Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ TUTARKEN BAS AGRISI ÇEKMEYIN

Sahura bagli olarak uyku düzenin degismesi, Ramazan’da uyulmasi gereken saglikli beslenme kurallarina bagli kalinmamasi ve uzun saatler süren açlik… Tüm bunlar Ramazan ayinda bas agrisinin artmasina neden olan baslica nedenler. Normal zamanlarda bas agrisi sikayeti ile karsilasmayan kimselerde bile Ramazan ayinda bu rahatsizlik görülebilirken migren hastalarinda bas agrilari dayanilmaz bir hal alabiliyor. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, “Oruç ve bas agrisi iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

Ramazan’ da bas agrilari artiyor

Ülkemizde Ramazan ayinda nöroloji polikliniklerine ve acil servislere, migren krizi nedeni ile basvurularin arttigi bilinmektedir. Aç kalmanin, ögün atlamanin veya oruç tutmanin, beyindeki hangi mekanizmayi tetikledigi bilinmemektedir. ABD’de 28 milyon migren hastasi oldugu tahmin edilmektedir. Bunlarin yüzde25’inin yani 7 milyonunun açlikla veya ögün atlama ile nöbetlerinin baslayabildigi bulunmustur. Birçok hasta aç kalmanin migren krizine yol açtigini söylemektedir.

Beslenmeye dikkat etmek önemlidir

Migrenin uzun yillar sürecek ve ilaç kullanmayi gerektirecek bir hastalik olabilecegi ve bu ilaçlarin ciddi yan etkilere neden olabilecegi düsünülürse, migren atagini engelleyebilmek önem kazanmaktadir. Eger migren ataklarini tetikleyen bir gida varsa, ondan kaçinmak gereklidir. Beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Eger bazi gidalarin agriyi tetikledigi belirlenmisse ondan kesinlikle kaçinmak gerekir. Açlik migreni baslatabiliyorsa, düzenli bir sekilde sik küçük ögünler alinmalidir. Bu nedenle açligin tetikledigi migren agrilari olan hastalarin oruç tutmalari sagliklari açisindan sakincalidir. Oruçlu iken agriyi çekmenin yaninda, gerekli tedavinin yapilamamasi da ayri bir konudur. Oruçlu iken yasanilan migren agrisinin maluliyeti, normal zamanda olabilecek migrenin maluliyetinden daha fazla olacaktir. Açlik ile migreni etkilenmeyen hastalarin oruçlu olmalari problem yaratmaz.

Agri sirasinda bulanti da olabilir

Bas agrilari insanligin en büyük problemlerinden biridir. Her insan hayati boyunca en az 3 kez siddetli bas agrisi yasamaktadir. Bas agrilari, genis bir hastaliklar grubudur ve birçok türü bulunmaktadir. Migren ve gerilim tipi bas agrilari, 2 önemli ve sik grubu olusturmaktadir.

Migren erkeklerin yüzde 6 ve bayanlarin yüzde18’inde görülür. Migren, ataklar halinde gelen, saatlerce sürebilen, genellikle basin bir tarafini tutan ve zonklayici tarzda agriya neden olan bir hastaliktir. Agri sirasinda bulanti olabilir. Ayrica hastalar isiga, gürültüye ve kokulara karsi hassas olabilirler.

Migren atagini baslatabilen veya atak geçirme riskini artiran bazi özel durumlar vardir. Bunlara migren tetikleyicileri denilmektedir. Bunlar migrenin nedeni degildirler, fakat migrene neden olan sinir sistemi olaylarini aktif hale geçirirler. Her migren tetikleyicisi, tüm hastalarda agriya neden olmazlar. Ayni hastada da ayni faktör her zaman agriyi baslatmayabilir. Bas agrisi günlükleri tutarak, bu tetikleyici faktörleri belirlenebilir. Eger bir tetikleyici belirlenebilmisse, ondan kaçinarak atak riskini azaltmak mümkün olabilecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası