kalp sagligi için doymus yag tüketimi ile kolesterol içeren besinleri azaltmak gereklidir. Doymus yag ve kolesterol orani yüksek besinler tüketmek, kan kolesterol düzeyinin yükselmesi için önemli bir nedendir. Bu gerçek göz önünde bulundurularak; tüketilen besinleri, doymus yag ve kolesterol orani düsük besinlerle degistirmek önemlidir. Bu durumda, yüksek miktarda kati yag içeren (sarküteri ürünleri, krema, sakatat… vb.) besinler yerine; az yagli et, balik ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

Günlük yag tüketimi; zeytinyagi (veya findik yagi) ile misir özü yaglarinin (veya soya yagi) karisimi ya da zeytinyagi ile birlikte kanola yaginin tüketimi seklinde kullanilabilir. Ayrica günlük beslenmede posa miktarini artirmak gerekmektedir. Bunun için beyaz ekmek yerine, kepekli veya tam bugday ekmek yemek; haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketmek; meyve, sebze ve salata tüketimini artirmak yeterli olacaktir. Ayrica kabuklu yenilebilen meyveler, kabuklu olarak tüketilmelidir.

Vücut agirliginin normal sinirlar içinde olmasi da kalp sagligi açisindan önemli bir faktördür. Çünkü obezite(sismanlik) de kalp hastaliklarina yakalanmada önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle beslenme aliskanliklari gözden geçirilirken, besin tüketim miktarlari ile alinan günlük enerji (kalori) de dikkatlice düsünülmelidir.

Eger kolesterol yüksekse…

Beyin, böbrek, dil gibi sakatatlar; kaymak, mayonez, krema, soslar, çikolata gibi yagli besinler; et, sucuk, pastirma, sosis, tavuk ve hindi derisi gibi tam yagli gidalar; kizartma ve kavurmalar; alkollü içkiler; hazir meyve suyu, kola, gazoz gibi asitli içecekler; tereyagi, kuyrukyagi gibi hayvansal yaglar; margarin, tam yagli süt, yogurt ve peynirler ile içerigi bilinmeyen hazir gidalar, tüketilmekten kaçinilmalidir. Bu tip gidalar tüketilmek isteniyorsa; hangi miktarda ve ne siklikta yenebilecegi bir beslenme uzmanina danisilmalidir.

Acaba bildikleriniz dogru mu?

“Kolesterolümün düsmesi için bolca ceviz yiyorum.”

Yanlis: Ceviz, içerdigi yag asitleri nedeniyle degerli bir besindir. Ancak yag içeriginin yüksek olmasi nedeniyle bol miktarda ceviz tüketmek, kan kolesterol degerini düsürmez. Günlük ihtiyacin çok üzerinde yag tüketilmiyorsa, günde 2-3 tam ceviz yenilebilir.

“Kolesterolüm yüksek. Bu nedenle asla yumurta yemiyorum.”

Yanlis: Haftada 1 kez haslanmis veya yagsiz omlet tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken, o hafta içinde baska besinlerin içerisinde yumurta olmamasidir.

“Kolesterolüm yüksek oldugu için asla kirmizi et yemiyorum. Bunun yerine bolca tavuk ve balik yiyorum.”

Yanlis: Tavuk ve balik da kirmizi et gibi hayvansal gidalardandir. Bu gruba dahil olan tüm gidalar, belirli miktarda kolesterol içerir. Önemli olan bu besinlerin ne siklikta ve ne miktarda tüketildigidir. Bu besinlerin içerdigi farkli yag asitlerinden yararlanabilmek için haftada 1 veya 2 kez diger besinlerle çesitlendirilerek yagsiz olmak üzere kirmizi et yenilebilir.

Kalp hastaliklarindan korunmada anahtar gidalar:

Findik ve Ceviz: Akdeniz tipi beslenmenin önemli bilesenlerinden olan tekli doymamis yag asitleri ile çinko, lif ve magnezyumun yani sira damarlari koruyan E vitamini içerir. Ceviz ayrica kalbi koruyucu omega-3 adli yag asitlerini de ihtiva eder.

Domates: Içerdigi likopen etkisiyle güçlü bir antioksidan olup, kan damarlarini koruyucu etkiye sahiptir. Domates suyu ve salçasi da ayni bilesenleri içerir.

Balik: Haftada 2 kez balik tüketilmesi, kalp hastaliklarindan korunmada önemli bir silah olan omega-3’ün alinmasi için yeterlidir. Balikta bulunan omega-3, kan hücrelerinin birbirine yapismasi ile pihtilasmayi engeller.

Yesil Çay: Kalp sagligi için koruyucu bir içecektir. Içerdigi antioksidan maddeler sayesinde, kolesterolün damarlarda birikmesini ve damarlarin tikanmasini önler.

Üzüm: Özellikle çekirdegiyle birlikte tüketilen siyah üzüm, içerdigi kuvvetli antioksidanlar sayesinde, kalp hastaliklarindan korunmada etkilidir. Üzümü çekirdegi ile yiyemeyenler için konsantre edilmis üzüm ekstreleri de bulunmaktadir.

Sogan ve Sarimsak: Kan sulandirici etkisi vardir, kolesterolün damarlara zarar vermesini engelleyen bazi bilesenleri içerir.

VKV Amerikan Hastanesi
Diyet ve Beslenme Bölümü
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası