Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz hastaneye mi yatacak?

Dogdugu andan itibaren her anne-baba çocugunun sagligi için elinden geleni yapar. Ancak her sey yolunda giderken dahi, herhangi bir sorun nedeniyle, birkaç gününüzü hastanede geçirmeniz gerekebilir. Bütün aile üyeleri için hastanede geçirilen günler zor ve sikicidir ama bu zaman diliminin özellikle çocugun kisiliginde olumsuz izler birakmamasi için yapmaniz gerekenler var. Pedagog Güzide Soyak hastane günlerini her iki tarafin da rahat geçirmesi için yapilmasi gerekenleri anlatti.

Çocugunun hastaneye yatacagini ögrenen aile endiselenir. Öncelikle ailenin bu endiseden kurtulmasinin yolu nedir?

Anne-baba-bebek iliskisi hamilelik sürecinde baslar. Bebek daha dogmadan anne babasi onun neye gereksinimi olacagini düsünmeye baslar. Minik yatagi, sevimli patikleri alinir. Amaç onun mutlu olabilecegi bir ortam olusturmaktir. Dolayisiyla çocugunun hastaneye yatacagini ögrenen aile endiselenir. Ancak ailenin endiselerini gidermenin, çocuk açisindan çok büyük önemi vardir. Yapilacak uygulamanin bütün asamalari aile tarafindan arastirilmali ve tam bilgi sahibi olunmalidir. Endiseleri yogun olan anne bu endiseyi çocuguna da yansitacaktir. Bu durum bas edilemeyecek kadar yogun yasaniyorsa profesyonel yardim alinmasi önerilir.

Hastaneye yatacaksiniz!

Derken bir anda “hastaneye yatirmaniz gerekiyor” denir. Bu, tüm aile için zor bir andir. Ebeveyn yetersizlik, çaresizlik içindedir. Pek çok yetiskin için bile hastane ve doktor kaygi vericiyken bebek bunu nasil yasar?

Doktor, çocuk ve ebeveyn kaotik bir sürece girebilir. Ortak amaçlari iyilesmektir, beklentileri ise farklidir. Çocuk, anne babasinin onu doktorun elinden kurtarmasini ister; ebeveyn bebeginin iyilesmesi için ne gerekirse yapilmasini; doktorlar ise tedaviyi uygulayabilmek için bebegin sakinlestirilmesini ister.

Çocuga hastaneye yatacagi ne zaman ve nasil söylenmelidir? Her yas grubu için bu açiklama ayni midir?

Hastaneye yatmadan bir gün önce söylenmeli ve yasamis oldugu saglik ile ilgili sorunu doktorlarin daha yakindan takip etmesi gerektigi anlatilmalidir. 2 yasindan itibaren ise hastanede neden kalmasi gerektigi bu süre içinde nasil bir tedavi görecegi ve faydalari anlatilabilir.

Hastaliginin detaylari hakkinda bilgi verilmeli midir?

Hastaligin detaylarini biliyor olmak, tedavi yöntemleri, bunlarin neden gerekli oldugu ve iyilesmek için gerekli olan ortalama süreyi biliyor olmak çocuk için daha anlamli bir bilgidir.

Eger ameliyat olacaksa, bu durum önceden çocuga açiklanmali midir?

Ameliyat çocuklarin tamamiyle yabanci oldugu bir süreçtir. Ameliyattan bir gün önce yapilacak olan müdahaleyi doktorunun da yardimiyla anlatmak gerekir. Bu süre içerisinde kendisine verilen ilaçlar ile uyumasinin saglanacagini, bu islem sirasinda caninin yanmayacagini, ameliyat bitene kadar anne ve babanin onu bekledigini söylemek gerekir. Ameliyathane ortaminda kullanilan bone, ameliyat gömlegi gibi ürünler çocuga tanitilmali ama ameliyatin bütün detaylari anlatilmamalidir. Unutulmamali ki anne ve babanin kaygisi ne kadar düsükse çocuk bu süreci o kadar rahat kabul edecektir.

Hastane ortaminda yasananlar çocugun kisiliginde kalici izler birakabilmektedir. Peki bu hastane sürecini hirpalanmadan geçirmek mümkün müdür?

Evet. Bu konuda uzman olan bir psikolog yardimiyla “çocuk, doktor, ebeveyn” üçgeninde uyumlu bir ekip olusturulur. Arastirmalar bu destegi alan çocuklarin tedaviye direnmedigini ve daha hizli cevap verdigini gösteriyor.

Çocugun hastanede yatmayi ve ameliyati bir ceza olarak algilamamasi için neler yapilmalidir?

Ebeveyn hastane sürecinde yapilacaklari ayrintili olarak ögrenmelidir. Çocugunu kisilik özelliklerine ve bulundugu gelisim düzeyine göre bilgilendirmelidir. Çocuga kendisine uygulanacak olan tedavi ve bunun gerekliligi net olarak anlatilmalidir. Böylece etkin bir tedavi sürecine girilir. Böylece çocuk, bu deneyimden, doktor ve hastane korkusu gibi olumsuzluklar yasamadan daha da güçlenerek çikar.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası