Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz yemek yemiyorsa israrci olmayin

Yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli olmasi, tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi, yemiyorsa tabaginin yarim saatten fazla önünde tutulmamasi çocugunuzun yemek yeme istegini artiracaktir. Tüm bunlara ragmen çocugunuzda kilo kaybi gözlemliyor ve yemek yemeyi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

Anneleri en çok üzen ve telaslandiran konulardan bir tanesi de çocuklarinin yemek yememesidir. “Çocugumu doyuramiyorum, aç kaliyor” düsüncesiyle ne yapacaklarini sasiran anneler, dogru bildikleri bir çok yanlisi yaparak yemek yemeyi, ya çocuklari için bir iskenceye ya da kendileri için büyük bir tehdit unsuru haline getiriyorlar.

Çocuklarin yemek yememelerinin bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi, genellikle çocugun dikkatleri üzerine çekerek herkesin kendisiyle ilgilenmesini saglama çabasidir. Böyle bir durum içerisindeyseniz, yemek yemeyi reddeden çocugunuza, tabagindakileri bitirmesi konusunda israrli ve tepkili davranmak yerine, ‘peki’ diyerek, onunla ilgilenmemeli, bu konudan ne kadar endise duydugunuzu ona hissettirmemelisiniz. Aksi takdirde, çocugunuz bunu bir koz olarak görecek ve yapilmasini istedigi bir seyi yaptirmak için, sizin endise duydugunuzu fark ettigi yemegi reddetme yoluna gidecektir. Çocugunuz yemek yemeyi istemediginde, ona tabagindakilerin hepsini bitirmek zorunda olmadigini, açlik hissetmiyorsa daha sonra da yiyebilecegini söyleyip, tabagini yarim saatten fazla önünde tutmamalisiniz. Ancak bu tavrinizda tutarli olmalisiniz. Tabagindakileri bitirmesi için ödüller koymak ya da baskici ve ters tavirlar içerisine girerek zorlamak ve kandirmak çocuk üzerinde yemek ve yemek zamani ile ilgili kötü çagrisimlara yol açabilir, hatta ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Çocugunuzun yemeyi reddetmesindeki diger en önemli etken ise, ayni biz yetiskinlerde oldugu gibi istahsiz olmasidir. Özellikle hasta ve atesi yükselmis, dis çikartiyor, yorgun ya da uykusuz, alismis oldugu düzen degismis ise, çocugun istahinda azalma gözlenebilir. Bu dönemde de telaslanmadan hacmi küçük ama içerigi çocugunuzun ihtiyaçlarini karsilayacak ve normalde yemekten hoslandigi yiyecekleri, görsel açidan da ona hitap edecek sekilde eglenceli tabak süslemeleri ile, yine israrci olmadan yemesini saglayabilirsiniz.

Istahsizliga yol açan diger önemli bir neden ise, çocugun ögün aralarinda abur-cuburla karnini doyurmasi nedeni ile ana ögünlerde doygunluk hissetmesi ve yemek yemek istememesidir. Bu tip durumlarda sofra düzeni çok önemlidir.

Çocugunuz bir yasina geldiginde, aile sofraniza oturmali ve yemek zamaninin aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yedigi eglenceli bir vakit oldugunu ögrenmelidir. Çocugunuzu oyalamak için ana yemek öncesi eline tutusturdugunuz bir gofret veya bir dilim kek, onu tikayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktir. Çocugunuza, kahvalti ile ögle yemegi arasinda, ögle yemegi ile aksam yemegi arasinda, gereksinimlerini karsilayacak küçük ara kahvaltilar ya da meyveler yedirebilirsiniz, ancak bunlarin saatleri ana ögün saatine yakin olmamalidir.

Bunlarin disinda sofra hazirlanirken, çocugunuzdan yardim istemeniz ve yemek hazirlanmasina onun da katkida bulunmasi, çocugunuzun hem temizlik açisindan hem de kendisini daha zinde hissetmesi açisindan, yemek öncesi elini yüzünü yikamasi faydali olacaktir. Yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli olmasi, tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi, çocugunuzu sikintiya sokmadan rahat yemek yemesini saglayacaktir. Çocugunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda israrci olmayin.

Tüm bunlara ragmen çocugunuzda kilo kaybi gözlemliyorsaniz, yemek yemeyi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
Beslenme ve Diyet Bölümü
Diyetisyen Ayça Ilica
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası