Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SÜT DISLERININ YERINE NASILSA YENISI GELECEK” DEMEYIN, ERKEN YASTA TEDAVI SART

Atasehir Memorial Tip Merkezi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Ezel Yildiz Elmas, “Çocuklarda süt disi bakiminin önemi” hakkinda bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda agiz bakim aliskanligini gelistirmek yetiskinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar agiz dis sagligina yeterince dikkat edemeseler de, çocugun el becerisi, meraki ve anne babanin tutumu dis firçalama aliskanliginin dogru yerlesmesini belirler.

Süt disleri normal dislere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hizli çürürler.

Çocuklar, dis çürügünün erken döneminde görülebilen soguk sicak hassasiyeti ve hafif agri gibi sinyalleri zamaninda yorumlayamaz ve agri ancak dayanilamayacak düzeye geldiginde fark ve sikayet ederler. Bu durumda çürük artik ilerlemis olup, çocuk dis hekimini ilk ziyaretini siddetli agri ve endise ile gerçeklestirmis olur ki bu durum gerek dis hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin baslangici olur.

Çocugunuzun disçi korkusunu yenmesini saglayin

Toplumumuzda yaygin sekilde dis hekimi korkusu görülmektedir. Anne babalarin en önemli görevlerinden biri; çocuklarini yetistirirken onlarin agiz dis sagligini korumak ve ileriki yasamlarinda dis hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktir. Bunun için onlari en dogru sekilde dis klinikleri ve dis doktorlari ile tanistirmalari çok önemlidir.

Çocugunuza seker yedikten sonra en azindan agzini çalkalama aliskanligini kazandirin

Özellikle anaokulu ve ilkokul çaglarindaki çocuklar artik evde anne baba ve bakici denetiminden çikmakta ve kalabalik içinde aliskanlik gelistiren erken dönem bireyler olmaktadir. Bu da çocuklarin yuvada ya da ilkokul kantininde sekerli gida tüketebilecegi anlamina gelir. Çocuklarin bu dönemde asiri miktarlarda olmadigi sürece sekerli gida tüketmelerinde sakinca yoktur. Ancak gida tüketimi sonrasi davranislari önem tasir. Örnegin; çocuk her sekerli gida alinimdan sonra dislerini firçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile agzini çalkalamasinin gerektigini bilmelidir. Kolayca uygulayabilecegi bu durum, agiz ortaminin asit oranini düsürecek ve çürük gelisimini engelleyecektir.

Çürük olusumu engellenebilir mi?

Çürük gelisimi kompleks bir mekanizmadir. Çürük yapici bakteri; seker, zaman ve disin yapisi gibi bir çok farkli etkenin bir araya gelmesi ile olusur. Bu etkenlerden birinin yetersizligi veya yoklugu çürük olusumunu engeller.

Dis çürügü= Bakteri × karbohidrat (seker) × konak faktörü (disin yapisi) × zaman

Dis hekimligindeki, koruyucu islemler tam olarak bu bilgi isiginda ilerlemekte ve bu denklemdeki dört temel etkene müdahale etme alani aramaktadir. Bakteri ve sekeri agizdan uzaklastirmanin ve çürük denklemini bozmanin en kolay yolu dis firçalamaktir. Bu sekilde çürügün gelisiminde ihtiyaç duyulan zaman faktörü de elenmis olur.

Çocuklarda dis firçalama bebeklikte baslamali

Bebeklerde 6-8 aylikken, (yani ilk disler agizda göründügünde) disleri temizleme islemi baslamalidir. Sabah kahvaltisi sonrasi ve gece yatmadan önce disleri (en azindan çigneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazli bezi islatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Dis firçasi kullanimina ise çocugun arka dislerinin çikmasindan sonra (ortalama 2,5 - 3 yasinda ) baslanmasi uygundur. Okul öncesi çocuklarda dis firçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaslarda önemli olan, çocuga tipki el yikama aliskanligi gibi dis firçalama aliskanligi kazandirmaktir. Çocuklar dis firçalarken çogu zaman dislerin görünen ya da kolay ulasilan yüzlerini firçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dislerin ara yüzleri ve çigneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle firçalamadan sonra anne ve babanin kontrolü iyi olur.

Çocugunuzu en geç 2. 5 yasinda dis hekimi ile tanistirin

Çocuklar için dis firçasi ve macunu seçerken dis hekiminize danismanizda yarar vardir. Agzinda hiç sorunu olmayan 2,5 -3 yaslarinda bir bebek dis hekimi ile bu sekilde ilk randevusunu sadece dislerini göstererek yani gülümseyerek atlatmis olur. Çürük gelisim denklemini bozarak, çürük olusumunu engellemenin bir yolu da konak faktörü olarak da adlandirdigimiz dis yapisini güçlendirmektir.

Önlem alinmadigi sürece çürügün önüne geçmek mümkün degil

Çürügü tamamen engelleyebilecek bir asi ya da ilaç henüz gelistirilememistir. Ancak çürük sayisini, disleri koruyarak ve güçlendirerek azaltmaya yönelik bazi dolgu malzemeleri günümüzde kullanilmaktadir. Bunlardan en yaygin kullanimi olan “fissür örtücü” denilen malzemedir. Dis çürükleri genellikle azi ve küçük azi dislerinin, çigneyici yüzlerinde bulunan "fissür" adi verilen oluklarda baslar. Fissür örtücüler, bu oluklarin üzerini kapatarak, o bölgeye mikrop, yemek artiklarinin sizmasini engelleyip çürük baslamasini önlemis olur. Fissür örtücüler ayni zamanda içerdikleri “florid” iyonu ile dislerin yapilarinin kuvvetlendirilmesine de katki da bulunur. Bu islem, tüm süt azilarina, 6 yasindan itibaren çikan kalici azi ve küçük azi dislerine, ayni zaman da yetiskinlerde yüksek çürük risk grubunda yer alan kisilere de uygulanabilir.

Çürük ile mücadelede Fluorid Uygulamalari ise yariyor

Çürügü engellemenin baska bir yolu da dislerin çürüge karsi direncini artirmaktir. Dislere yüzeysel (topikal) florid uygulanmasi ile bu direnç kazandirilir.

Fluorid dislerin çürümesini önleyen, dislerin yapisini kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid dis macunlarinin içinde bulundugu gibi bazi besin maddelerinde de bulunur. Fakat çocuklar çogu zaman dislerini firçalamayi ihmal ederler ve dislerinin çürüge karsi direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamis olurlar. Iste böyle durumlar için profesyonel “topikal florid” uygulamalari yapilmaktadir.

Profesyonel topikal fluorid uygulamasi sadece dis hekimleri tarafindan kullanilabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulamasi yalniz disleri çürümeye meyilli çocuklarda degil tüm çocuklarda güvenle uygulanir. Bu sayede yeterli miktarda fluorid disler üzerine depolanir ve dislerin yapisi güçlendirilerek çürüge karsi dirençli olur. Topikal fluorid uygulamasi her 6 ayda bir yapilirsa ancak etkili olabilir. Bunun için çocuklarinizi her 6 ayda bir düzenli olarak dis hekimine getiriniz...

Süt dislerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt disi çürükleri, agri, kötü koku, çigneme zorlugu, beslenme bozuklugu ve güzel olmayan görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük disler çekilmek zorunda kalir ve ileride dis çarpikligi, çene gelisiminde bozukluk, çekilmedikleri zaman da genel saglik problemlerine (romatizmadan kalp rahatsizliklarina kadar) sebep olabilecektir.

Süt disleri geçici bir dönem agizda bulunduklari için anne ve babalar tarafindan genellikle nasil olsa bu disler degisecek denerek pek önemsenmez. Ancak unutulmamalidir ki süt dislerindeki çürükler, yalniz çocugun yasam boyu unutamayacagi tatsiz agri tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, ayni zamanda sirada bekleyen kalici dis germlerine de (tohumlarina) zarar verir.

Çocuklarda genellikle ilk daimi dis 6 yasinda süren birinci büyük azi disidir. 6 yas çocuklarin henüz agiz hijyenini çok iyi saglayamadiklari bir yastir, buna ragmen çocuklarin agzinda ömür boyu kullanacaklari ilk daimi disleri agizdadir. Bu yüzden 6 yas disleri öncelikli olarak korunmalidir…

Karisik dislenme dönemi 6 yasla birlikte baslar ve ayni zamanda çocuklarin karisik beslenme dönemlerine de denk gelir. Ileride ergenlik dönemlerine kadar ki buda 12-13 yaslarina denk gelir ve ayni zamanda karisik dislenme sona erer; anne, baba çocugun agzindaki degisiklikleri takip etmeli, mutlaka yilda 1 kere dis hekimine götürmeli ve her yeni gelen kalici azi disine fissür örtücü uygulatmalidir.

12-13 yaslarinda kalici azilari agzinda çürüksüz ve hatta koruma altinda olan bir çocugun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler olusmadan büyümesi koruyucu dis hekimliginin ana hedeflerindendir. Böyleye çocuk yetiskin olmaya basladiginda agzinda hiç çürük olmayacak ve agiz hijyen aliskanligi yerlesmis, bundan sonraki dis hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçli yani gülümsemek için olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası