Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE SAGLIK HARCAMALARI OECD ORTALAMASININ BESTE BIRI DÜZEYINDE

Deloitte Türkiye’nin, “Türkiye’de ve Dünyada Saglik Ekonomisi 2008” baslikli raporunda, kisi basina 586 ABD dolari ile OECD içinde saglik harcamalari en düsük ülkelerden biri oldugumuz vurgulandi. Dünya Bankasi’nin, Türkiye’nin saglik harcamalarinda yilda ortalama %15 artis öngördügü hatirlatilan raporda, saglik ekonomisini hayata geçirerek kaynaklari en etkin sekilde kullanmanin giderek daha önemli hale geldigi ifade edildi.

21 Agustos 2008, Istanbul – 1960 – 2005 yillari arasinda saglik hizmetlerinde önemli gelisme ve iyilesmeler kaydeden Türkiye, bu alanda gelismis ülkelerle ayni standartlara kavusmak ve kaynaklarini etkin kullanabilmek için saglik ekonomisini hayata geçirmek zorunda.

Deloitte Türkiye tarafindan yayinlanan “Türkiye’de ve Dünyada Saglik Ekonomisi 2008” baslikli raporda, gelismis ülkelerdeki ve Türkiye’deki saglik hizmetleri karsilastirilarak, Türkiye’de sagliga esit erisim, yüksek hizmet kalitesi ve kaynaklarin etkin kullanilmasi için yapilmasi gerekenler arastirildi. Raporda Dünya Bankasi’nin, halen % 71,6’si devlet tarafindan yapilan saglik harcamalarinin yilda %15 artacagini tahmin ettigi hatirlatilarak, Türkiye’nin kaynaklarini israf etmeden en etkin bir sekilde kullanmasinin giderek daha önemli hale geldigi kaydedildi.

Deloitte Türkiye Saglik ve Ilaç Endüstrisi Lideri Güler Hülya Yilmaz raporla ilgili yaptigi degerlendirmede sunlari söyledi:

“Esas itibari ile, Türkiye’deki saglik ekonomisinin dünya uygulamalarina kiyasla mevcut durumu ve gelecegi üzerinde yogunlasmaya çalistik. Raporumuzun, Türkiye Ekonomisi, halk sagligi ve toplumumuzun genel yasam kalitesi açisindan çok önemli oldugunu düsündügümüz “Saglik Ekonomisi” alanina ilgi duyan herkes için faydali olmasini, yeni gelismeler için ilham vermesini ümit ediyoruz.”

Gelismis ülkelerde saglik harcamalari, milli gelir üzerinde artis kaydediyor

OECD ülkeleri, dünya nüfusunun %18’ini teskil ederken; 2004 yili rakamlarina göre 4.1 trilyon dolar tutarindaki toplam saglik harcamasinin %80’i bu ülkeler tarafindan gerçeklesiyor. Bu durumun nedenleri arasinda, gelismis ülkelerde nüfusun giderek yaslanmasi, tip ve ilaç teknolojilerindeki gelismeler sonucu saglik hizmetlerinde arzin artmasi ve kalp rahatsizliklari, kanser gibi kronik hastaliklarda görülen artis yer aliyor. Bu ülkelerde saglik harcamalari, milli gelirden daha hizli artiyor.

Tüm dünyada ortalama yasam süresi uzarken, ilaca erisim giderek yayginlasiyor ve gelismis tedavi yöntemlerinin maliyetleri yükseliyor. Bütün bunlar, saglik hizmetlerinin ve ilaç tedavilerinin yarattigi degerin ölçümlenerek, kaynaklarin daha etkin kullanilmasini saglayan saglik ekonomisinin uygulanmasini zorunlu kiliyor.

Saglik ekonomisinin Türkiye’deki durumu

Rapor, 1960’lardan bu yana saglik hizmetlerinde önemli mesafe kat eden Türkiye’nin buna ragmen, saglik harcamalari konusunda OECD ülkeleri arasinda son siralarda yer aldigini kaydediyor. Türkiye’de, toplam saglik harcamalarinin GSMH’ya orani, %7,6 olarak gerçeklesiyor. OECD ortalamasi %9, ABD’de %15,6 olan bu oran, Almanya, Fransa, Isviçre gibi ülkelerde ortalama %11 düzeyinde, komsumuz Yunanistan’da ise, %10,1 olarak gerçeklesiyor.

Türkiye’de kisi basina düsen, yilda 586 ABD dolari düzeyindeki saglik harcamasi, OECD ortalamasi olan 2,809 ABD dolarinin beste biri civarinda kaliyor.

Rapora göre, özellikle sosyal güvenlik sistemindeki sorunlar nedeniyle saglik alaninda kaynaklarini etkin kullanamayan Türkiye son yillarda bu alanda önemli adimlar atti. Deloitte Türkiye’nin raporunda bu adimlar söyle özetleniyor:

1 Haziran 2003’ten itibaren kamu çalisanlarinin özel saglik kuruluslarinda da tedavi edilmelerine imkan verilmesi,

2004 yilinda geçilen ilaçta “Referans Fiyat” uygulamasi,

2005 itibariyla, “Saglikta Dönüsüm” reformu çerçevesinde SSK bünyesindeki tüm saglik hizmet isletmeleri ile kamu kurumlarinca isletilen saglik tesislerinin Saglik Bakanligi’na devredilmesi,

Yine 2005 itibariyla, SSK’ya bagli çalisanlarin reçeteli ilaçlarini anlasmali eczanelerden temin etmelerine olanak verilmesi,

Mayis 2006 itibari ile sosyal güvenlik kurumlarinin 5502 sayili Kanun çerçevesinde tek bir “Sosyal Güvenlik Kurumu” çatisi altinda bir araya getirilmesi,

Anayasa Mahkemesi’nce verilen yürütmeyi durdurma karari sonrasinda yapilacak revizyonlari takiben uygulamaya girmesi beklenilen 5510 sayili Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanunu.

Türkiye’nin saglik hizmetleri alaninda, özellikle sosyal güvenlik reformunun ve Avrupa Birligi’ne uyum kapsaminda atilacak adimlarin yararlarini önümüzdeki dönemde daha fazla görmesi bekleniyor.

Çözüm, kaynaklarin etkin kullaniminda

Deloitte Türkiye Saglik ve Ilaç Endüstrisi Lideri Güler Hülya Yilmaz Türkiye’nin saglik harcamalariyla ilgili yaptigi degerlendirmelerine söyle devam etti:

“Türkiye’nin saglik harcamalari gelismis ülkelerin gerisinde dahi olsa, kendi gelirine oranla makul bir düzeydedir. Mesele, daha ziyade kaynaklarin etkin kullanimiyla ilgilidir. Bu sartlar altinda, karar alma süreçlerinin mümkün oldugu ölçüde bilimsel temellere dayanmasi ve seffaf olmasi, hem halk sagliginin korunmasi, hem de hesap verilebilirlik bakiminda önemlidir. ”

Deloitte Türkiye’nin raporunda saglik ekonomisinden etkin bir sekilde yararlanabilmek için en önemli kosullardan birinin kapsamli bir veri tabani olusturmak ve bu verileri ilgili tüm taraflarin kullanimina açik tutmak oldugu kaydediliyor.

Deloitte hakkinda

Denetim, vergi, yönetim danismanligi ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanin en büyük kuruluslarindan biri olan Deloitte, 140’tan fazla ülkede, 165 bin personeli ile faaliyet gösteriyor. Deloitte dünya çapinda 2007 yili cirosu 27,4 milyar dolardir.

Ileri teknoloji kullanan, degisik alanlardaki bilgi ve becerilerini bir araya getiren Deloitte, dünya çapindaki tüm müsterilerine ayni yüksek kaliteli hizmeti sunmayi ilke edinmistir. Dünyanin en büyük sirketlerinin yaridan fazlasina ve büyük ulusal tesebbüslere, kamu kurumlarina, ulusal devlere ve küresel çapta hizla büyüyen sirketlere hizmet veren Deloitte, birçok gelismekte olan pazarda da liderligini sürdürmektedir.

Türkiye’de çalismalarina 1986 yilinda baslayan Deloitte faaliyetlerini Istanbul ve Ankara’da 900’ü askin çalisaniyla sürdürüyor. Deloitte Türkiye’de kurumsal finansman, denetim, vergi, yönetim danismanligi ve kurumsal risk alanlarinda hizmet vermektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası