Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OBEZITE GENÇLERI TEHDIT EDIYOR

Temeli çocuklukta atilan obezite, Türkiye’de de gün geçtikçe hizla yayiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Tahir Haytoglu, önümüzdeki 10-20 yil içinde obezite nedeniyle ortaya çikan diyabet, hipertansiyon ve kalp - damar hastaliklarinin daha çok görüleceginin altini çiziyor.

Obezite ve onun sonucunda eriskin yaslarda görülen kronik hastaliklar (Diyabet, Hipertansiyon, kalp-damar hastaliklari) gelismis ülkelerde oldugu gibi, ülkemizde de son yillarda hizla artmaktadir. Obezitenin temelleri çocuklukta atiliyor. Türkiye’de 20 yas üstü eriskinlerin %20-25’inde obezite mevcut. Fazla kilolulari da kattigimizda toplumun %40-45’inin kronik hastaliklar açisindan risk altinda oldugunu görüyoruz. Bunu da etrafimizda her geçen gün artan diyabetli hasta sayisi, genç yaslarda kalp krizi ve ona bagli ölümlerin görülme sikliginin artisi dolayisiyla hepimizin gözlemlemesi mümkün.

Obezite tanimlamasi vücut kitle endeksi (VKI) hesaplanarak yapiliyor. Agirligin kilogram cinsinden alinip, boyun metre cinsinden karesine (kg/m2) bölünmesiyle elde ediliyor. VKI’si 18,5-25 arasi olanlar normal agirlikli, 25-30 arasi fazla kilolu, 30 ve üzeri ise obez olarak siniflandiriliyor. Bu siniflandirma diyabet, tansiyon, kalp gibi kronik hastaliklar riski açisindan yapiliyor. VKI sinifi arttikça risk de artiyor.

Obez çocuklari ileri yaslarda bekleyen tehlikeler: Obezite sonucu görülen problemleri, metabolik problemler, anatomik problemler, psikolojik, dejeneratif ve neoplastik (tümoral) problemler olarak ana basliklar altinda siniflandirmak mümkün. Metabolik problemler arasinda tip 2 diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, yagli karaciger (Non-alkolik Steatohepatit [NASH]), safra taslari, polikistik over sendromu, tromboembolik olaylar (damar içi pihtilasma durumlari) sayilabilir. Anatomik olarak obeziteye bagli obstrüktif uyku apnesi, gastroösöfagial reflü (mide yanmasi), reflü baglantili astim, pseudotumor cerebri (bas agrilari), ortopedik problemler, deri enfeksiyonlari, idrar kaçirma (stress incontinence) ve yaralanmalar sayilabilir. Psikolojik olarak depresyonun, panik ataklarin ve yeme bozukluklarinin (bulimia vs.) obezitede daha sik görüldügünü biliyoruz. Dejeneratif hastaliklar olarak artritler, vertebral disk hastaliklari (sirt agrilari), sol ventrikül hipertrofisi (kalp büyümesi), aterosklerotik kalp hastaliklari ve diyabete bagli komplikasyonlari saymak mümkün. Son olarak obezite ile baglantili görülebilen tümoral (neoplastik) hastaliklar olarak rahim, yumurtalik ve meme tümörleri, kolon polip ve kanserleri, pankreas tümörleri ve de böbrek tümörü ile Non-Hodgkin’s lenfomasini saymak mümkün. Tümoral hastaliklarda sadece obezitenin sebep oldugunu söylemek zor olsa da, obez insanlarda bunlarin belirgin bir sekilde daha sik görüldügü biliniyor.

Obeziteden korunma / obezitenin önlenmesi: Gebelikte saglikli beslenme (yeterli protein alimi ve annenin asiri kilo aliminin önlenmesi), gebelikte ortaya çikan diyabetin iyi tedavisi ve anne sütü kullaniminin özendirilmesi (en az 3-6 ay) ve kati gidalarin erken verilmesinden kaçinilmasi yasamin erken safhalarinda uygulanabilecek korunma yöntemlerini içerir. Okul öncesi ve okul çagi çocuklarda beslenme aliskanligi içinde sebze ve meyvelere önem verilmesi, meyve suyu ve diger sekerli içeceklerden kaçinilmasi önem kazaniyor. Aktivitenin özendirilmesi ve de televizyon, bilgisayar gibi haraketsiz kalinan durumlarin kisitlanmasi gerekmektedir. Davranissal olarak da çocuklar için yiyeceklerin ödül veya cezalandirma araci olarak kullanilmamasi, doygunlugun ötesinde yemenin özendirilmemesi (tabaginda yemek birakma, tabagini temizle vb), ebeveyn olarak örnek teskil edilmesi (sebze, meyve tüketimi, televizyon karsisinda fazla zaman geçirmemek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak gibi) önleyici önlemler olarak sayilabilir.

Ülkemizde obezite tehdidi: Türkiye’de kadinlarda obezite erkeklere oranla 1,5-2 misli daha fazla görülüyor. Önümüzdeki 10-20 yil içinde diyabet, hipertansiyon ve kalp - damar hastaliklari daha çok görülecek. Erken yaslarda insanlar en üretken çaglarinda ya ölecek ya da bu kronik hastaliklarla mücadele etmek için uzun süreli (belki de yasam boyu) ilaç kullanmak durumunda kalacak. Bu sorunun altinda yatan etkeni kaldirmak, etkisini azaltmak için erken yasta, çocuklukta önlemlerin alinmasi gerekir. Insanlarin beslenme ve yasam tarzi konusunda bilinçlenmesi ve saglikli seçimler yapmasi, bunu da talep etmesi gerekir.

VKV Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari
Dr. Tahir Haytoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası