Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZANDA AGIZ SAGLIGINA DIKKAT!

Eskimis köprü ve protezleriniz, çürümüs disleriniz varsa, oruç tutarken rahatsiz edici bir agiz kokusuyla karsi karsiya kalabilirsiniz. Saglikli ve sorunsuz bir Ramazan geçirmek istiyorsaniz, oruç tutmaya baslamadan önce dis doktorunuzu ziyaret etmenizde fayda var.

Ramazan ayi boyunca agiz ve dis temizligine özen göstermeyi de unutmamalisiniz! Iftardan ve sahurdan sonra mutlaka dislerinizi ve dilinizi firçalayin, dis ipi kullanmayi ihmal etmeyin. Gün içinde de tuzlu suyla gargara yapabilir, dilerseniz agiz spreyi kullanabilirsiniz

Agiz ve dis bakimina Ramazan ayinda her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektigini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dis Hekimi Özlem Acar; oruç tutanlar için agiz ve dis sagligini nasil koruyacaklari konusunda bilgi verdi:

Oruçluyken agiz kokusu neden olusur?

Dis çürükleri, dis eti iltihaplari agiz kokusunun önemli nedenlerindendir. Agiz içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artiracagi için daima agiz kokusuna neden olur. Agiz içinde var olan eskimis köprü ve protezler, zamanla gida birikmesine yol açacagindan kötü kokulara neden olabilir. Eger agiz kokusu bunlardan kaynaklaniyorsa, Ramazan’dan önce dis hekiminizi ziyaret etmeniz gereklidir. Ancak sunu da eklemek gerekir ki; agiz kokusu, yalnizca dental kaynakli olmayabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlari veya mide rahatsizliklari sonucunda da agiz kokusu meydana gelebilir. Sinüzit gibi hava yolu rahatsizliklari ve burun tikanmasina neden olan diger durumlar, özellikle geceleri agizdan nefes almamiza neden olur. Bu durum agzi ve bogazi kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam olusturur. Azalan tükürük salgisi durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tikali uyumamalisiniz.

DIKKAT EDILMEZSE ÇÜRÜKLER ARTAR

Ramazanda çürük olusumu artar mi?

Genellikle sahurdan sonra hemen yatildigi için agiz içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, dis çürükleri de agiz kokusu ile birlikte artabilir. Yemeklerden sonraki 20-30 dakika oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bakteriler dislerde çürüme yapmaya basladigindan, sahurda mutlaka disler firçalanmalidir. Oruçlu oldugumuz gün içinde yeme-içme fonksiyonlarimiz azaldigindan, tükürük bezlerinin ürettigi salgi ve tükürügün yikama kapasitesi azalir. Bu da bakterilerin üremesi ve dis çürügünün olusmasi için uygun ortam hazirlar. Ramazan ayinda diger aylara oranla tatli çesitleri daha çok tüketildigi, aksam saatlerinde daha çok atistirildigi, kahve, çay gibi içecekler daha çok tüketildigi için bakterilerin artmasi ve dolayisiyla çürüklerin olusmasi hizlanmaktadir. Ayrica çok sicak ve soguk yemeklerin hizli bir sekilde yenmesi, dislere ve dis etlerine zarar verecegi için bu noktaya da dikkat edilmelidir.

Iftar ve sahurdaki beslenme biçimi de agiz sagligini etkiler mi?

Özellikle iftarda ve sahurda yenilen yemeklerden sonra agizdaki asit-baz dengesi tamamen bozulur, asit orani artar. Dolayisiyla, bakteri çogalmasi için uygun ortam olur. Yemek yenildikten sonra hemen yatildigi için agiz içi harareti artar, daha çok bakteri üreyebilir. Oruç tutulmayan zamanlarda ara ögünler sayesinde agiz ortaminin asit orani düsebilmektedir. Fakat oruçlu iken ara ögün sansi olmadigi için agiz ortaminin asit orani artabilir. Bunun için de gün içerisinde agiz su ile çalkalanabilir.

GÜN IÇINDE AGZINIZI ÇALKALAYIN

Oruç tutarken disler firçalanabilir mi?

Yemekten sonraki 20-30 dakika içinde bakteriler diste çürüme yapmaya basladigindan sahurda mutlaka disler firçalanmali. Ancak unutulmasi halinde gün içerisinde de firçalanabilir. Oruçluyken dis firçalamanin aslinda hiçbir mahsuru olmadigi, din adamlari tarafindan da defalarca tekrarlanmistir. Günümüzde yaygin oldugu sekliyle agiz ve dis temizliginin dis firçasi ve dis macunu kullanilarak yapilmasi da oruca zarar vermez; üstelik aksatilmamasi gereken yerinde bir davranis da olur. Agiz ve dis temizligini gündüz yapmamayi tercih edenler, bunu mutlaka sahurdan sonra yapmis olmalidir. Macunun kaçmasi sonucu orucunun bozulacagindan endise edenler, disini süpürge görevi üstlenecek macunsuz firçayla temizleyebilir. Yine de disinizi firçaladiginizda içiniz rahat etmeyecekse, gün içinde agzinizi birkaç defa su ile çalkalayabilirsiniz.

Ramazanda agiz bakimi nasil yapilmali?

Ramazanda agiz ve dis temizligine dikkat edilmezse, dis çürükleri artar. Bu sebeptendir ki;iftardan ve sahurdan sonra dislerin daha özenle firçalanmasi gerekir. Bir ay boyunca dil alti ve dis eti bölgelerinin iyice temizlenmesini, antiseptik gargaralarin kullanilmasini özellikle öneriyoruz. Ayrica dis ipi kullanilmasini ve dilin de firçalanmasi önerilir. En basiti; tuzlu suyla gargara yapmaktir, daha etkili olan antibakteriyel gargara ya da agiz spreyi gibi ürünler de kullanilabilir. Sigara içmek agiz kuruluguna neden oldugundan agiz kokusuna sebep olur. Bu açidan iftardan sonra özellikle sigara içenler mutlaka agiz bakimi yapmalidir.

ORUÇLUYKEN DE DIS ÇEKTIRILEBILIR

Ramazanda dis tedavisi yaptirmak mümkün mü?

Oruçluyken anestezi yaptirabilir, disinizi çektirebilirsiniz. Dis tedavisi sirasinda kullanilan anestezi malzemesinin, herhangi bir besleyici özelligi bulunmadigindan, dolgu ve kanal tedavisi islemleri rahatlikla yapilabilir. Fakat çekim sonrasi kan ve tükürük yutulmadan kanamanin durdurulmasi saglanmali. Kanin yutulmasi halinde orucu bozuldugu din adamlari tarafindan belirtilmektedir. Oruçluyken de agiz ve dis sagligimiza gereken özeni gösterip dis tedavilerimizi ihmal etmememiz gerekiyor. Din adamlari tarafindan da defalarca onaylandigi gibi dis temizligi ve tedavileri sirasinda suyu ve kani yutmadikça oruç bozulmadigindan dis tedavileri de rahatlikla uygulanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası