Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda görülen bulasici hastaliklara dikkat

Çocuklarda en sik görülen bulasici hastalik viral üst solunum yollari hastaliklaridir. Özellikle anaokulu, yuva ya da okula baslayan çocuklar topluma açilirken ister istemez bulasici hastaliklarla karsilasma riskleri artar. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Sinan Mahir Kayiran’in çocuklarda görülen bulasici hastaliklardan, solunum yolu enfeksiyonlari, gastroenterit, döküntülü hastaliklar ve viral hepatitlerden korunmak için yapilmasi gerekenlere dikakt çekiyor.

Solunum yolu enfeksiyonlari

Öksürük, burun akintisi, hapsuruk, kulak ve bogaz agrisi üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularidir. Bu tablonun çogunda etken viral ajanlardir.. Üst solunum yolu enfeksiyonlari öksürük- hapsirik esnasinda havaya yayilir, çevredeki insanlar nefes alirken bu enfeksiyon ajanlarini da vücutlarina alir. Bazen vücudumuz bu mikroorganizmalarin hastalik yapmasina izin vermez, bazen de hastalik olusur. Grip asisi korunmada faydali olabilir. Sigara içen ortamda yasayan çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonlarina daha sik yakalanir, anne sütü ile beslenen çocuklar da ise üst solunum yolu enfeksiyonlari daha azdir. Evde, kreste okulda ortak el-yüz havlusu kullanilmamali, toplu yasanan bu ortamlar sik havalandirilmalidir. Bazi bakteri enfeksiyonlarinda da yüksek atesle birlikte benzer semptomlar görülebilir. Halk arasinda beta mikrobu olarak bilinen streptokok enfeksiyonlari, böbreklerde ve kalpte iltihabi reaksiyonlar gibi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir. Çocuklarin özellikle atesin eslik ettigi üst solunum yolu enfeksiyonlarinda doktor tarafindan muayenesi gerekir. Viral enfeksiyonlarda istirahat, sivi gida aliminin arttirilmasi ve semptomlari azaltici ilaçlarla takip planlanir, bakteriyel enfeksiyon düsünüldügünde antibiotik tedavisi gerekir.

Balgamli öksürük, gögüste hirilti, hizli nefes alma, yüsek ates alt solunum yollarinda enfeksiyonu düsündürür. Bu durumda çocugun en kisa zamanda doktor tarafindan muayene edilmesi ve uygun tedavinin baslanmasi gerekir.

Gastroenterit

Bulanti-kusma ve sik sulu diskilama gastroenterit tablosu bulgularidir. Çocuklarda en sik gastoenterit etkeni viral mikroorganizmalar özellikle de rotavirüsdür. Son iki yildir rota virüs asisi ülkemizde de mevcut olup yenidogan döneminden sonra yapilabilmektedir. Gastroenterit tablosunda altin kural çocugu bol sivi gida ile besleyerek susuzluk gelismesini önlemektir. Çocuk özellikle kanli, mukuslu pis kokulu gaita yapiyorsa doktor tarafindan muayene ve gaita analizi gerekir.

Döküntülü hastaliklar

Bir grup hastalik, ates gibi nonspesifik bulgular disinda ciltte tipik döküntüler ile seyreder. Bu hastaliklarin nedeni virüs ve bakteri enfeksiyonlaridir ve toplumla temasin basladigi yaslarda görülür. Bazi döküntülü hastaliklara karsi gelistirilen ve koruyuculugu oldukça yüksek olan asilar vardir. Kizamik, kizamikçik, suçiçegi, kizil, 5. ve 6. hastalik çocukluk döneminde sik görülen bulasici özelligi olan döküntülü hastaliklardir. Bazen derideki alerjik reaksiyonlar ve böcek isiriklari da anne baba tarafindan döküntülü hastalik zannedilir. Çocugun vücudunda döküntü görüldügünde tani amaçli doktora danismakta fayda vardir.

Viral Hepatitler

Çocukluk çaginda en sik Hepatit A enfeksiyonu görülür. Ancak hepatit A asisinin yayginlasmasi sonucu hastalik görülmesinde son yillarda belirgin azalma vardir. Bir yasindan sonra 6 ay arayla iki doz asi yapilir. Hepatit A enfeksiyonu mikrobun agizdan alinmasi sonucu vücuda yerlesir, bulanti, kusma, halsizlik dönemini ciltte sararma ve idrari koyu renk yapma takip eder. Hastaligin ilaçla kesin tedavisi yoktur bu sebeple korunma önemlidir. Çogu hastada istirahat ve beslenme sonucu vücut hastaligi sinirlar ancak bazen hastalik sinirlanamaz ve karaciger yetersizligine neden olur. Hepatit B ve C enfeksiyonlari kan ve kan ürünleriyle bulasir. Her anne adayi gebelik öncesi kendisinde kan tahlilleri yaptirmalidir çünkü eriskinlerde B ve C hepatit tasiyiciligi olabilmektedir. Hepatit tasiyicisi anneden dogan bebeklerde Hepatit B ve C enfeksiyonu görülür. Tasiyici anneden dogan bebege dogar dogmaz yapilan hepatit B immunglobulin ve asisi bebegi hastaliktan koruyabilirken hepatit C enfeksiyonundan bebegi korumak için yapabildigimiz rutin ilaçlar yoktur. Bu bebeklerin dogum sonrasi yakin takipleri yapilir.

Dr Sinan Mahir KAYIRAN
VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası