Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR DA GRIP ASISI OLMALI

Kis aylarina girerken artan grip vakalari çocuklari da sikça etkiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Arzu Özgeneci gribal hastaliklarin daha çok temas yoluyla bulastigini, bu nedenle de hijyen kurallarina uymaya ve hasta kisilere yaklasmamaya özen gösterilmesini öneriyor.

Soguk alginliginin ve gribin nedenleri çesitli virüslerdir. 200’e yakin soguk alginligina yol açan virüs vardir. 2 yasina kadar her çocuk yilda 8-10 tane üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bu durum, burun tikanikligi, hapsirma, burun akintisi, öksürük, gözlerde kizariklik, bas agrisi, asiri yorgunluk ile seyreder. Kusma ve mide bulantisi gripte daha çok görülür.

Bulasma elle temas, öksürük ve hapsirikla(damlacik yolu) olur. Korunmak için ellerin sik yikanmasi gerekir. Eller en az 20 saniye ilik suyla yikanmalidir. Hasta çocuklara öksürürken elini degil dirsegini kullanmasi ögretilmelidir. Çünkü gribal hastaliklar dokunarak bulasir.

Kapi kolu, musluk, oyuncaklar ve elektrik prizleri virüs öldüren kimyasal maddelerle silinmelidir. Hasta kisilerden uzak durmak, hasta çocugu okula, yuvaya göndermemek dogru olur. Bir yasindan küçük bebeklerde hastalik agir seyredebileceginden hasta kisilerle karsilastirmamak dogru olur.

AAP(Amerikan Pediatri Akademisi), 6 ay - 23 ay arasi çocuklarin her sonbaharda (Ekim- Kasim aylari) grip asisi olmalarini önermektedir. CDC(Hastaliklardan korunma ve önleme merkezi her saglikli çocugun(6 ay - 5 yas arasi) grip asisi olmasini önermektedir. Yatak istirahati ve düzgün beslenme vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmede yardimci olur.

Grip vakalari en fazla kis aylarina girerken artar. Ancak ocak - mart aylari arasinda grip vakalarina daha sik rastlanir.

Tedavi yöntemleri

Viral enfeksiyonlarda tedavide sikayetleri hafifletmek mümkündür. Burun tikanikligi için serum fizyolojik ile burun temizligi yapilmalidir. Hem burundaki virüs miktari azalir, hem de burun nemlendirilmis olur. Günde 6 - 8 kez ilik serum fizyolojik burun deliklerine damlatilir ve 1 dakika sonra aspire edilir.

Çocugun yatak odasinda soguk nemlendirici kullanilmasi oda havasini nemlendirir ve burun tikanikligini engeller.

Ates ve agri kesici olarak ilaç kullanilabilir. Bol sivi verilmesi önerilir. Virüslerin mukozaya yapismasina engel olan bitkisel ilaçlar hastaligin hafiflemesine neden olur.

Grip ya da soguk alginliginda ates 1 - 2 gün sürebilir, bu dönemde agri kesici verilmesi ise yarar. Bogaz agrisina da iyi geleceginden beslenebilmesine yardimci olur.

Ilk bulgular hissedildiginde(ilk 24-48 saat ) 1 yasindan büyük çocuklarda antiviral ilaçlar ile Influenza(Grip) tip A tedavi edilebilir. Yine, hastaligin baslangicindan itibaren Avrupa’da çok kullanilan, bagisiklik sistemini aktive ederek virüslere karsi direnci artiran immunmodülatör umckaloabo kullanilabilir. Avrupa’da giderek yayginlasan immunmodulatörler hastaligin baslangiç döneminde bagisiklik yanitini artirarak tedavi saglamaktadirlar.

Soguk alginligi ya da grip geçiren çocugun genellikle 1 haftada iyilesmesi beklenir. Eger öksürük 1 haftadan uzun sürerse, kulak agrisi olursa, burun akintisi yesil - sari renk olursa gribin komplikasyonlari pnömoni, otit, sinüzit gelisiyor demektir, doktora gitmek taniya göre antibiyotik komplikasyon gelisirse kullanmak gerekir. Vücudun savunma sistemini zayiflatacagindan gereksiz yere antibiyotik kullanilmamalidir. Bitki çaylari çocugun bogaz agrisina ve sivi alimina yardimci olur, ancak hastaligin süresini degistirmez. Bu dönemlerde vitamin alinmasinin(C vitamini gibi ...) hastaligin süresini kisaltmada ya da semptomlari hafifletmede yarari oldugu ispat edilmemistir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Arzu Özgeneci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası