Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZI MASAJ YAPARAK MUTLU EDIN

Bebek masaji, anne ve bebegin birbirleri ile tanisip iliskiyi baslatma ve gelistirmesi için önemli bir role sahip. Dolayisi ile bebek masajini yalniz fiziksel yararlari olan fiziksel bir terapi olarak düsünmemek gerekiyor. Masaj sirasinda iletisimin 5 boyutu ile birlikte (görme, dokunma, koklama, duyma ve tat alma) 6. boyut olarak hareketler de devreye giriyor. Bu sirada ten temasi ile saglanan sözsüz iletisim de iliskinin niteliginde büyük önem tasiyor.

VKV Amerikan Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Fizyoterapist Imran Erkanat, annenin bebegi ile göz temasi kurarak bebeginin ayak parmaklarina dokunmasi; bunu yaparken yumusak bir sesle ne yaptigini bebegine anlatmasi, vücudunun dokundugu bölgelerin adi ile birlikte, bebegini rahatlatacak "gevse", "rahatla" gibi sözler söylemesinin bebegi yalniz fiziksel olarak degil; ruhsal olarak da rahatlattigini söylüyor.

Masaj sayesinde anne bebek arasindaki kurulan yakin iliskinin yani sira bebek, vücudunun bölümlerini önce ayri ayri farkeder, sonra da vücüdunu bütün olarak gevsemis bir sekilde algilar. Ilk yapildiginda aliskin olmadigindan bebek aglayarak tepki gösterirse masajin birakilmasi gerekir ancak zamanla masaj bebek için keyifli hale gelir.

Masaj boyunca bebegi hazirlamak için küçük bir ön hazirlik gerekir. Yeni dogmus bebeklerde dikkat süresi yaklasik olarak 15 dakika civarindir. Bu süreyi düsünerek her hareket bir ya da iki kere tekrarla yapilabilir ancak bebek masaja alistikça ve büyüdükçe bebeginizin toleransina göre masaj süresini artirabilirsiniz. Masaj yaparken amacinizin bebeginizle birlikte iletisim kurmak, rahatlamak ve eglenmek oldugunu daima hatirlayin. Bebeginiz, karni doyduktan 1 saat sonra masaj için daha keyifli ve dinamik olacaktir.

Masaj yaparken dikkat edilecek noktalar

15 dakika süreyle rahatsiz edilmeyeceginiz bir ortamda oldugunuzdan emin olun. Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevsetmek için hafif bir müzik çalin. Odanin ilik olmasina ve masaj süresince de böyle kalmasina özen gösterin. Bebeginizi yatiracaginiz yumusak bir yüzey hazirlayin. Bebek masajini en güvenli yerde yapabilirsiniz. Masaj süresince gerekebileceginden, temiz bir alt bezi ve yumusak bir havluyu masaj yaptiginiz yerde hazir bulundurmalisiniz. Yumusak formüllü bir bebek yagi kullanilirsa, masaj sirasinda sürtünme nedeniyle bebegin derisi zedelenmez. Herhangi bir lezyon olusursa masaja ara verin. Bebeginizin vücudunda ellerinizin rahat hareket etmesini saglayacak miktarda bebe yagini ellerinize sürün. Masaja hafif dokunuslarla baslayin, kendinizi güvende hissettikçe ve bebeginiz masaja alistikça, uyguladiginiz basinci yavasça artirin. Bebeginiz bazen yorgun olabilir ve her türlü dis uyari ona fazla gelebilir. Bu durumda dinlenmeye ihtiyaci vardir. Birakin biraz dinlensin. Uyandiktan sonra masaj yapmayi tekrar deneyin.

Bebeginizin daha da rahatlamasini saglamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasina toplamasini saglayin ve ona nasil davranacagini ögretin. Örnegin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu, bebegin dikkatini kendi vücudu üzerinde yogunlastirmasini ve rahatlamasini saglar. Bu ruh halindeyken de dokunuslarinizdaki olumlu mesajlari daha kolay anlar. Bebeginize en iyi masaji o tamamen çiplakken yaparsiniz, özellikle banyo yaptirdiktan sonra...

Bebegin cildini, özellikle de bezli bölgeyi temizleyin. Bebek kendini savunmasiz hissedebilecegi için alt bezini hemen çikartmayin. Bebegi soyduktan sonra, çisini ya da kakasini yapma ihtimaline karsi, altina bir bez yayin. Eger bebek altini kirletirse, alt temizligini yaptiktan sonra masaja devam edin.

Bebek Masaj nasil yapilir?

Yüz Masaji: Bebeginizin yüzü meme emme, dis çikarma, aglama ve çevresinde durmadan büyüyen dünya ile karsi karsiya kalmaktan dolayi sürekli ve büyük bir stres altinda kalir. Parmaklarinizi bebegin alninin ortasina koyun ve sakaklara, oradan da yanaklara dogru masaj yapin. Daha sonra basparmaklarinizla bebeginizin göz kapaklarini sakaklara dogru hafifçe ovun. Yine basparmaklarinizla bebegin burnunu yanaklara dogru hafifçe bastirarak ovun. Daha sonra çeneden kulak arkalarina dogru hafifçe masaj yapin.

Kol Masaji: Bebeginizin kolunu kaldirin, omuzdan bilege dogru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sivazlayarak masaj yapin. Bu yöntemin adi "Hint Masaji Teknigi"dir. Hint Teknigini uyguladiginizda ovma islemini bilekte bitirmeyip ellere kadar da uygulayabilirsiniz. Ayni hareketi bu kez de bilekten omuza dogru tekrarlayin. Ters yönde yapilan bu masaja da "Isveç Teknigi" denir. Bebekler el masajina bayilir. Bebegin elini açin, her parmagini sirayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara dogru asagi yukari ovun. Tüm bunlari tamamladiktan sonra avuç içlerinizle kollarini yukaridan asagi dogru yuvarlayarak hafifçe ovusturun. Son olarak, bebeginizin kolunu avuçlarinizin içine alarak, içe dogru dairesel sekilde sivazlayin.

Karin Masaji: Karin masaji ayni zamanda bebeginizin sindirimine, gaz çikarmasina ve kabizligin iyilesmesine de yardimci olur. Kolik bebeklerde karin agrisinin giderilmesine yardimci olabilir. Karin masajina "su çarki" denilen eglenceli bir teknikle baslayabilirsiniz. Ellerinizi kendinize dogru kum çeker gibi bebegin karnindan bacaklarina dogru hareket ettirin. Bebegin bacaklarini havaya kaldirin, dizlerden bükerek hafifçe karina dogru bastirin. Bu bebegin karin kaslarinin gevsemesini saglayacaktir.Bebeginizin bacaklarini bileklerinden kavrayarak sol elinizle tutun. Bir önceki hareketleri sadece sag elinizi kullanarak yapin. Bu mideyi rahatlatacak ve masajin daha derinlere etkili olmasini saglayacaktir. Karin masajini, parmaklarinizin ucunu bebegin göbeginde soldan saga dogru yürüterek tamamlayin. Bu hareket bebegin gazinin çikartilmasina yardimci olur.

Bacak Masaji: Bacak masaji kollara uygulanan masaja çok benzer. Bacagi her iki elinizle yukari kaldirarak tutun ve ellerinizi birbirine ters yönlerde çevirerek bacagini ovun, kalçadan bilege dogru ellerinizin bu hareketini sürdürün. Ayni hareketi bilekten kalçaya dogru tekrarlayin. Kollara uyguladiginiz burma yöntemini ellerinizi asagi yukari hareket ettirerek bebegin bacagina da uygulayabilirsiniz. Basparmaginizla topuktan baslayarak, parmaklara dogru ayak tabanini ve ayak parmaklarinin her birini teker teker ovun.

Sirt Masaji: Birçok anne-baba bebek masajini bebegin sirtini ovarak bitirmekten hoslanir. Bebegi bir yastigin ya da battaniyenin üzerine yüzüstü yatirin. Bunu yaparken ellerinizin yagli oldugunu ve bebeginizin kayabilecegini unutmadan, dikkatlice hareket edin. Ellerinizi bebegin sirtinda yanlamasina ileri geri hareket ettirerek masaja baslayin. Bunu yaparken ellerinizi yavasça sirtta asagi ve sonra yukari dogru kaydirin. Her iki elinizi boyuna yakin bir sekilde sirtin ortasinda tutun. Omurgaya dik açi olusturacak sekilde, ellerinizle sürtme hareketi yaparak, boyundan kalçaya dogru hafif hafif kaydirarak tüm sirtini sivazlayin. Daha sonra sirtinda parmaklarinizin uçlariyla küçük daireler çizin. Masaji tamamlamak için bebegin sirtini boyundan asagi dogru yavasça oksayin. Böylece bebek o günkü masajin bittigini anlayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Ortopedi Bölümü
Fizyoterapist Imran Erkanat
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası