Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okullar açiliyor sagliginiza dikkat edin

Okullarin açilmakta oldugu bugünlerde Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi uzmanlari, ögretmenlerimizin sagligiyla ilgili çesitli bilgilendirme ve önerilerde bulunuyorlar.

Ögretmenler meslek hayatlari boyunca pek çok hastalikla karsi karsiya kaliyorlar. Bunlarin arasinda ses hastaliklari ve varis ön siralarda yer alir. Hemen hemen tüm ögretmenlerin, meslek hayatlari boyunca bu tarz hastaliklara maruz kalmasi kaçinilmaz bir gerçektir. Okullarin baslamasi ile birlikte ögretmenlerin karsilasabilecekleri hastaliklari bilmeleri ve bu konuda mümkün oldugunca tedbirli davranmalari gerekir.

“Zaman zaman konusmaya kisa aralar verilerek su içilmeli.”

VKV Amerikan Hastanesi, Kulak Burun Bogaz Bölüm Sefi Doç. Dr. Tan Ergin, “Profesyonel is hayatinda yogun olarak sesini kullanan ögretmenlerde; ses kisikligi, ses tellerinde sisme (ödem), nodül ve polip gibi hastaliklara sikça rastlanir. Sigara kullanimi, kronik üst solunum yollari enfeksiyonu ve reflü hastaligi, ses kisikligi sorununu ön plana çikaran etkenleri olusturur. Ortamda tebesir tozu gibi bogaz ve ses tellerini irite edecek faktörlerin bulunmasi da sorunlari artirir. Özellikle yüksek tonda uzun süreli konusmalarin yapilmasi, ses tellerinde sismeye (ödem) ve küçük kanamalara yol açar. Ilerleyen durumlarda ise ses tellerinde nodül veya polip gibi iyi huylu ancak sürekli ses kisikligina yol açabilecek rahatsizliklarla karsilasmak mümkün olur. Ses hastaliklarina karsi koruyucu önlemler alinabilir. Bir kisminda cerrahi müdahalenin gerekebilecegi bu tür hastaliklarla karsilasmamak için ses kullanimina dikkat edilmeli, uzun süreli konusmalarin yapildigi durumlarda zaman zaman konusmaya kisa aralar verilerek su içilmelidir. Bir haftayi asan ses kisikliklarinda ise bir KBB uzmanina basvurarak sorun ortaya konmali ve tedavi edilmelidir” diyor.

“Öksürük ve hapsirik en sik bulasma yollaridir.”

Ögretmenlerin sik yasayabilecegi saglik sorunlarindan biri de solunum yolunda gelisen enfeksiyonlar ve alerjik durumlardir.

VKV Amerikan Hastanesi, Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Elif Altug Kolsuk, konuyla ilgili olarak “Sinif içinde varolan bir virütik enfeksiyon hizla hava yoluyla bulasabilme olasiligina sahiptir. Bu durumda hem ögrenciler birbirine hem de ögretmenlerine bu mikrobu kolaylikla tasiyabilirler. Öksürük ve hapsirik en sik bulasma yollaridir. Bu nedenle hastaliklarin yayilimini önlemede el yikanmasi mutlaka hatirlanmalidir. Diger bir nokta ise; bazi maddelerin solunum yolunu tahris ederek astim yakinmalarinin baslamasina veya artmasina neden olmasidir. Bunlar arasinda tebesir tozu da bulunur. Ögretim süresince tebesir tozuna yogun maruziyet, bu toz parçaciklarinin solunum yollarinda duyarlilik artisi ve zaman içinde de havayolu tikanikligina yol açmasina neden olabilir. Sonuçta meslek hastaligi olarak astim bronsit durumu gelisebilir veya varolan solunum yolu hastaliklari kroniklesebilir” diyor.

ÖGRETMENLER IÇIN OKUL ERGONOMISI

Ögretmenlerin okul ergonomisiyle ilgili temelde anlamalari gereken sey, kendi menfaat ve güvenlerini saglayacak çözümleri ayni zamanda ögrencilerle birlikte degerlendirmektir. Ögretmelerin, ögrencileri üzerinde çok büyük etkileri vardir. Bu nedenle sadece ögrencilerinin egitiminde degil, ayni zamanda dogru postürü (durus) göstermelerinde de önemli etkileri bulunur. Dolayisi ile öncelikle bu konuda ögretmenin görevinin tam olarak anlasilmasi gerekir. Iyi bir ergonomi çözümü için öncelikle ögretmen ve gözetiminde olan ögrencilerin isteklerinin anlasilmasi gerekir.

Genel Postür

VKV Amerikan Hastanesi, Fizik Tedavi ve Ortopedi Klinik Sefi Uzm. Dr. Önder Çerezci, “Her gün dogru postürü muhafaza etmek önemlidir. Özellikle de küçük siniflara egitim veren ögretmenler, zamanlarinin büyük bir kismini yere egilerek geçirmektedirler. Ögretmenlerin küçük çocuklarin egitimini üstlendikleri ortamlar, daha çok küçük beden boyutlarina göre tasarlanmistir. Bu nedenle uzun süreli oturmak ve kötü postürün olusturdugu problemlerden kurtulmak için özellikle hareketin dogru kullanilmasi konusunda egitilmeleri gerekir” diyor.

Postür: Dogru postürün sik sik hatira gelmesini saglamak üzere bu konuyla ilgili egitim brosürleri hazirlanmali ve dogru postür biçimleri bunlarin üzerinden gösterilerek anlatilmalidir.

Çalisma pratigi: Kas iskelet sistemi hastaliklarinin azaltilmasi amaciyla sik aralar vererek çalismak gerekir. Özellikle zamaninin büyük bir bölümünü bilgisayar kullanarak geçiren kisilerde bu önemlidir. Genel prensip olarak postür, 40 dakikada bir oturur pozisyondayken ayaga kalmak ya da ayaktan tekrar oturur pozisyona geçmek seklinde olmalidir.

Çalisma masasinin dizayni: Çalisma masasi mutlaka en konforlu sekilde dizayn edilmelidir.

Bilgisayar ve aksesuarlari yerlestirilirken monitör tam karsiya yerlestirilmeli.

Monitör ekraninin tepesi göz hizasinda olmali.

Monitör bir kol uzunlugu mesafesinde olmali.

Klavye tam ön tarafa ve dirsekler 90° bükük iken rahat ulasilabilecek sekilde yerlestirilmeli.

Mouse, kolu asiri uzatmaya gerek birakmayacak sekilde, dominant tarafta ya da ön tarafta kullanilmali.

Vücudun büyük eklemleri herhangi bir gerginlik ya da agri hissettirmeden uygun postürde durmali.

Unutulmamalidir ki; birden fazla kisinin kullanacagi masa, ayarlanabilir özellikler içermelidir.

Genel Okul Mobilyalari

Mobilya seçimi oldukça önemlidir. Siralar ve masalar sandalyelerle uyumlu olmali. Çalisma masasinda oldugu gibi, oturma sirasinda da herhangi bir büyük eklemde gerginlik ve agri hissedilmemeli.

Sandalyeler siraya ya da masaya mümkün oldugu kadar yanastirilmali.

Ayaklarin siralarin altina rahatlikla girdiginden emin olunmali.

Yazi tahtasi ile siralar arisinda ögrenci gidis - gelisini engellemeyecek sekilde bosluk birakilmali.

Alternatif yöntemler kullanarak ayni masa seviyesinde okuma isleminin uzun süreli yapilmasi engellenmeli.

Oturus biçimi: Bilgisayar kullaniminda oldugu gibi, siralarda da uzun süreli oturmaktan kaçinmak gerekir.

Omuzlar ve kol rahat olmali.

Sandalyenin iki tarafli kol desteklerinden faydalanilmali.

Ayaklarimiz yere tam ya da ayak dinlendirme platformunda tutulmali.

Çevre ile Ilgili Düzenlemeler

Isiklandirma: Monitörün ekranin isik yansimalarindan etkilenmeyecek sekilde yerlestirilmesi gerekir. Kullanilacak olan isiklandirma, daima bilgisayar ekranina 90° açiyla gelmeli.

Sicaklik: Siniflarda kullanilan bilgisayar sayisinin artmasi nedeniyle, monitör ekranindan kaynaklanan isi, ortamin isisini artirmaktadir. Dolayisiyla siniflarin yeteri kadar havalandirildigindan emin olmak gerekir.

Kaldirmak ve Tasimak

Tasinabilir bilgisayar ya da okul kitaplarinin evden okula veya bir siniftan digerine tasinmasi, kas iskelet sisteminde bir takim adale gerginliklere neden olur.

Yükü en aza indirecek yöntemler bulunmali.

Çek çek veya diger mekanik yardim ekipmanlarindan faydalanmali.

Sadece gerekli olan tasinmali.

Tasinanlar vücuda yakin tutularak mümkünse yükü sag ve sola esit dagitarak tasinmali.

El çantasi yerine sirt çantasi tasimak, daha az enerji gerektirdiginden ve dogru postürü sagladigindan tercih edilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası