Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Ben Nasilsa Içmiyorum” Demeyin, Sigara Içilen Ortamda Bulunmayin

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “Pasif sigara içiciliginin zararlari” hakkinda bilgi verdi.

SIGARA, DÜNYADAKI EN ÖNEMLI IKINCI ÖLÜM NEDENI

ORTAMDA IÇILEN HER 5 SIGARA, IÇMEYENLERIN 1 SIGARA IÇMESINE

NEDEN OLUR

Pek çok zararli maddeyi barindiran sigara, vücuttaki tüm organ ve sistemleri olumsuz etkilemekte, sigaradan alinan her nefesle kana sayisiz madde karismaktadir. Ancak sigaranin zarari, yalnizca sigara içene degildir; dumana maruz kalan herkes, az ya da çok, bu bir numarali saglik zararlisindan nasibini alir. Kendi sigara içmedigi halde, kisinin sigara dumanina maruz kalmasina “pasif içicilik” denmektedir. Sigara dumaniyla ortama yayilan zararli maddeler, hem nefes yoluyla, hem de ciltten emilerek kana karismaktadir. Sigara içmeyen kisilerin yaninda içilmese dahi, sigara içen kisinin saçina, cildine ve giysilerine sinen dumandan etkilenebilir. Evin bir odasinda sigara yakildiginda, dakikalar içinde tüm eve sigara dumani yayilir. Hali, duvar, mobilya gibi tüm yüzeylere siner ve günler içinde buradan havaya geri yayilir. Odasinda hiç sigara içilmeyen fakat anne-babasi sigara içen çocuklarin, anne-babalari hiç sigara içmeyen çocuklara göre odalarindaki karbon monoksit düzeyi 8 kat fazla bulunmustur.

Sigara dumanina pasif olarak maruz kalmak, öksürük, bogazda yanma, bas agrisi, bulanti gibi belirtilere yol açmaktadir.

SADECE YARIM SAATLIK MARUZIYET BILE, KALBE GIDEN KAN MIKTARINI AZALTMAKTADIR

Ev ortaminda pasif dumana maruz kalan kisilerin kalp hastaligi ve akciger kanseri riski, %25 artmaktadir. Isyeri ve kamu alanlarinda da sigaraya maruz kalindigi göz önüne alindiginda, kalp hastaligi riski %50-60 kadar fazlalasmaktadir.

Sigaranin içerdigi 4 bin kadar zararli maddenin yaklasik 60 tanesi, kansere neden olmaktadir. Pasif sigara dumanina maruz kalanlarda akciger kanseri riski, %20-30 kadar artabilir. Sadece akciger degil, mide, karaciger, böbrek, rahim kanseri ve lösemi riski de pasif içicilik ile artis gösterir.

SIGARANIN ZARARLI ETKILERI EN ÇOK ÇOCUKLARI VURUYOR

Pasif içiciligin çocuklar üzerindeki etkisi, çok daha dramatiktir. Ülkemizde çocuklardaki pasif içicilik oraninin %75 dolayinda oldugu sanilmaktadir. Anne-babasi sigara içen çocuklarin yilda 60-150 adet sigarayi kendileri içmislercesine zararli maddelere maruz kaldigi bilinmektedir.

Pasif içiciligin çocuklarda zihinsel gelisimi etkiledigi ve davranis bozuklugu yaptigi düsünülmektedir. Annesi gebelik süresince sigara içen çocuklarin okul basarilarinin daha düsük oldugu ve dikkat eksikligi sorunu yasadiklari gösterilmistir.

Her iki ebeveyni sigara içen çocuklarda, solunum yolu hastaliklari % 70 kadar fazladir. Bu çocuklar, ilk 1 yaslari boyunca sigara içmeyen anne-babalarin çocuklarina göre daha sik bronsit ve zatürreeye yakalanmaktadir. Astim ve orta kulak iltihabi riski de artmaktadir. Çocuklar, daha dogmadan önce dahi pasif içicilikten paylarini alabilir. Hamile annelerin yaninda içilen sigara, anneden kan yoluyla, dogumdan sonra da süt ile bebege geçmektedir. Kanla bebege geçen karbon monoksit, eriskine göre bebegin kanindan çok daha uzun sürede temizlenmektedir. Gebelikte sigaraya maruz kalmak, düsük riskini artirmakta ve bebegin daha az kilolu dogmasina neden olmaktadir. Bu bebeklerde “ani besik ölümü” riski de artmistir.

Unutulmamalidir ki, her seyden çok deger verdigimiz, üzerine titredigimiz yakinlarimiz için yapilacak olan, yanlarinda sigara içmemek degil; hem kendi sagligimiz, hem de onlarin sagliklari için sigarayi tamamen birakmaktir.

“BEN LIGHT(HAFIF) SIGARA IÇIYORUM, BANA BIR SEY OLMAZ” DEMEYIN

Sigaranin akciger kanseri ile iliskisinin anlasilmasini izleyerek, “light” ya da düsük katranli sigaralar, ilk olarak 1960’larin sonunda piyasaya sürülmüstür.

Sigara içenlerin çogu, “light” ya da “mild” sigaralarin daha az zararli oldugunu veya bu sekilde daha kolay sigarayi birakacaklarini düsünür. Oysa Ingilizce’de “hafif” anlamina gelen light sigaralar, normal sigaralar kadar, hatta belki biraz daha fazla zararlidir.*** Light sigara bogazda daha “hafif” bir his birakiyor olabilir; ancak çogu light sigaradaki tütün miktari, normal sigaralardaki kadardir.*** Light sigaralar normal sigaralara oranla daha az katran içeriyor olabilir. Ancak sigara, içerdigi nikotin nedeniyle hem fiziksel; hem ruhsal bagimlilik yapabilen bir maddedir ve kisi light sigara içmeye baslasa da vücudunun alisik oldugu nikotin miktari degismez. Bu nedenle sigara bagimlisi; nikotin ihtiyacini light sigarayi daha derine çekmekle, sigaradan daha uzun nefesler almakla, sigarayi sonuna kadar içmekle ya da içe çekilen nefesi daha uzun süre akcigerde tutmakla gidermeye çalisir. Hatta bazen kisi günde birkaç adet daha fazla light sigara içme ihtiyaci bile duyabilir. Bu sekilde günlük toplam nikotin gereksinimini telafi etmis olur. Bu kompanse edici tarzdaki sigara içme yöntemi ile sigara kaynakli kimyasal maddeler, sigara içen kisinin daha da uç havayollarina gider. Iste bu nedenle, özellikle light sigara içen kisilerde, geçmiste daha az görülen özel bir akciger kanseri tipi olan “adenokanser” sikligi artmistir.

Light sigaralarin daha zararsiz oldugu yanilgisi, sigara içme makinelerinden kaynaklanmaktadir. A.B.D.’de bu makineler, sigaradaki katran miktarini ölçmek için kullanilmaktadir. Ancak, makine, bir insanin sigaradan ne miktar katran alacagini dogru olarak saptayamaz. Light sigaralarin filtrelerinde küçük havalanma delikleri bulunur. Bu delikler, sigara makinesi tarafindan içildiginde, sigara dumanini seyreltir ve makine yanlis olarak sigaradaki nikotin ve katran miktarini daha düsük gösterir. Oysa sigarayi içen makine degil de, bir insan oldugunda, yukarida bahsedilen kompanse edici içme sekillerinin yani sira, birey farkinda olmadan sigaranin üzerindeki havalanma deliklerini parmaklariyla kapatir. Dolayisiyla, light sigaranin normal sigaradan pek bir farki kalmaz.

ZARARSIZ YA DA AZ ZARARLI SIGARA YOKTUR

Dünya Saglik Örgütü’ne göre, sigara dünyadaki en önemli ikinci ölüm nedenidir. Sigara sayisiz hastaliga neden olabilir. Düsük ya da yüksek katranli, light ya da normal, tüm sigaralar ciddi saglik sorunlarina yol açabilmektedir. Sadece akcigerlerde degil, vücudun neredeyse tüm organlarinda hasar yapabilen sigaranin zararlarindan korunmak isteniyorsa, yapilacak en iyi sey sigarayi azaltmak ya da “daha hafifine” geçmek degil, sigarayi tamamen birakmak olmalidir. ***Yapilan arastirmalar, 30 yasindan önce sigarayi birakmanin sigara kaynakli hastaliklarin gelisimini neredeyse tamamen önledigini göstermektedir.*** Yas ne olursa olsun, sigara birakildiginda saglik riskleri azalmaktadir. Sigarayi birakmakta zorlanan kisilerin, sigara birakma tedavisinde uzmanlasmis özel sigara polikliniklerinden yardim almasi faydali olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası