Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP HASTALARI RAMAZAN’DA ORUÇ TUTABILIR MI?

Oruç, yararli kolesterol HDL’yi yükseltiyor ve zararli kolesterol LDL düzeyiniyse dengede tutuyor. Koroner kalp hastaligi riskini azaltmaya yardimci oluyor. Ancak oruç tutmak isteyen kalp hastalarinin mutlaka doktoruna danismasi gerekiyor.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Servet Öztürk, kalp hastalarinin hangi sartlarda oruç tutabilecekleri, oruç tutmasi riskli hasta gruplari hakkinda bilgi verdi.

- Orucun saglikli bir kisi için yararlari var midir?

Orucun saglikli kisiler için yararli oldugu, eski tarihlerden beri bilinen bir gerçektir. Oruç tutanlarda kalp damar sisteminde pihtilasma olaylarinin azaldigi gösterilmistir. Gene oruç tutanlarda iyi huylu diye bilinen yararli kolesterol (HDL) artmakta, kötü huylu kolesterol ( LDL) ile trigliserid düzeyleri de dengede kalmaktadir. Koroner kalp hastaligi için bir risk faktörü olan homosistein’in oruç tutanlarda en düsük düzeylere geriledigi gösterilmistir. Bu bulgularla saglikli kisilerde orucun koroner kalp hastaligindan korudugu, koroner kalp hastalarinda hastaligin ilerlemesini önledigi veya azalttigi rahatlikla söylenebilir.

- Oruç, kalp hastalarini nasil etkilenmektedir?

Kalpteki sorundan kasit, koroner kalp hastaligidir. Bazi kurallara uyuldugunda oruç tutmak, koroner kalp hastaligini olumsuz yönde etkilememekte ve ani krizlere yol açmamaktadir. Ancak, iftarda asiri miktarda, yagli, kalorili yemek tüketimi, gündüz içilemeyen sigaralarin iftar sonrasi ardi ardina içilmesi hastalar için risk faktörleridir. Ramazan ayinda hastanelerin acil servislerine, iftar ile sahur arasinda tokluk süresinde basvuru olmaktadir. Eger, iftarda kisa sürede asiri yemek aliskanligi olmazsa, ramazanda kalp krizleri büyük ölçüde azalacaktir.

- Koroner kalp hastaligi olanlar iftarda ve sahurda neler yemeli?

Kalp diyeti, çok zorlayici hayattan biktirici bir diyet degildir. Kalp hastalarina önerilen beslenme tarzi, saglikli kisilere de kaliteli yasam sürmeleri için tavsiye edilen bir beslenme tarzidir ve Ramazan ayinda daha da önem kazanmaktadir. Tereyagi, sakatatlarin yaglari, koyun etinin içerdigi yaglar ve sigir etinin görünen yaglariyla margarinler uzak durmak çok önemlidir. Tüm bunlarin yaninda asiri kalorili hamur isleri ve tatlilardan kaçinilmasi da gereklidir. Kalp ve damar sagligi açisindan olumsuz etkileri olan bu besin maddelerinden yalnizca Ramazan ayinda degil, kisinin tüm yasantisi boyunca uzak durmasi saglik açisindan çok önemlidir. Saglikli beslenme tarzi, seker hastaliklari ve kansere karsi da koruyucu etkiye sahiptir.

Iftarda hizli ve agir yemekten kaçinin

Iftarda kesinlikle hizli yemek yememelidir. Öncelikle çay, ekmek ve peynirle ya da çorba ile hafif bir kahvalti yaparak, mümkün oldugunca bol sulu, kizartilmamis, asiri yagli gidalar tercih edilmelidir. Makarna, komposto ve hosaf idealdir. Hamur islerinden vazgeçilemiyorsa; kizartilmamis ve firinda pisirilmis, bol sebzeli olmalisi ve ölçülü yenmesine dikkat edilmelidir. Nohut, mercimek, fasulye de tavsiye edilmekle birlikte baklagillerin sindirimi zor oldugundan az miktarda yenmelidir. Midenin asit salgisini artiran baharatlar ramazanda hiç tüketilmemelidir. Sahurda ise çok yemek uzun süre tok tutar inancindan vazgeçilmelidir. Çünkü ne kadar çok ve hizla kan sekerini yükselten tatlilar yenirse, o kadar çok acikilir. Sahur sofralari kahvalti gibi hazirlanmalidir. Su ve mineral ihtiyacini karsilayacak gidalar yaninda ölçülü miktarda yumurta, süt, yogurt, peynir veya lifli gidalar (sebze yemekleri) tüketilmelidir. Bunlar, hem kan sekerinin yavas yükselmesini saglar, hem de asiri mide salgisina neden olmadiklari için acikmayi da geciktirir.

- Kalp hastalarinin hepsi oruç tutabilir mi?

Koroner kalp hastaligi tedavi edilmemis kisiler için oruç tutmak risklidir. Özellikle bol yagli, kalorili ve hizli yenilen iftar yemeklerinden sonra bu hastalarin kalp krizi geçirme riskleri yüksektir. Koroner damarlarin tikanmasina bagli enfarktüs, yillarca iyi tedavi edilmemis yüsek tansiyonun kalp kasini yormasi sonucu kalp büyümesi, tedavisi zamaninda yapilmamis kalp kapagi hastaliklari veya kalp kasinin hastaligi gibi nedenlerin yol açtigi kalp yetersizligi varsa, hastalar ilaç kullansalar bile oruç tutamazlar. Kalp yetersizligi olan kisiler, vücutlarinda artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullanir. Ilaçlarin etkisiyle oruç zamani asiri tuz ve su kayiplari olur. Bu durum, bayilmalara hatta soklara neden olabilir. Iftarda, vücuda yüklenen asiri su ve tuz, zaten sinirda pompalama gücü olan kalbi asiri çalismaya zorlar. Bunun yaninda hizli ve bol yemek sonrasi, sindirim mide bagirsak sisteminin kan dolasim hizi artar. Bu da kalbe %20 ek yük getirir. Asiri yük, kalp yetersizligine yol açar.

- Oruç tutanlar sicak havadan nasil etkilenir?

Oruç tutacak kisinin Ramazan ayini dinlenerek mi, az çalisarak mi geçirecegi, nerede ne sartlarda çalistigi, sivi ve elektrolit kayiplari için önemli bir etkendir. Artik pek çok ilaç günümüzde günde tek doz almakla etkili hale getirilmis olmakla birlikte yine de sicak havalarda 15-16 saati bulan oruç süresinde ilaç alinmamasi, bazi hastalar için sakincali olabilir. Kisilerin çalisma ortamlari da önemlidir. Klimali bir ortamda masa basi çalisan bir kimse veya Ramazan ayini yaylada tatil gibi geçirmeyi planliyan bir koroner kalp hastasi oruç tutabilirken, yaz aylarinda günes altinda efor sarf ederek çalisan saglikli bir genç oruç tutamayabilir. Bunun için oruç tutmak isteyen hastalarin kendi durumlari hakkinda doktorlarini bilgilendirerek, görüs ve öneriler dogrultusunda hareket etmeli ve ilaç düzenlemelerini de doktorlari ile birlikte yapmalidir.

- Koroner kalp hastaligi oldugunu bilmeyen hastalar için Ramazanda ne gibi önerilerde bulunulabilir?

Kalp hastaligi riski olan kisiler oruç tutmak istiyorlarsa mutlaka kontrolden geçmelidir. Ramazanda özellikle iftardan sonra sinirda veya gizli olan koroner hastaligi, bir kalp krizi ile ortaya çikabilir. Bu da kisi için çok büyük riskleri beraberinde getirebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası