Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAS ILERLEDIKÇE MESANE DE KÜÇÜLÜR MÜ?

Yas ilerledikçe tuvalete gitme ihtiyacinin artmasi idrar kesesinin yaslandikça küçüldügü kanisina sebep olur. Ancak yapilan arastirmalar bu kaninin hiç de dogru olmadigini ortaya koyuyor.

Yas ilerledikçe hayat daha da zorlasir. Hayati zorlastiran unsurlardan birisi de artik daha sik tuvalete gitme ihtiyacinin dogmasidir. Yillardir yaslandikça mesanenin küçüldügü düsünülürdü. Ancak bu düsüncenin dogru olmadiginin kanitlandigini belirten Anadolu Saglik Merkezi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç.Dr. Fatih Güçer, bu durumun “Asiri aktif mesane” olarak adlandirildigini söylüyor.

Yas ilerledikçe idrar kesesinin küçüldügü dogru mudur?

Genel olarak böyle bir kani vardir. Ancak son zamanlarda yapilan bir çalismada, yaslari 22-90 arasinda degisen 90 kadinin idrar kesi kapasiteleri incelenmistir. Çalismanin sonunda yapilan açiklamada idrar kesesi kapasitesinde yasa bagli bir degisim olmadigi bildirilmistir. Bu durumda ileri yaslarda daha sik idrara çikma isteminin, idrar kesesini olusturan kaslarin, idrar kesesi daha dolmadan, yani erken kasilmasi ile iliskili oldugu görüsü ön plana çikmaktadir.

Yaslandikça daha fazla tuvalet ihtiyacinin dogmasinin sebebi bu mudur?

Evet. Aslinda biz klinik olarak bu duruma asiri aktif mesane demekteyiz. Bu hastalarda mesane daha dolum asamasindayken, istemsiz olan ve önceden bir belirti vermeden ortaya çikan kasilmalar baslamakta. Bu durumda kisi daha idrar kesesi daha dolmadan veya çok az bir miktar idrar birikmisken aniden tuvalate gitme ihtiyaci duymaktadir. Normal bir idrar kesesi 300-400ml idrar biriktikten sonra idrar yapmak için uyari yollarken, bu hastalarda kapasitenin yarisi bile olmadan idrar yapma istemi olusmaktadir.

Günde 7 kereden fazlasi normal degil!

Bu durumun görülme sikligi nedir?

Toplumdaki sikligi aslinda oldukça fazladir. Örnegin bazi çalismalarda her 6 yetiskinin birinde asiri aktif mesane probleminin oldugu bildirilmektedir. Incelenen hasta grubunun yasina bagli olarak asiri aktif mesane sikligi degismektedir. Ileri yaslarda siklik artar, genç yaslarda siklik azalir.

Mesanenin fazla çalismasi ne gibi sonuçlara yol açar?

Tabii idrar kesesinin ani olan bu tip kasilmalari, direkt olarak idrar yapma sikligini etkileyecektir. Asiri aktif mesane problemi olan hastalarda gün içerisinde sik olarak idrar çikma, aniden beklenmedik bir anda idrar yapma hissi, gece sik idrara çikma, hatta sikistiktan sonra tuvalete giderken idrar kaçirma problemleri olmaktadir.

Günde kaç kereden fazlasi problem olusturur?

Gün içerisinde 7 defadan, gecede 1 defadan fazla idrara çikmak, bizim için normalden fazladir. Bu problemler tabi kisinin sosyal aktivitesini, günlük yasamini, hatta seyahat planlarini dahi olumsuz etkilemektedir. Bu problemi ciddi olarak yasayan vakalarda, sorun psiko-sosyal bir boyuta kadar vararak, kisinin çevre ve toplumla iletisimini dahi olumsuz etkileyebilmektedir.

Bilgi ve randevu için 44 44 276
www.anadolusaglik.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası