Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz Problemleri Okul Basarisini Olumsuz Etkiliyor

Okullarin baslamasina sayili günler kaldi. Tatil dönüsü alisveris telasi, kayit heyecani derken saglik kontrolleri ikinci plana atilabiliyor. Oysa ki her çocugun basarili bir okul dönemi geçirmesi için dikkat edilmesi gereken noktalarin basinda kapsamli bir göz muayenesi geliyor.

Atasehir Memorial Tip Merkezi’nden Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Olcay Sahin, “Okul çagindaki çocuklarda göz muayenesinin önemi” hakkinda bilgi verdi.

ÇOCUGUNUZ 4 YASINA GELMEDEN ÖNCE HERHANGI BIR SORUN OLMASA BILE GÖZ MUAYENESI SART

Bebekler dogduklarinda düsük görme seviyesine sahiptirler. Çevreyi gördükleri oranda görme potansiyelleri artar. Ilk 9 yas içinde gözler ve beyin arasindaki görme yollari gelisimini tamamlar ve daha sonra hiçbir degisiklik olmaz. Görmeyi engelleyecek ya da azaltacak kirma kusuru, sasilik, katarakt gibi herhangi bir durum, görme yollari olusumunu engeller; o göz görmeyi ögrenemez ve tembellik gelisir. Bu yüzden tüm çocuklarin 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa bile mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmalari gerekir. Okul çagina gelmis çocuklarin okula baslamadan önce muayene edilmeleri, daha fazla geç kalmadan göz problemini tespit edebilmek ve okulda göz problemlerine bagli ögrenme güçlügünü önleyebilmek açisindan çok önemlidir.

ÇOCUKLARDA SIK RASTLANAN GÖZ PROBLEMLERI

Çocuklarda görmeyi etkileyecek sik görülen bozukluklar; hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kirma kusurlari ve sasiliktir. Çocukluk çaginda yüksek numarasi olan göz, bulanik görür ve net görmeyi ögrenemez; ayrica iki göz arasindaki numara farki oldugunda, daha yüksek numarali olan göz tembel kalir. Çocuklardaki diger sik görülen hastaliklar; gözyasi kanal tikanikligi, konjunktiva ve kapaktaki enfeksiyonlardir. Dogumsal katarakt ve dogumsal glokom, daha nadir görülen ama çok erken müdahale edilmesi gereken durumlardir.

SASILIK TEDAVISI

Sasilik, gözlerin bir tanesi hedefe bakarken digerinin içe ya da disa yönelmesi durumudur. Sasi göz az görür ve tembel kalir. Kayan gözde derinlik hissi yoktur veya çok az gelismistir. Sasiliklar; çocukluk çagi sasiliklari, paralitik sasiliklar ve ikincil sasiliklar olarak 3 gruba ayrilabilirler. Çocukluk çagi sasiliklari, bazen tek bazen çift tarafli olabilirler. Içe sasiliklar genellikle hipermetrop gözlerde gözlenir. Bu sasiliklar, bazen sadece gözlük kullanimiyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelmeyen sasiliklarin ise ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Sürekli kayan göz az görür ve iyi görmeyi ögrenemez, tembel kalir. Disa kayan gözler çogunlukla miyopturlar, kayma bazen gizli bazen belirgin olabilir. Bu tip sasilikta günes isigi gizli sasiligi ortaya çikarabilir. Çocuk, güneste, disa kayan gözünü tek tarafli kapatma egilimindedir. Sasiliklarin en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarina gelen sinirlerin felcidir (paralitik sasilik). Bu felçler bazen dogustan mevcutken; bazen travma veya atesli hastaliklar sonucunda ortaya çikabilirler. Ayrica dogumsal katarakt, kapak düsüklügü gibi gözün optik ortaminda bir engel varsa, bu da ikincil sasiliga neden olabilir.

TEDAVIDE NE KADAR GEÇ KALINIRSA SONUÇ O KADAR BASARISIZ OLUR

Kirma kusuru olan veya kayan gözün iyi görmeyi ögrenebilmesi için, sasiligin erken yasta gözlükle veya ameliyatla düzeltilmesi gereklidir. Sasilik düzeltilse bile, göz tembelligi için ayrica kapatma tedavisi de uygulanmalidir. Göz tembelligi tedavisinde iyi gören göz kapatilarak tembel gözün tek basina iyi görmeyi ögrenmesi saglanmalidir. 9-10 yasina kadar tedavi edilmeyen, kirma kusurlari ve sasilik sonucu gelisen göz tembelliginin ileri yaslarda tedavisi hiç mümkün olmamaktadir. Bu yüzden, çocuklarin en geç 4 yasina kadar en az bir kez göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası