Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA BAGISIKLIK SISTEMININ ÖNEMI

Çocuklardaki güçlü bagisiklik sistemi, virüs ve bakteri gibi enfeksiyonlara neden olabilecek mikroorganizmalarin hastalik olusturmasina engel oluyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel, bagisiklik sisteminin güçlendirilmesi konusunda asilarin düzenli yapilmasi, beslenme ve spor gibi birçok etkenin çok önemli oldugunu vurguluyor.

Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel farkli dönemlerde farkli güç ve özellikler tasiyan bagisiklik sistemi için dikkat edilmesi gereken noktalari 3 döneme ayirarak inceliyor:

Yenidogan Dönemi: Yenidogan bebek hayatinin ilk aylarinda dis faktörlere ve hastaliklara karsi oldukça duyarlidir. Bebegin kendi savunma mekanizmasini olusturan yapi taslarinin sentezlenmesi genellikle altinci aydan sonra baslar. Bu döneme kadar bebegin bagisiklik sistemini anneden geçen koruyucu antikorlar olusturur. Anneden bebege koruyucu antikorlarin geçisi özellikle gebeligin son haftalarinda olur. Bu nedenle zamaninda dogmus bebeklerin bagisiklik sisteminin prematüre dogmus bebeklere göre daha güçlü oldugu bilinmektedir. Anne sütü de bagisiklik sistemini olusturan yapi taslari bakimindan çok zengindir. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerin bagisiklik sistemi çok daha güçlüdür. Anne sütü ile beslenmenin özellikle tesvik edilmesi ve bebegin ilk alti ayinda temel besin maddesinin anne sütü olmasi büyük önem tasir. Asilama hastaliklara karsi korunmada en önemli silahlarimizdandir. Yenidogan döneminden itibaren bebeklerin asilarinin zamaninda ve düzenli olarak yapilmasi, bu en korunaksiz dönemden itibaren bebegin bagisiklik sisteminin gittikçe daha da güçlenmesine neden olur.

Oyun Çagi: Oyun çocuklarinda asilama büyük oranda tamamlanmis olur. Çocuklarimiz artik asi ile korunabilen hastaliklara karsi direnç gelistirmislerdir. Bu dönemde asilama disinda dengeli ve yeterli beslenme çok büyük önem tasir. Ögünlerde farkli tipte gida maddelerini dengeli oranlarda ve yeterli miktarlarda alan çocugun ek olarak vitaminlere ihtiyaci yoktur. Oyun çocuklugunda bedensel faaliyetlerin artirilmasi, özellikle açik ve temiz havada zaman geçirilmesi saglam bir vücut ve güçlü bir bagisiklik sistemi için oldukça yardimcidir. Çocugun doktoru tarafindan gerekli görüldügünde destek amaçli vitaminlerin kullanilmasi uygun olur.

Okul Çagi: Okul çagi çocuklarinda bagisiklik sisteminin güçlendirilmesinde asilama tüm çocukluk çaginda oldugu gibi büyük önem tasir. Asilarin tekrar dozlarinin yapilmasi,asilama ile önlenen bulasici hastaliklara karsi koruyuculugun uzun yillar devam etmesi açisindan önemlidir. Dengeli ve kalori açisindan yeterli beslenme, okul çagi çocugunun artmis ihtiyacinin karsilanmasi için gereklidir. Bu dönemde sportif faaliyetlerin özendirilmesi ve düzenli hale getirilmesi, sporun bir yasam biçimi haline gelmesine yardimci olur. Düzenli spor yapan çocuk, hem ruh hem de beden sagligi açisindan ve özellikle de bagisiklik sistemi açisindan çok daha güçlü olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası