Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gazetecileri tehdit eden hastaliklar

Yogun is temposunda ve stresli bir ortamda çalismak sorunda kalan gazetecilerde yeme problemi, kalp rahatsizliklari, göz sorunlari ve nörolojik rahatsizliklar görülüyor. VKV Amerikan Hastanesi Uzmanlari, gazetecilerde görülen rahatsizliklar hakkinda su bilgileri veriyor.

YEME PROBLEMLERI

VKV Özel Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü Dyt. Zuhal Güler Çelik, gazetecilerde en sik karsilasilan yeme problemleri arasinda Binge Eating’in oldugunu söylüyor.

Özellikle gazeteciler gibi sürekli yogun bir tempo içinde çalisan ve yemek yemeye fazla zaman ayiramayan meslek gruplarinda daha çok atistirmaya dayali yeme aliskanliklari konusunda dikkatli olmak gerekir.

“Binge Eating normalin çok üzerinde yeme nöbetleri seklinde ortaya çikan ve kontrol edilemeyen bir yeme seklidir. “

Bu durumu yasayan kisiler ne yedigine bakmadan ve rahatsizlik hissedene kadar normal insanin yiyebileceginden kat kat fazla yiyecek tüketirler. Kriz sirasinda kendilerine hâkim olamayan kisiler pismanlik duyarlar. Asiri üzüntü hali yasarlar.

Bu durumun tedavisinde psikiyatrik destekle birlikte diyet tedavisi gerekir. Beslenme tedavisinde saglikli ve dengeli beslenme kurallari geçerlidir. Az ve sik yenmeli, diyet çesitli ve dengeli olmali, ortalama porsiyon büyüklügünde servis edilmelidir. Tedavideki asil hedef asiri yeme sikligini azaltmak ve alinan besin miktarinda kontrolü saglayabilmek olmalidir.

GÖZ BOZUKLUKLARI

VKV Özel Amerikan Hastanesi Göz Hastaliklari Klinigi Sefi Doç. Dr. Osman Oram, gazetecilerde sik görülebilen göz problemleri arasinda uzun süreler bilgisayarda çalismaya bagli ortaya çikan “Bilgisayar Görme Sendromu” sayilabilecegini söylüyor.

“Bilgisayar Görme Sendromu (Computer Vision Syndrome) günde iki saatten fazla bilgisayar ile çalisan kisilerin % 90’inda ortaya çikabilen yaygin bir rahatsizliktir.”

Bu hastaligin belirtileri arasinda gözlerde kizariklik, yanma, batma, sulanma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlügü, çift ve bulanik görme, bas agrisi, boyun ve omuz agrilari sayilabilir. Bilgisayar Görme Sendromu (BGS) esas olarak gözlerin ve beynin kagit üzerinde yazili karakterler ile bilgisayarda görülen karakterlere farkli tepki vermesinden kaynaklanmaktadir.

Gözler kagit üzerinde yazili karakterlere yüksek kontrast ve keskin sinirlari nedeniyle rahatlikla uzun süreli odaklanabilirken, bilgisayar ekraninda görülen, piksellerden olusan, merkezden çevreye dogru keskinligi azalan ve sinirlari daha belirsiz olan karakterlere sürekli odaklanmakta güçlük çekmekte, görüntüyü net görebilmek için tekrar tekrar odaklanmak zorunda kalmaktadir.

Bu sirada gözde odaklanmayi saglayan kaslarda olusan yorgunluk, bilgisayar kullanimi sirasinda göz kirpma sayisinda olusan belirgin azalma nedeniyle ortaya çikan göz kurulugu ile birleserek tariflenen BGS belirtilerinin görülmesine neden olmaktadir.

NÖROLOJIK HASTALIKLAR

VKV Özel Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ari Boyaciyan “gazetecilik meslegi bir takim hastaliklar için özel bir yatkinlik ve risk olusturabilir” diyor.

Bu konudaki hastaliklari(özellikle nörolojik) iki grup altinda düsünebilecegimizi söyleyen Boyaciyan’a göre daha çok muhabir olarak çalisanlar bazen büyük tehlikeler yaratabilecek ortamlarda çalismak zorunda kalmaktadirlar. Bu dönemde görülen nörolojik hastaliklar daha çok travmatik kökende gelismektedir. Bunlar arasinda bas ve boyun travmalari, periferik sinir travmalari sayilabilir. Gerçekten de bu sekilde çalisan gazetecilerde kafa ve beyin zedelenmeleri, bel ve boyun fitiklari, kol ve bacaklarda hareket ve duyuyu saglayan sinirlerdeki zedelenmeler sik görülmekte ve bazen kalici malüliyete yol açabilmektedir. Hiçbir kaza geçirilmese bile sürekli hareket halinde olmak ve ters boyun ve bas hareketleri yapmak boyun ve bel fitigi riskini artirmaktadir.

Daha çok ofiste çalisan gazetecilerde ise yogun sosyal iliskilerin getirdigi veya kolaylastirdigi hastaliklar gündeme gelmektedir. Bunlar daha çok damarsal kökenli hastaliklar olmaktadir. Stres, yüksek kolesterol, sigara kullanimi veya kullanilan ortamda bulunulmasi bilindigi gibi damarsal risk faktörleridir. Bunun sonucunda da beyinde damar tikanikliklari veya yüksek tansiyon neticesinde beyin kanamalari ortaya çikabilmektedir.”

KALP HASTALIKLARI

VKV Özel Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Sefi Dr. Genco Yücel “Toplumumuzda is ve hayat stresi ile kalp krizi gibi hastaliklarin varligi çokça kabul görmektedir. Bazi bilimsel arastirmalar ‘’is ve hayat stresi, kalp ve damar hastaligina sebep olur’’ düsüncesini desteklerken, bazilari bu düsünceyi desteklememektedirler.

Geçmiste davranis, kisilik ve kalp hastaliklari arasi iliski arastirilirken, kalp hastaligina yatkin tipi tanimlamak için ‘’tip A davranis’’ kavrami gelistirilmistir.

Tip A davranis kisa sürede net olmayan, zor hedeflere ulasmaya çalismak olarak tanimlanabilir. Günümüzde de is stresi ve bunun etkileri arastirilirken, çogunlukla iki kavram üzerinde durulur.

Bunlar;

1-Yüksek derecede ihtiyaç ve, 2- Düsük kisisel kontroldür. Yani, kisa sürede yogun bir isi kendi kisisel zaman ve isin tipinin kontrolü olmadan yapmak zorunlulugu. Bu tip islere, itfaiye memurlugu, telefon operatörlügü, gazetecilik(özellikle muhabirlik) örnek verilebilir.

2-Muhabirlerin yasam sartlarinin içine düzensiz uyku, yemek, ve sigara kullanimi gibi faktörleri de kattigimiz zaman bu meslek sahiplerinin, ilerleyen yaslarda kalp ve damar hastaliklarindan muzdarip olabileceklerini tahmin etmek yanlis olmaz. Bu meslek sahiplerine kalp hastaliklarindan korunmak için yapilabilecek en somut öneri; isleri disinda kontrol edebilecekleri faktörleri düzenlemeleridir. Yani, sigaradan uzak durmak, mümkün ölçülerde düzenli bir yeme içme ve uyku aliskanligini sürdürmeye çalismak ve firsat buldukça spor yapmaktir” diye açikliyor.

OFIS IÇI ÇALISMANIN YARATTIGI SAGLIK SORUNLARI

VKV Özel Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Departman Sefi Uzm Dr. Önder Çerezci, “bugün günümüzde gazetecilerin gün boyu yaptiklari tek bir egzersiz programi vardir ki o da klavye tuslarina basmak, mause kliklemek ve daha az da olsa telefon ile konusmaktir. Bunun sonucunda da vücudun tolere edebileceginden daha fazla bir sürede ayni durusu muhafaza etmeyi mecbur kilar” diyor.

“Amerikan Gazeteciler Birligi’nin 1996 yilinda ülke çapinda yaptigi bir arastirma sonucunda çalisanlarinin özellikle üst ekstremite ile ilgili ciddi kümülatif travmaya maruz kaldiklarini göstermistir.”

Bilgisayar basinda yazi yazan/veri girisi/analizi yapan bir ofis çalisani parmaklari, el bilegi ve dirsekleriyle tekrarli hareketin etkilerini hissedecektir. Ayni zamanda boyun ve belde uzun süre hareketsiz kalmanin getirdigi saglik sorunlariyla karsi karsiya kalabilecektir. Ofiste kisitli da olsa agir yük kaldirma, dosya tasima ve tasnifi gibi islerde uygun olmayan postürde çalismanin getirdigi saglik sorunlari da görülebilir.

Ofis içi çalisanlarda sik görülen rahatsizliklar

Kas ve tendon gibi yumusak dokularda zorlanma ve incinme

Karpal tünel sendromu

Tenisçi dirsegi

De Quervein sendromu

Boyun ve bel fitigi

Kireçlenme

Omurga egrilikleri

Ergonomik bir çalisma birimi fiziksel çevreyi, masa ve koltuk tasarimini, ekran ve klavyenin konumunu, dökümanin yerini, ofis aydinlatilmasinin yeri ve siddetini ayarlar ve kontrol eder. Ofis ergonomisinin uygulamasi ile bilgisayarda uzun süre çalismadan ileri gelen boyun, omuz ve sirt agrilari, basagrilari, bilek sendromu hastaliklari azalir ya da siddetleri hafifler. Bunlarin yaninda bilgisayarli yasam ve çalisma kosullari kas gerilme ve zedelenmelerinden öte mental streslere de neden olabilmektedir

Avrupa Birligi ülkelerinde is gücü kayiplarinin %50-60’i, stres kaynakli isle ilgili hastaliklar nedeniyle olmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası