Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUMSAL KALÇA ÇIKIGI ÖNLENEBILIYOR

Dogumsal kalça çikigi (DKÇ), kalça ekleminin gelisimindeki bozukluklar sonucunda farkli dönemlerde ve farkli sekillerde ortaya çikiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Sefi Prof. Dr. Mahmut Berkman, kalça çikiginin hastalarin çogunda dogumdan hemen sonraki erken dönemde meydana geldigini ve bu nedenle önlenebilen bir hastalik oldugunu belirtiyor.

Dogumsal Kalça Çikigi (DKÇ) kalça eklemi kapsülünün gevsek olmasi nedeniyle kalça eklemini olusturan kemiklerin birbiriyle uyumunun bozulmasindan kaynaklanir. Erken tani konuldugunda uyluk kemiginin üst ucunu yuvasinda tutacak önlemlerle, eklemin uygun bir sekilde gelismesi saglanabilir. Ancak tani ve tedavide yetersiz kalindiginda çocukluk ve eriskin dönemde aksama, bacak boyu esitsizligi, hareket kisitlanmasi ve agriya yol açarak sakatliga neden olur.

Hastaliga, bebeklerini bacaklari açik durumda sirtinda tasima adeti olan Asyalilarda ve siyah irkta az rastlanirken, kundaklama aliskanligi olan Amerika yerlilerinde ve Kafkasyalilarda çokça rastlanmaktadir. Türkiye’de ise hastaligin sikligi binde 15 civarindadir. Her yil yaklasik 1,5 milyon canli dogum olan ülkemizde topluma yeni katilan DKǒli birey sayisi yaklasik 22.500’dür. Toplumumuzda son yillarda sosyokültürel seviyenin ve tibbi tedavi imkanlarinin iyilesmesi ile hastaligin eskiye oranla görülme sikligi azalmistir.

Hastaligin görülme riski asagidaki durumlarda artmaktadir.

Ailede ve yakin akrabalarda kalça çikigi olmasi
Kiz çocuk olmasi
Bebegin rahim içinde makatla gelis durumunda olmasi
Çogul dogum (ikiz, üçüz...)
Rahim içi sivisinin az olmasi
Bebegin ayaginda veya boynunda dogumsal sekil bozukluklari olmasi
Annenin ilk dogumu olmasi
Kundaklama

Yeni dogan bebekler günün her saatinde kalça ve dizleri bükük dururlar. Bebegin bir veya iki kalçasini rahatça uzatamamasi kalça çikiginin ilk belirtisi olabilir. Yeni doganda kalçada hareket kisitliligi olmasi dikkate alinmasi gerekli bir bulgudur. Çocukluk çaginda ve sonrasinda kalçada agri, topallama, bacak boyu esitsizligine neden olabilir.

Erken tani için riskli bebekler (ilk dogum, makadi dogum, kiz çocuklar, çogul dogumlar, ailesinde kalça çikigi olan bebekler) basta olmak üzere, tüm yeni doganlarin kalça muayenesi yapilmalidir. Süpheli durumlarda kalça ultrasonografisi ve gerekirse röntgen filmi çekilmelidir. Kalça ultrasonografisi özellikle yeni dogan döneminde ve erken çocukluk döneminde tani konulmasinda etkili bir tani aracidir.

Erken dönemde (dogum sonrasi ilk 6 ay) kalça çikigi tanisi konan çocuklar (alçi, bandaj gibi) ameliyatsiz yöntemlerle iyilesirken, geç tani konuldugunda (özellikle yürüme yasindan sonra) mutlaka cerrahi tedavi gerekmektedir.

Bebegin dogru yöntemlerle bakimi önemlidir. Alt degistirme sirasinda veya egzersiz yaptirma maksadiyla bacaklari uzatarak ve dizleri tutarak yapilan müdahaleler risklidir (Kalçayi çikmaya zorlayan adaleleri germemek için kalça ve dizlerin hareketi serbest birakilmali). Bebegin ara bezinin yumusak olmasina dikkat edilmeli ve gövdenin alt kismina bol ve rahat giysiler giydirilmelidir. Bebek, kucakta tasirken bir el bacaklar arasindan geçirilerek veya yüzü tasiyan kisiye dönük olarak ve bacaklar açik bir sekilde gövdeye yaslanarak tutulmalidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Sefi
Prof.Dr. Mahmut Berkman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası