Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli bir egitim yili için saglikli disler önemli

Günler kisalmaya havuzlar ve sokaklar bosalmaya basladi. Bu yilda çocuklarin okullara dönme zamani geldi çatti. Önümüzdeki pazar milyonlarca çocuk için yaz tatilinin son günü olacak. Okul döneminin baslamasiyla beraber hiç süphe yok ki aileler çocuklarina yeni okul kiyafetleri ve okul gereçleri aliyorlar ve genel bir check up için doktora götürüyorlar. Peki tüm bunlarin disinda çocugunuzun agiz ve dis sagliginin yeterince iyi olduguna emin misiniz? Plusdent Dis Klinigi Dis Hekimi Onur Öztürk’ e göre dis çürükleri en sik görülen çocuk rahatsizligidir ve erkenden müdahale edilmezse daha büyük sorunlara neden olabilir. Saglikli dislerle sorunsuz bir egitim yili geçirebilmek için yapilmasi gerekenleri Dis Hekimi Onur Öztürk’ten ögrendik;

* Düzenli bir sekilde dis hekimini ziyaret ettirin; Süt disleri organik madde içerdikleri için normal dislere oranla daha çabuk çürürler. Çocuklar, çürügün erken döneminde görülebilen soguk sicak hassasiyeti ve hafif agri gibi sinyalleri zamaninda yorumlayamazlar. Diste olusan çürügü ancak dayanamayacak kadar agri hissettiklerinde fark ederler ki bu durum hem geç kalinmaya hem de okula gidememelerine neden olur. Dis çürügüyle yasamak ise çocugunuzun konusma, yemek yeme, uyuma, konsantre olma ve ögrenme becerilerini azaltir.

* Disler günde 2 defa firçalanmali; Çocuklar dislerini mutlaka günde iki defa iki dakika boyunca firçalamalilar diyen Dis Hekimi Onur Öztürk bunun için ailelerin çocuklarina destek olmalari gerektigini çesitli oyunlarla bu aliskanligi onlara kazandirmalari gerektigini belirtiyor.

* Beslenme çantasina özen gösterin; Çocugunuzun beslenme çantasini düzenlerken saglikli besinlerden olusmasina da özen gösterin. Unutmayi ki, saglikli beslenme genel sagligimiz kadar dislerimiz içinde önemlidir

* Cips çikolata gibi yiyecekleri sinirlandirin; Hem agiz sagligi hem de genel sagligini tehdit eden cips, çikolata gibi yiyecekler her çocuk için vazgeçilmezdir. Bu tür yiyecekleri yemesini engelleyemeseniz bile en azindan sinirlandirin.

* Günlük besinlerinin kalsiyum miktari yüksek seylerden olusmasina dikkat edin; Daha saglam disler ve kemiklere sahip olabilmesi için süt, peynir gibi daha çok kalsiyum içeren besinleri gün içinde almasina dikkat edin.

* Aliskanliklar çocukken edinilmeli; Ileride de saglikli dislere sahip olabilmesi için dis firçalama, saglikli beslenme gibi aliskanliklari daha çocukken elde etmesinin önemini vurgulayan Dis Hekimi Onur Öztürk bu aliskanligin bütün bir yasam boyunca önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası