Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz hastaneye mi yatacak?

Dogdugu andan itibaren her anne-baba çocugunun sagligi için elinden geleni yapar. Ancak her sey yolunda giderken dahi, herhangi bir sorun nedeniyle, birkaç gününüzü hastanede geçirmeniz gerekebilir. Bütün aile üyeleri için hastanede geçirilen günler zor ve sikicidir ama bu zaman diliminin özellikle çocugun kisiliginde olumsuz izler birakmamasi için yapmaniz gerekenler var. Pedagog Güzide Soyak hastane günlerini her iki tarafin da rahat geçirmesi için yapilmasi gerekenleri anlatti.

Çocugunun hastaneye yatacagini ögrenen aile endiselenir. Öncelikle ailenin bu endiseden kurtulmasinin yolu nedir?

Anne-baba-bebek iliskisi hamilelik sürecinde baslar. Bebek daha dogmadan anne babasi onun neye gereksinimi olacagini düsünmeye baslar. Minik yatagi, sevimli patikleri alinir. Amaç onun mutlu olabilecegi bir ortam olusturmaktir. Dolayisiyla çocugunun hastaneye yatacagini ögrenen aile endiselenir. Ancak ailenin endiselerini gidermenin, çocuk açisindan çok büyük önemi vardir. Yapilacak uygulamanin bütün asamalari aile tarafindan arastirilmali ve tam bilgi sahibi olunmalidir. Endiseleri yogun olan anne bu endiseyi çocuguna da yansitacaktir. Bu durum bas edilemeyecek kadar yogun yasaniyorsa profesyonel yardim alinmasi önerilir.

Hastaneye yatacaksiniz!

Derken bir anda “hastaneye yatirmaniz gerekiyor” denir. Bu, tüm aile için zor bir andir. Ebeveyn yetersizlik, çaresizlik içindedir. Pek çok yetiskin için bile hastane ve doktor kaygi vericiyken bebek bunu nasil yasar?

Doktor, çocuk ve ebeveyn kaotik bir sürece girebilir. Ortak amaçlari iyilesmektir, beklentileri ise farklidir. Çocuk, anne babasinin onu doktorun elinden kurtarmasini ister; ebeveyn bebeginin iyilesmesi için ne gerekirse yapilmasini; doktorlar ise tedaviyi uygulayabilmek için bebegin sakinlestirilmesini ister.

Çocuga hastaneye yatacagi ne zaman ve nasil söylenmelidir? Her yas grubu için bu açiklama ayni midir?

Hastaneye yatmadan bir gün önce söylenmeli ve yasamis oldugu saglik ile ilgili sorunu doktorlarin daha yakindan takip etmesi gerektigi anlatilmalidir. 2 yasindan itibaren ise hastanede neden kalmasi gerektigi bu süre içinde nasil bir tedavi görecegi ve faydalari anlatilabilir.

Hastaliginin detaylari hakkinda bilgi verilmeli midir?

Hastaligin detaylarini biliyor olmak, tedavi yöntemleri, bunlarin neden gerekli oldugu ve iyilesmek için gerekli olan ortalama süreyi biliyor olmak çocuk için daha anlamli bir bilgidir.

Eger ameliyat olacaksa, bu durum önceden çocuga açiklanmali midir?

Ameliyat çocuklarin tamamiyle yabanci oldugu bir süreçtir. Ameliyattan bir gün önce yapilacak olan müdahaleyi doktorunun da yardimiyla anlatmak gerekir. Bu süre içerisinde kendisine verilen ilaçlar ile uyumasinin saglanacagini, bu islem sirasinda caninin yanmayacagini, ameliyat bitene kadar anne ve babanin onu bekledigini söylemek gerekir. Ameliyathane ortaminda kullanilan bone, ameliyat gömlegi gibi ürünler çocuga tanitilmali ama ameliyatin bütün detaylari anlatilmamalidir. Unutulmamali ki anne ve babanin kaygisi ne kadar düsükse çocuk bu süreci o kadar rahat kabul edecektir.

Hastane ortaminda yasananlar çocugun kisiliginde kalici izler birakabilmektedir. Peki bu hastane sürecini hirpalanmadan geçirmek mümkün müdür?

Evet. Bu konuda uzman olan bir psikolog yardimiyla “çocuk, doktor, ebeveyn” üçgeninde uyumlu bir ekip olusturulur. Arastirmalar bu destegi alan çocuklarin tedaviye direnmedigini ve daha hizli cevap verdigini gösteriyor.

Çocugun hastanede yatmayi ve ameliyati bir ceza olarak algilamamasi için neler yapilmalidir?

Ebeveyn hastane sürecinde yapilacaklari ayrintili olarak ögrenmelidir. Çocugunu kisilik özelliklerine ve bulundugu gelisim düzeyine göre bilgilendirmelidir. Çocuga kendisine uygulanacak olan tedavi ve bunun gerekliligi net olarak anlatilmalidir. Böylece etkin bir tedavi sürecine girilir. Böylece çocuk, bu deneyimden, doktor ve hastane korkusu gibi olumsuzluklar yasamadan daha da güçlenerek çikar.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası