Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN AYI SIGARAYI BIRAKMAK IÇIN IDEAL

Ramazan ayi sigarayi birakmak için de önemli bir firsat. Bagimlilarin dini motivasyonla birlikte ilk adimi atabileceklerini ve bir ay boyunca bu öldürücü aliskanliktan uzak durmanin ardindan sigarayi birakabileceklerine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esra Sönmez Duman, bagimlilara bu konuda yardimci olabilecek bilgiler verdi.

Ramazan ayi sigarayi birakmak için bir baslangiç olabilir mi?

Sigara birakmak için Ramazan ayi iyi bir firsat. Oruç tutulan süre içinde sigara içmek mümkün olmuyor, böylelikle kisiler günün büyük bölümünde sigaradan uzak kalabiliyorlar. Oruç tutmak, sigara tiryakileri için sigara bagimliligindan kurtulmayi denemek anlaminda da önemli bir sinav olabilir. Hastalar, Ramazan ayinda yogun yasanan dini motivasyonlarin destegi ile ilk adimi atabilir ve bir ay boyunca bu öldürücü aliskanliktan uzak kalmayi deneyebilirler. Karar vermek ve uygulamaya geçmekle yolun yarisinin kat edilebilecegi unutulmamali. Ramazan ayini sigarasiz geçirmeyi basaran bireylerin özgüvenleri artar ve birakma kararliligini Ramazan ayi sonunda da sürdürebilirler. Ortadogu’da yapilan tibbi çalismalar, sigarayi birakmayi düsünmeyen kisilerin bile Ramazan ayi boyunca sigaradan uzak kalarak birakma motivasyonu kazandiklarini gösteriyor.

Oruç tutmak neden sigara tiryakileri için daha zordur?

Oruç tutan sigara tiryakilerinin gün içinde sürekli gergin, hosgörüsüz, sinirli, mutsuz olmalarinin, konsantrasyon güçlügü çekmelerinin en önemli sebebi nikotin yoksunlugudur. Diger yandan kan sekerinin düsmesi, kahve gibi kafein içeren maddelerden yoksun kalinmasi da bu gerginligi artirir ve siddetli basagrilarina sebep olabilir.

Oruçluyken tüm gün sigara içilmemesinin ardindan aniden sigara içilmeye baslanmasi vücuda nasil bir etki eder?

Bir kisi tüm günü sigaradan uzak geçirdikten sonra açilan iftarla birlikte ‘’özgürlügüne kavusunca’’ tüm açligina ragmen yemekten bile önce bagimli oldugu nikotini alabilmek için sigaraya sarilabilir ve üst üste sigara yakip nikotin açligini gidermeye çalisabilir. Bu durum kisinin kan basincinda ve kalp hizinda ani yükselmeye neden olur, kalp krizi ve beyin kanamasi riski önemli düzeyde artar. Beyin hizla uyarilir; bas dönmesi, gözlerde kararma, bulanti, gözlerde yasarma, mide asiditesinde artis gibi semptomlar görülebilir.

Ilk haftanin sonunda damak tadi yerine gelir!

Gün boyu sigara içmemenin vücuda faydasi olur mu?

Sigaranin içerdigi sayisi 4000’in üzerindeki kanserojen maddeden uzak kalmak vücudumuzun temizlenmesi için çok faydali. Ilk 24 saatte kan basinci ve kalp atim hizi bazal düzeylere geri döner, ilk haftanin sonundan itibaren damak tadimiz yerine gelir ve nefesimiz rahatlar.

Sigara birakilmasi halinde vücudun nikotin eksikligini farketmesi ne kadar sürer?

Hastanin nikotin bagimlilik derecesine göre degismekle birlikte genellikle ilk 6-8 saat içinde hasta sigara arayisina girer. Bu istek sigarasiz kalindigi süre uzadikça giderek artar ve nikotin yoksunluk semptomlari kendini göstermeye baslar.

Sigara bagimlilarina iftardan sonra sigara içmemeleri için ne önerirsiniz?

Sigarayi hazirliksiz birden bire kesmek son derece güçtür. Bu nedenle Ramazan ayina birkaç hafta kala sigara ve kahve tüketiminin azaltilmasi yemek düzeni ayarlanarak vücudun oruca hazirlanmasi gerekiyor. Ramazan baslar baslamaz sigarayi birakma kararliligi gösterilmeli ve çevreye bu karar açiklanarak sosyal destek alinmalidir.

Sigarayi hatirlatici faktörlerden uzak durulmasinin bu süreçte katkisi oluyor. Örnegin kahve ile sigara içme aliskanligina sahip kisilerin bu dönemde kahve yerine ihlamur, meyve çayi içmesi öneriliyor. Iftardan sonra, ciddi sigara arayisi içindeki hastalar için doktor kontrolünde nikotin replasmani kullanmasi önerilebilir.

Bagimlilar bu aliskanliktan vazgeçemiyorlarsa en azindan zarari en aza indirmek için yapabilecekleri bir sey var mi?

Sigara binlerce kanserojen ve zararli maddeler içeren ve bagimlilik yaratan bir maddedir. Hiç tartismasiz sloganimiz su olmali: SIGARAYA BASLAMAMALI, bir hata yapip baslanmissa da ACILEN BIRAKILMALIDIR. Sigarayi azaltarak birakma denemeleri genellikle basarisizlikla sonuçlaniyor. Her insan yeterince isterse, dogru motivasyonlarla sigaradan kurtulabilir. Bu konuda degisik tedavi yöntemleri de mevcuttur. Sigara içip de zarar görmemek mümkün degildir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası