Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MESLEGINIZE GÖRE BESLENIN

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, “ Is hayatinda saglikli beslenmenin yollari ve farkli meslek gruplarinda dogru beslenme” hakkinda bilgi verdi.

Oturarak Çalisanlar Kalori Miktarini Ayarlamali

Banka memuru, mali müsavir gibi kalori harcamasi daha düsük olan grup çalisanlarinin kalori alimlarinin da daha düsük olmasi gerekmektedir. Az az, sik sik beslenerek günlük almalari gereken kalori miktarini tamamlamalari uygun olacaktir.

Ögle yemegi sirkette servis yapiliyorsa karbonhidratli, agir gidalar yerine hafif ve düsük kalorili yemekler tercih edilmelidir. Özellikle salata ve protein içeren bir besin kisiyi uzun süre tok tutacak, atistirmalari engelleyecek ve ögleden sonra daha verimli çalismayi saglayacaktir.

Çay, kahve, mesrubat tarzi içecekleri tüketmek yerine masalarina bir sürahi su almalari ve bol bol tüketmeleri gerekmektedir. Çay ve kahve yerine ise bitki çaylari tercih edilmelidir. Özellikle stresi azalttigi için rezene, bagisiklik sistemi içinse adaçayi, ihlamur önerilmektedir.

Hareketin azalmasina bagli olarak olusabilecek kabizlik problemi için posa ve sivi alimlarini arttirmalari gerekmektedir.

Çok Sik Seyahat Edenler Yanlarinda Pratik Besinler Tasimali

Düzensiz ögün aliskanligi, egzersize zaman ayiramama, dengeli beslenme güçlügü, saat farki kaynakli ögün düzensizligi, su tüketiminde eksiklik gibi problemlerin sik yasandigi gazeteciler ya da uluslar arasi ticaretle ugrasan kisiler yanlarinda metabolizmayi hizlandirmak ve yeterli beslenebilmek için 2 - 3 saatte bir tüketebilecekleri besinler tasiyabilirler. Yagsiz kraker ile ayran, kuru kayisi, ceviz veya badem, 1 meyve, 1 avuç leblebi, yarim simit ile peynir, yagsiz tost ve ayran her yerde bulabilecek ve tasinabilecek pratik besinlerdir.

Sik seyahat etmek zorunda olan kisiler kilolarini korumak ve saglikli beslenmek için az ve sik yemek zorundadirlar.

Sindirim sistemi problemlerinin sik yasandigi bu grup çalisanlarinin da su tüketimini arttirmalari ve posa içerigi zengin besinlerin tüketimine özen göstermeleri gerekmektedir.

Uzun Toplantilar Kilo Alimina Neden Olur

Bu gruptaki çalisanlar uzun süre hareketsiz kalacaklari için kalori alimina dikkat edilmelidir.

Asiri çay kahve tüketimi, yetersiz su içme, toplantilardaki yagli ve sekerli kurabiye tüketiminde artis nedeniyle toplam kalori aliminda artis gözlenir. Çay ve kahve, bilesimindeki antioksidan maddeler sebebiyle önemlidir. Fakat tüketimin fazla olmasi su tüketimini engeller hale geldiginde saglik için tehlikeli bir hal alir. Özellikle çay, kahve sekerli tüketiliyorsa durum kalori alimini daha da arttirir.

Bir küp seker yaklasik 20 kalori içerir. Her gün 100 kalori fazlalik ayda 3000 kalori eder. Bu yillik olarak vücut agirliginizda yaklasik 5 kilo artisa sebep olur. Bu yüzden toplantilarda ikram edilen kurabiyeler yerine yagsiz kraker, çeyrek simit, kuru kayisi, ceviz, peynirli kepekli sandviçler, çig sebzeler ve bitki çaylari, su daha iyi seçimlerdir.

Isleri Nedeniyle Sürekli Yürüyenler Yag ve Seker Oranina Dikkat Etmeli

Tibbi satis mümessilleri gibi kalori harcamasi daha yüksek olan grup çalisanlarinin yeterli ve dengeli beslenme konusunda daha fazla dikkatli olmalari ve yeterli oranda sivi tüketmeleri gerekmektedir.

Ögün saatlerinde dengesizlik nedeniyle kalori alimlari daha düsük olabilir. Fakat sürekli disarida hazir yemekler yenilmesi, karbonhidrat ve yag içerigi yüksek, lif içerigi düsük beslenme kilo artisina neden olabilir.

Bu yüzden beslenmelerinde mutlaka tükettiklerin besinleri yag ve seker oranlarina dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sürekli Ayni Pozisyonda Oturanlar Sindirimi Kolay Besinleri Tercih Etmeli

Hareketsizlik sebebiyle kilo aliminda artis görünen bu grup çalisanlarinin posa açisindan zengin, sindirimi kolay, kalori içerigi düsük besinleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Diyetin lif oranini artirmak için özellikle rafine edilmemis, tam bugday, tam çavdar ve kepekli ürünler ile sebze, kabugu ile yenebilen meyve ve kuru baklagillere yer verilmelidir.

Agir Iste Çalisanlar Kahvaltiyi Ihmal Etmemeli

Yetersiz ve dengesiz beslenme, isçinin üretim hizini düsürür. Isin gerektirdigi enerjiyi saglayacak besinler alinmadigi zaman, enerji harcamasi kisitlandigindan, üretim için gerekli fiziksel güç azalir.

Yüksek enerjili beslenme programi uygulanmalidir. Enerji yaninda protein, vitaminler ve madensel tuzlarin da yeterli oranda alinmasi gerekmektedir.

Isçi beslenmesi is yerinde ve evde beslenme olarak 2 sekilde ele alinmalidir. Günlük besinler genellikle üç ögün halinde alinmalidir. Kahvaltisiz ise baslama is verimini azaltmaktadir. Enerjinin saglandigi besin türü çok önemli olmamakla birlikte, kahvaltilarda karbonhidratli ve yagli gidalarin yaninda protein içerigi zengin besinlerinde tüketilmesi önerilmektedir.

Uykusuz ve Düzensiz Yasayanlarin Kalori Alimlarinin Yüksek Olmasi Gerekmektedir

Düzensiz ögün aliskanligi, egzersize zaman ayiramama, dengeli beslenme güçlügü, geç saatte yemek yeme ve seker içerigi yüksek atistirmalar, su tüketiminde eksiklik, sindirim sistemi problemleri en sik karsilasilan problemlerdir.

Kisa sürede fazla miktarda besin almak zorunda kalan bu kisilerin besin seçiminde daha dikkatli olmalari gerekmektedir. Yag ve seker orani dengelenmis, yeterli oranda protein içeren besinler ilk tercihleri olmalidir. Tükettikleri her ögünde 4 besin grubunun bir arada bulunmasina özen gösterilmelidir. Uzun süre uykusuz kalinacagi ve egzersiz için zaman ayrilmayacagi için kalori alimlarinin yüksek olmamasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası