Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERI GERILETECEK ADIMLAR ATILIYOR

Arastirmaci ilaç firmalari 750 yeni kanser ilaci adayi üzerinde çalisiyor. Dünyada ve Türkiye’de en yüksek oranda ölüme yol açan hastaliklardan biri olan kansere karsi mücadele yogunlasiyor. Arastirmaci ilaç firmalarinin farkli kanser türlerine karsi etkili olacak 750 yeni ilaç adayi üzerinde çalistigi açiklandi. Bunlarin bir kismi klinik çalismalar asamasinda bulunurken, bazi yeni ilaçlar ise Amerikan Gida ve Ilaç Kurumu’ndan (FDA) onay bekliyor.

29 Agustos 2008, Istanbul. Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD) tarafindan yapilan bir açiklama ile tüm dünyada insanligin korkulu rüyasi haline gelen kanserin tedavisi ve yönetilebilir, kronik bir hastalik olmasi için arastirmalarin yogunlastigi belirtildi. Amerikan Arastirmaci Ilaç Firmalari ve Endüstrisi Dernegi (PhRMA) tarafindan yayimlanan raporda arastirmaci ilaç firmalarinin farkli kanser türlerine karsi toplam 750 yeni ilaç adayi üzerinde çalistiklari belirtildi. Yeni ilaç çalismalarinin çogu halen klinik arastirma asamasinda bulunurken, bazilari da Amerikan Gida ve Ilaç Kurumu’nun (FDA) onayini bekliyor.

Raporda yeni ilaçlarin hastalarin kullanimina sunulmasiyla, kanserin daha az ölümcül ve diyabet gibi yönetilebilir bir hastalik olmasi yönünde önemli bir mesafe kaydedilecegi, ayrica toplum için ekonomik açidan da ciddi yararlar saglanacagi vurgulandi. Verilen bilgiye göre, kanser hastaliginin halen ABD’ye yillik maliyeti 219,2 milyar dolari buluyor. Bu miktarin içinde tedavi masraflarinin yani sira hastalik ve ölüm yüzünden kaybedilen is gücünden kaynaklanan maliyet de yer aliyor.

Her yil farkli kanser türlerinden 100 bini askin kisinin yasamini yitirdigi Türkiye’de kanser, en fazla ölüme yol açan ikinci hastalik olma özelligini koruyor.

Tümörler hedef alindi

Rapora göre yürütülen çalismalarin önemli bir kismi tümörleri daha etkin bir sekilde yok etmeyi ve kemoterapinin daha etkili olmasini hedefliyor. Tümörlere karsi gelistirilme asamasinda olan 204 yeni ilaç adayi bulunuyor. Ayrica lösemiye karsi 122, akciger kanserine karsi 110, meme kanserine karsi 90, prostat kanserine karsi 88 ve lenf kanserine karsi 86 yeni ilaç adayi üzerinde çalisiliyor. Bunun yani sira basta beyin, cilt, mide, bagirsak ve karaciger olmak üzere pek çok farkli kanser türüne karsi arastirmalar yürütülüyor.

Yapilan çalismalarda kansere karsi mücadele için farkli yöntemler üzerinde duruluyor. Bunlar arasinda kemoterapinin etkisini azaltan bir proteinin yok edilmesi veya sadece belirlenen kanserli hücrelere saldirip hastanin bagisiklik sisteminin harekete geçirilmesi gibi yöntemler yer aliyor.

“Yenilikçi ilaçlar yasam kurtariyor”

Kanser alanindaki arastirmalarla ilgili bir açiklama yapan Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi Genel Sekreteri Engin Güner, “Günümüzde en korkulan teshislerden birinin kanser oldugunu” hatirlatarak söyle devam etti:

“Ne yazik ki dünyada her yil milyonlarca insan çesitli kanser hastaliklarindan yasamlarini kaybediyor. Ancak arastirmaci ilaç ve biogenetik firmalarinin gelistirdigi yenilikçi ilaçlar bu alanda da umut veriyor. Kansere karsi sürekli yeni kazanimlar elde ediliyor. Halen gelistirilme asamasinda olan yeni ilaç adaylarinin da hastalara sunulmasiyla, kanserin tipki diyabet veya kalp damar hastaliklari gibi, yönetilebilir bir hastalik haline gelmesi yönünde önemli mesafe kaydedilecek. Yenilikçi ilaçlar hayat kurtariyor, yasam kalitesini artiriyor ve toplum için deger yaratiyor.”

Engin Güner söyle devam etti:

“Önemli olan yenilikçi ilaçlara zamaninda eriserek gerekli tedaviyi yaptirabilmektir. Türk hastalarinin da yenilikçi ilaçlara Amerikali ve Avrupali hastalarla ayni zamanda erisebilmelerini saglamayi hedeflemeliyiz. AIFD olarak basta Saglik Bakanligi ve sektörümüzdeki diger kurumlar ile uyum içinde, kimi zaman 2 – 3 yila kadar uzayan yenilikçi ilaçlara erisim konusundaki çalismalarimiza devam etmekteyiz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası