Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADININ KABULLENMESI SIDDETI OLAGAN HALE GETIRIYOR!

Milenyum çaginda da olsak, global bir dünyada da yasasak, kadina yönelik siddet tüm acimasizligiyla devam ediyor. Üstelik kadinin ekonomik ve ögretim düzeyi ya da yasadigi ülke de siddete maruz kalmasina engel olamiyor. Yapilan arastirmalar; siddete maruz kalan kadinlarin yüzde 91’inin bu sorunu çözemedigini gösteriyor.

Psikolog Sebnem Turhan’a göre; kadinlara yönelik siddetin bir kisir döngüye dönüsmesinin en büyük nedeni, kadinin bu siddeti kabullenmesi ve içsellestirmesi: Kadinlarin bir kismi siddeti ‘sevgi gösterisi’ gibi algilayabiliyor, kimi erkegin sosyal statüsü nedeniyle sesini çikarmiyor, hatta bazilari kendini suçlu hissediyor. Kadinin siddeti kabullenmesi de siddeti olagan hale getiriyor!

Gelisen teknoloji, yükselen ekonomik ve refah düzeyine ragmen tüm dünyada kadinlar siddet kurbani olmaya devam ediyor! Dünya Saglik Örgütü (WHO) siddeti; “Fiziksel güç veya iktidarin kasitli bir tehdit biçiminde bir baskasina uygulanmasi sonucunda, yaralanma, ölüm ve psikolojik zarara yol açmasi ya da açma olasiligi bulunmasi” olarak tanimliyor. Kadina yönelik siddet; cografi sinir, ekonomik gelismislik ve ögretim düzeyine bakilmaksizin tüm dünyada ve kültürlerde yaygin bir biçimde sürüyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Psikolog Sebnem Turhan; kadina yönelik siddetin nedenlerini degerlendirdi:

Siddetin en yaygin görülen biçimi, erkegin kadina ve çocuga karsi uyguladigi aile içi siddet! Aile içi siddet; kadinin psikolojik (kadinin küçük görmek, ona asagilayici adlar takmak gibi kadini küçük düsüren hareket ve sözler), ekonomik (kadinin çalismasina izin verilmemesi, kadinin elinden maasinin alinmasi, ona az para verilmesi ve ona verilen paranin sürekli olarak hesabinin sorulmasi ve kadinin ekonomik yönden bagimli hissetmesini saglayacak her türlü davranis), cinsel (tecavüz, taciz, evlilik içi tecavüz, ensest vb) ve fiziksel (kadinin bedenine yönelik her türden zarar verici davranis) siddete maruz kalmasidir.

SEVIYOR KI DÖVÜYOR!

Siddetin algilamasinda ve tanimlanmasinda, her zaman toplumun ve bireylerin kültürel degerleri önemli rol oynuyor. Örnegin Türkiye’de yapilan bir arastirma; evli kadinlarin esleri tarafindan cinsel birliktelige zorlanmalarini, ‘cinsel siddet’ olarak nitelendirmediklerini gösteriyor. Söz konusu durumun nedeni, Türk toplumunda kadina yükledigi cinsel ve sosyal roller çerçevesinde açiklanabilir. Bütün bu degerler ve roller de iletisim yoluyla nesilden nesle aktariliyor. Yani siddeti anlamlandirmada, ‘iletisim biçimleri’ temel rol oynuyor.

ANNEDEN KIZINA KALAN MIRAS!

Siddetin bir ‘sevgi göstergesi’ olarak algilamasinin temelinde; aile modelinin önemli bir etkisi var. Ilgi ve sevginin ne oldugu ve nasil yasandiginin ilk ögrenildigi yer aile; siddet de, sevgi ve ilginin göstergesi olarak aile içindeki iletisim yoluyla ögreniliyor. Örnegin; bir ailede baba ve anne arasindaki iletisim, ya da ebeveyn ve çocuk arasindaki iletisim, siddet üzerine kurulu olabilir. Bu tür ailelerde kiz çocuklari; özdesim kurduklari annenin etkisiyle, erkeklere boyun egmenin dogal bir davranis oldugunu özümser ve siddete ugradiklarinda anneleri gibi boyun egici bir sekilde davranabilir. Hem anne babalari arasinda gördükleri, hem de kendileri yasadiklari için, siddetin istinai bir durum degil, bütün evliliklerde görülen bir durum olduguna inaniyor ve siddete boyun egiyorlar.

BASKICI AILE MODELININ MAHSULÜ!

Aile içi iletisim faktörleri de siddetin kaniksanmasina neden olabiliyor. Duygusal açidan kati özellikler tasiyan, çocugu pasiflestiren, asagilayan, elestiren, anne ve babanin koydugu kurallardan çikamayan, çiktiginda siddetle cezalandiran, çocugun isteklerini göz ardi eden, kendisi için yapilan iyiliklerin söylenerek anne ve babaya borçlu hissettirilen bir sekilde yetistirilmis kiz çocuklari siddete karsi koyamayabiliyor.

KENDINI ‘KURBAN’ GÖREN KADINLAR…

Kati aile kosullarda yetismis bir kadinin; kendisini hayatta iyilikleri hak etmeyen, hakketmek için de belli kosullari yerine getirmesi gereken, birçok aciyi çekmeye mahkum olan, kendine güveni olmayan biri, bir ‘kurban’ olarak görmeye basliyor. ‘Kurban’ rolünü üstlenen kadinlar, siddetin gerçek sorumlusu olarak kendilerini görüyor ve saldirganin sorumlulugunu üstlerine aliyorlar.

Kadinin kisilik yapisi da siddete karsi tavrini belirliyor. Mazosistik, depresif veya bagimli kisilik yapilariyla; etrafa ‘ben öyle acilar çekiyorum ki bunu benden baska kimse çekemez’ mesaji veriyorlar.

BIR GÜN DÖVMEKTEN VAZGEÇER UMUDU

Kadinlarin bir kismi kendilerine siddet uygulayan kisinin bir süre sonra bu davranisinda vazgeçecegine inaniyorlar. Bu inanç, onlarin siddet uygulayan kisiye olan boyun egme davranislarini pekistiriyor. Bazi kadinlar ise yasadiklari siddet ve öfkeyi inkar egilimi tasiyor ve siddetin kurbani olmaya devam ediyorlar.

Yapilan arastirmalara göre; siddete maruz kalan kadinlarin yüzde 91'i hiçbir sekilde bu sorunu çözemiyorlar. Geçmis yasantilarindan gelen ‘her ne yaparsam yapayim sevilmeyecegim, kabul edilmeyecegim’ inanciyla etkin bir çözüm yolu bulamiyorlar.

Kadinin erkege karsi ikincil konuma yerlesmesini ögreten ataerkil yani erkek egemen toplum yapisi; itaat eden, söz dinleyen, korunmaya muhtaç bir kadin ile emir veren, elestiren, koruyan ve kollayan bir erkek modelini beraberinde getiriyor.

Sonuç olarak kadinin siddeti bir ‘sevgi gösterisi’ olarak görmesi ve sonrasinda da kendisini suçlamasi; aile içi iletisimden baslayarak, kisinin ruhsal dinamikleri, problem çözme becerileri, sosyal ve kültürel etkenler olmak üzere dört ana çerçevede degerlendirilebilir. Saydigimiz tüm bu etkenler; kadina yönelik siddeti, boyun egmeyi, erkegin istegini yerine getirmesi gerektigi inancini destekliyor ve siddetin siradanmis gibi algilanmasina zemin hazirliyor.

SOSYAL STATÜ TUTKUSU DAYAGA BOYUN EGDIRIYOR

Kadinlarin kendilerine yönelik siddete boyun egmelerinin bir baska nedeni de; sosyoekonomik sebepler! Kadinin ekonomik olarak erkege bagimli olmasi ve iliskinin getirdigi sosyal ve ekonomik birtakim kazançlardan vazgeçmek istememesi gibi etkenler, siddeti kabullenmesine neden olabiliyor. Örnegin, ekonomik durumu çok iyi olan bir adamla birlikte olan ya da evli olan bir kadinin hayat standartlarinda vazgeçmek istememesi ya da adamin sahip oldugu sosyal statüyü kullanmasi, onun gördügü siddeti kabullenmesine yol açabiliyor. Örnegin bir doktorun ya da avukatin esi oldugundan dolayi böbürlenmesi bu tür iliskinin devamina neden olabiliyor. Toplumda ‘dul’ olarak anilacagini düsünmesi de siddeti durdurmada engel teskil edebiliyor.

KIZINI DÖVMEYEN DIZINI DÖVER!..

Toplumlara mahsus atasözleri, masallar, görsel ve yazili basin yoluyla ögrenilen cinsiyet rolleri de siddeti mesrulastiran etkenler arasinda sayilabilir. ‘Kizini dövmeyen dizini döver’, ‘annenin vurdugu yerde gül biter’, ‘kocan degil mi hem döver hem sever’, ‘kadinin sirtindan dayagi, karnindan sipayi eksik etmeyeceksin’, ‘dayak cennetten çikmadir’ gibi siddeti toplumlarda siradanlastirmasini saglayan atasözlerini çogaltmak mümkün…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası