Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUN EGITIMINDE DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Çocuklar egitimleri esnasinda hem sosyal hem de psikolojik yönden farkli gelismeler kaydediyorlar. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, çocugun egitiminde anne – babanin tutumu konusunda ipuçlari veriyor.

Çocugun egitiminde kres mi, anne mi daha fazla önemlidir?

Çocuklugun ilk yillarinda temel güven duygusunun olusumunda anne-çocuk iliskisi çok önemlidir. Anne, çocugun temel ihtiyaçlarini karsilayan, güvendigi kisidir. Anne-çocuk arasindaki iliski olumlu gelistigi takdirde çocugun sosyal yasaminin en önemli adimi olan okul öncesi kurumunu da kabulü kolay olacaktir. Ihtiyaçlari görülen, saygi gösterilen ve tutarli davranilan çocuk kendisi ile ilgili olumlu algi gelistirecektir. Okul öncesi kurumlar, çocuklarin ailesi disinda tanidigi ilk ve en büyük sosyal ortamdir. Burada ilgi ve becerilerini kesfederken sosyal sinirlari da ögrenecektir. Anne disinda ilk defa ögreten ve temel bakimini takip eden bir figürle, ögretmenle karsilasacaktir. Kavram becerileri gelisirken fiziksel, sosyal ve duygusal gelisimi de hizlanacaktir.

Anne – babanin tutumu nasil olmalidir?

Genel tutumlarimiz içinde asiri koruyucu davranma dikkat çekmektedir. Çocuklarin hangi yas döneminde, hangi beceriyi kazanmasi gerektigi bilinmekle birlikte daha kisa sürede yapilan ve kendilerinin ugrasmasini en aza indiren anne merkezli egitim tercih edilmektedir. Tuvalet egitiminin kazanilmasi için acele ederken 3 yasindaki çocugun kendi basina yemek yemesine izin verilmemektedir. Zamaninda kazanilmayan temel beceriler ilerleyen yillarda sorumluluklarini üzerine almaktan kaçan çocuk tablosunu ortaya çikartmaktadir. Sürekli hatirlatilan beceriler anne-çocuk iliskisinin bozulmasina neden olmaktadir. Bagimli iliski, çatismali iliskiye kolaylikla dönmektedir.

Okula baslama yasi kaç olmalidir?

2 yas sonrasinda oyun gruplari adi altinda çocugun sadece 2-3 yasiti ile serbest oyun oynadigi, annelerinin yanindan ayrilmadigi en fazla 2 saatlik yuva deneyimi ile baslanabilir. Haftanin bir-iki günü bu tekrarlanabilir. Bu dönemde farkli ortama alisan ve anneyi daha az kontrol eden çocuklar için ayrilmanin dikkatli düzenlendigi bir yuvada 3 yas sonrasinda her gün 3 saatlik programlara katilinabilir. Çocugun uyumuna bakilarak süre ve gün artirilabilir.

Kres ve yuvalarin çocugun sosyal ve psikolojik gelisimindeki önemi nedir?

Çocuk anaokulunda sosyal kabul ve sinirlari ögrenir. Beraber yapilan temel becerilere yönelik tekrarlar gelismesini saglar. Arkadaslari ile yemek yerken, oyun oynarken bireysel degil, grup sinirlarini da ögrenir. Becerileri gelisen çocuk kendini kesfeder. Diger çocuklarla arasindaki farki görür. Rekabet duygusu gelisir. Bebeksi, bagimli davranis tepkileri kabul edilmedigi için sorumluluklarini süratle üstüne alir. Duygusal gelisimi de hizla ilerler.

Anneye bagliligin yararlari ya da zararlari neler olabilir?

Bebekligin ilk yillarinda anne-bebek arasinda bagimli bir iliski vardir. Bebegin bakimindan sorumlu kisi annedir. Ihtiyaçlari karsilanirken annenin tutarli ve yeterli ilgisi temel güven duygusunun da olusmasini saglar. Anne-çocuk arasindaki bu bagimli iliskinin çocugun becerilerinin gelismesi ve bireysellesmesinin artmasi ile azalmasi beklenir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası