Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIZOFRENI HASTALARI IÇIN ÖYKÜ YARISMASI DÜZENLENIYOR.

Sizofreni Dernekleri Federasyonu liderligi ve Bilim Ilaç destegi ile düzenlenen öykü yarismasinda 1. olan eser, Ist Üniversitesi Çapa Tip Fakültesi ögrencileri tarafindan sahnelenecek…

Öyküleri degerlendirecek jüride edebiyat, tiyatro ve bilim dünyasindan önemli isimler bulunuyor. Ünlü yazar Mario Levi ve Yapi Kredi Yayinlari Editörü Murat Yalçin, tiyatro sanatçilari Payidar Tüfekçi, Tuncel Kurtiz, Psikaytrist Prof. Dr. Haldun Sogür (Sizofreni Federasyonu Baskani) ve Bilim Ilaç Genel Müdürü Dr. Erhan Bas jüriyi olusturan isimler. Öykü yarismasinda birinci olacak olan eser, Ist Ünv. Çapa Tip Fak. Tiyatro kulübü ögrencileri tarafindan sahnelenecek…

Türkiye de her yüz kisiden birinde görülme olasiligi olan Sizofreni hastaligina dikkat çekmek, hastaligin ve tedavi yöntemlerinin daha yakindan taninmasina aracilik etmek amaciyla sosyal içerikli bir proje gelistirildi. Sizofreni hastalarinin dislanmasi ile mücadele etmeye çalisan Sizofreni Dernekleri Federasyonu, Bilim Ilaç’in da destegini alarak, hastalarin iç dünyalarini ifade edebilecekleri, yaraticilik yanlarinin açiga çikarilacagi, bir öykü yarismasi düzenliyor.

Hiçbir sinirin bulunmadigi bu öykü yarismasina, her yastan sizofreni hastasi her tür öyküsü ile katilabilecek. Yarismanin tam jüri kadrosu ise söyle : Ünlü yazar Mario Levi, tiyatro sanatçilari Payidar Tüfekçi, Tuncel Kurtiz , Psikaytrist Prof. Dr. Haldun Sogür (Sizofreni Federasyonu Baskani), Bilim Ilaç Genel Müdürü Erhan Bas ve Yazar Murat Yalçin. 30 Ekim tarihine kadar katilimin sürecegi yarismanin sonuçlari 30 Kasim tarihinde bir basin toplantisi ile duyurulacak. Yarismada dereceye girecek olan öykü sahibi hastalar ödüllendirilirken birinci seçilen eser Çapa Tip Fakültesi Tiyatro Kulübü ögrencilerince de sahnelenecek.

Bilim Ilaç tarafindan desteklenen yarismanin ödülleri ise söyle: 1.’ye 2.500YTL, 2.olan eser sahibine 1.500YTL ve 3. olan eser sahibine de 1.000 YTL ödül verilecek. Her 3 yarismaci ayni zamanda Mario Levi Yazi Atölyesi’nden bir sezonluk egitim hakki kazanacaklar.

Federasyon baskani Soygür sizofreni hastaliginin bir süreç oldugunu belirtirken, hastaligin en agir biçimde yasandigi kosullarda bile kisilerin söylediklerinin ya da suskunluklarinin bir anlam tasidigini ifade ediyor. Soygür edebiyat dünyasi ile hastalik arasinda baglantiyi söyle ifade ediyor : ‘’ Hastalarin ifade ettikleri ile bizim anladiklarimizin farkli oldugunu iddia edebilirsiniz, yazinsal ürünler de durum böyle degil midir? Yazanla okuyan her zaman bir ve ayni mi düsünür? Borges bosuna mi sormustur ‘’Beni okuyanlar sizler dilimi anladiginizdan emin misiniz ?

Projenin hayat geçmesine büyük destek veren Bilim Ilaç, yarismada ilk 10’a giren öyküleri bir kitap halinde yayinlanmasini saglayarak gelirini Sizofreni Federasyonuna bagislayacak. Bilim Ilaç Genel Müdürü Erhan Bas, bu tür projelerin desteklenmesinin gerekliliginden söz ederken projeyi önümüzdeki yillarda da desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Yarisma ile ilgili her tür ekstra bilgi www.gerceklermaskelenmesin.com adresinden elde edilebilecek.

SIZOFRENI DERNEKLERI FEDERASYONU
Mesrutiyet Caddesi 46/10 Kizilay/ ANKARA
Telefon: 0312 431 31 50
Fax: 0312 431 31 51
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası