Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ BOZUKLUGU OKUL BASARISINI AZALTABILIR!

Okul çagina gelmis çocuklarin okula baslamadan önce muayene edilmeleri, geç kalinmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bagli ögrenme güçlügünü önlemek açisindan çok önemlidir. Dünya Göz Hastaneleri’nden Prof. Dr. Hayati Tolun okul öncesi çocuk göz sagligi hakkinda bilgi verdi.

DÜZENLI KONTROL ÖNEMLI

Pek çok göz problemi erken yaslarda basladigindan çocuklarin belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile 2 yilda bir göz muayenesi yapilmasi uygundur.

Dünya Göz Hastanesi doktorlarindan Prof. Dr. Hayati Tolun :” Okulda çocugun basarisi derse ve ödevlerine olan katilimiyla yakindan ilgilidir. Çocuk derse iyi konsantre olabilmeli ve aksam da eve geldiginde ödevlerini anlayarak yapabilmelidir. Gözdeki kirma kusuru çocukta gözde ve basinda agriya yol açabilecegi gibi satir atlama, konsantre olamama gibi bir takim problemler de yaratabilir. Çocuk derste çabuk yorulabilir, tahtayi görmede zorlanabilir; evde ders çalisirken çabuk sikilir, uykusu gelir. Belli bir numaranin üstündeki kirma kusuru gözde tembellige neden olabilir. Ayrica iki göz arasindaki numara farki, daha yüksek numarali olan gözde tembellige neden olabilir. Göz tembelligi tedavisi ancak 9 -10 yasina kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalinirsa sonuç o kadar basarisiz olur. Bu yüzden, çocuklarin hiçbir problem gözlenmese bile ilk 2 yasinda göz muayenesi olmalari oldukça önemlidir.

Çocuklarda en çok görülen göz bozukluklari düzeltilmemis kirma kusurlari ve sasiliktir.

Sasilik, gözlerin paralelligini kaybetmesi durumudur. Sasilik tek gözde ise o gözde tembellik riski vardir. Çocukluk yasi kaymalarinda neden çogu zaman kirma kusurudur, bu nedenle kaymanin gözlenmesi durumunda mutlaka göz muayenesi gereklidir. Kayan gözün tembellesmemesi için kaymanin en erken yasta gözlükle veya ameliyatla tedavi edilmesi önemlidir. Kayma düzeltilse bile tembellik için kapatma tedavisi uygulamak gerekebilir. 9 -10 yasina kadar tedavi edilmeyen tembelligin ileri yaslarda tedavisi zordur ve çogu zaman ise hiç mümkün olmamaktadir.

Sasiliklarin sebeplerinden biri de göz kaslarina gelen sinirlerinin felcidir. Bu felçler bazen dogustan, bazen de travma veya atesli hastaliklar sonucu ortaya çikabilirler.

Prof. Dr. Tolun, çocuklarin göz sagligini korumak için ailelere düsen görevleri de anlatti.

Çocuk televizyon seyrederken, sesi çok kisik olmadigi halde televizyona çok yaklasiyorsa, bir gözünü devamli kasiyorsa, kirpistiriyorsa veya çocukta göz sulanmasi meydana geliyorsa, o zaman ailenin dikkatli olmasi gerekiyor. Göz hastaliklari ile ilgili diger belirtiler ise söyle, bazen kirpiklerde kepeklenme olabilir, bunlar da küçük kirilma kusurlari, astigmatlarda ve hipermetrop çocuklarda olur. Bunun haricinde çocuk, tahtadaki yaziyi görmüyorsa, yanindaki arkadasi ne yaziyor diye bakiyorsa, sinifta çok göz kirpiyorsa ya da görmek için ayaga kalkiyorsa yine ebeveynler çok dikkatli olmalidir.

ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIGI BELIRTILERI

* Göz kaymasi,
* Göz kapagi düsüklügü Göz yasarmasi
* Çapaklanma
* Sislik
* Bir gözü kapayarak bakma
* Çok yakindan okuma
* TV’yi yakindan izleme
* Gözlerini kisarak bakma
* Okudugu yeri kaçirma
* Okudugu yeri belirlemek için parmak kullanma
* Düsük performans
* Bas agrisi
* Sakarca davranis,
* Dalginlik
* Basi bir yana egerek bakma
* Sik sik gözleri kasima
* Bebek 3 aylik olmasina ragmen bakislari odaklayamama
* Ailede gözlük kullananlar veya göz hastaligi bulunmasi durumlarinda çocukta göz hastaligi olabilecegini düsünmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası