Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OMUZ AGRILARINI TANIYOR MUYUZ?

Omuz agrisi nedir?

Omuz, vücudun en hareketli eklemidir. Gelismis hareket kabiliyeti için kas ve baglarla desteklenir ancak kemik destegi zayiftir. Bu nedenle çok kolay zedelenebilir ve kolaylikla etrafini saran kas ve baglarda agriya yol açabilecek yaralanmalar olabilir. Bu agrilar bazen geçicidir ama çogunlukla uzun sürer ve zamanla omuz hareketlerinde kisitlanmaya neden olur.

Sebepleri nelerdir?

Omuz agrilarinin en sik rastlanan sebepleri; kas, ligament, bursa ve tendonlardan kaynaklanan sebeplerdir. Omuz agrilarinin çok daha nadir görülen diger nedenleri tümörler, enfeksiyonlar ve sinir hasarlari ile ilgili problemlerdir.

•Sikisma (Impingement):

Omuz ekleminin hemen üzerinde bulunan kas ve tendonlar, kürek ve köprücük kemiklerinin birlestigi alanda sikisabilir ve zaman içinde hareketlerle zedelenebilir, hatta yirtilabilir.

•Tendinit:

Tendon, kaslari kemige tutturan kordon seklinde bir yapidir. Tendinit ise bu tendonlarin zorlanmasi ve yipranmasidir. Tendinit bazen yukarida açiklanan sikisma sonucu tendonlarin zedelenmesi ile kronik tendinit, bazen de kuvvetli bir zorlanmayla akut tendinit seklinde olusur. Hatta bazen tendonda yirtilmalar olabilir.

•Bursit:

Tendonlarin hareket ederken kemige sürtünerek zedelenmelerini azaltan içi sivi dolu keselere bursa adi verilir. Bu keselerin yine tendinit olusturan sebeplerle zedelenmesi ve koruyucu özelliklerini kaybetmelerine bursit adi verilir.

•Instabilite:

Omuz bazen herhangi bir sebeple normal hareket sinirlarinin ötesinde hareket eder. Bu bazen ani bir zorlanmayla olusur bazen de omzu yerinde tutan baglarin zayiflamasiyla olusur.

Bunun sonucunda omuz çikiklari olusur ve bu da agri ve hareket güçlügü yaratir. Özellikle sporcularda, bas üstünde yapilan aktivitelerde omuz agrisi bu nedenle görülebilir.

•Artritler:

Bazi romatizmal hastaliklarin seyri sirasinda omuz eklemi tutulabilir ve omuzda agrinin yani sira hareket kisitliligi, sisme gibi belirtiler verebilir.

Ne zaman doktora basvurulmalidir?

Omuz agrilari bazen hafif seyreder ve birkaç gün içinde kendiliginden düzelir.

Ancak;

•48 saatten fazla süren agrilarda

•Çok siddetli agrilarda

•Agri ile birlikte hareket kisitliligi oldugunda

•Kol, boyun ya da sirta dogru yayilan agrilarda ve agrilara

eslik eden uyusma ya da hissizlik durumunda vakit geçirmeden doktora basvurulmalidir.

Nasil teshis konur?

Öncelikle hastanin sikayetleri dinlenmeli ve iyi bir fizik muayene yapilmalidir. Daha sonra elde edilen bulgular dogrultusunda kemik yapilarini degerlendirmek için röntgen ya da bilgisayarli tomografi; yumusak dokulari degerlendirmek için MR, gerekirse EMG testi yapilabilir. Bütün bunlarin yeterince fikir veremedigi durumlarda omuz artroskopisi yapilabilir.

Nasil tedavi edilir?

Tedavide istirahat, fizik tedavi ve egzersiz tedavisi ile agri olusturacak günlük isleri düzenlemek önemlidir. Agri kesici ilaçlarin yaninda bazen de omuz içine kortizon enjeksiyonlari yapilabilir. Bütün bu tedavilerle düzelmeyen hastalarda (yaklasik %10 oraninda) cerrahi tedavi gerekebilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
Dr. Önder Çerezci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası