Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastanelerde En Sik Karsilasilan Ruhsal Bozukluk "Deliryum"

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Arastirma Görevlisi Dr. Gonca Karatas, beyin islevinde aniden gelisen bir degisiklik sonucu ortaya çikan deliryumun (delilik), toplumda görülme sikligi düsük olmasina ragmen hastanelerde en sik karsilasilan ruhsal bozukluklardan biri oldugunu bildirdi.

Dr. Gonca Karatas, asirlardir bilinen bir hastalik olan deliryumun, bellek ve algilama basta olmak üzere bilissel global bozulma, bilinçte azalma ya da dalgalanmalar, dikkati saglama ve yönlendirme kapasitesinde bozukluk, yönelim bozuklugu, ilgisizlik, ajitasyon gibi davranis degisiklikleri, uykusuzluk ya da asiri uyku gibi uyku ritmi bozukluklari ile seyreden bir hastalik oldugunu belirtti.

Deliryumun bir hastanede en sik karsilasilan ruhsal bozukluk oldugunu vurgulayan Karatas, yapilan çalismalarda, genel toplumda görülme sikligi düsük olmasina ragmen yatan hastalarin yüzde 10'unda hastanede kaldiklari süre içinde deliryum görüldügünün ortaya çiktigini söyledi. Dr. Karatas, deliryumun hastane ortaminda 6 yas alti ve 60 yas üstünde daha sik izlendigini kaydederek, 'Çocuklarda izlenen deliryum nedenlerinin basinda yaniklar gelir. Bir hastaneye tedavi olmak üzere basvuran 65 yasin üzerindeki bireylerin yüzde 15'inde daha hastaneye yatis sirasinda deliryum mevcuttur. Hastaneye yattiktan sonra ek olarak bu yasli hastalarin yüzde 10 kadarlik bölümünde daha deliryum gelisir' dedi.

Yasli kisilerde çesitli bedensel hastaliklar bulundugunu ve yaslilarin bu hastaliklarin tedavisi için çok sayida ilaç kullandigini kaydeden Gonca Karatas, 'Yaslilikta bir çok ilacin metabolizmasi ve vücuttan atilimi azalir. Ayrica çesitli ilaçlar ve toksinler, beyindeki bazi iletici sistemlerin islevini azaltabilir. Bu nedenle yaslilikta çesitli ilaçlar, tedavi edici serum düzeylerinde bile deliryuma neden olabilirler. Yine bunamadan yakinan hastalarda deliryum gelisimi kolaylasir. Benzer sekilde yanik ünitelerinde tedavi gören kisiler ile madde (alkol) kötüye kullanimi ve bagimliligi bulunan hastalar; kalp ve beyin operasyonu geçirmis hastalarda deliryum gelisme riski yüksektir' seklinde konustu.

Deliryumdaki bir hasta degerlendirilirken, hastanin kullandigi ilaçlardan herhangi birisinin deliryuma yol açmis olabileceginin göz önünde bulundurulmasi gerektigini ifade eden Karatas söyle devam etti: 'Enfeksiyonlar deliryumun en sik görülen nedenlerinden birisidir. Daha önce beyin hasari olan hastalar, sistemik hastaliklari nedeni ile ensefalopatiye yatkin olanlar, beyin operasyonu geçiren hastalar ve immün yetmezligi olan hastalarda deliryum gelisme olasiligi daha yüksektir. Özellikle yasli hastalarda, enfeksiyonlardan kuskulanmak gerekir. Karaciger ya da böbrek yetmezligi, solunum ve kalp yetmezlikleri, hipoksi, hipoglisemi, pankreatik yetmezlik, sivi elektrolit dengesizlikleri gibi ileri derecede metabolik bozukluklar deliryumun sik görülen nedenlerini olusturur. Bu nedenle sepsis, üremi ve benzeri durumlarda, bunlara eslik eden deliryum tablolarinin da görülebilecegi akilda tutulmalidir.' Karatas, özellikle böbrek ve karaciger islevleri bozuk olan hastalarda ya da diger ilaçlarla metabolik etkilesim durumlarinda, kullanilan bazi ilaçlara bagli olarak deliryum bozuklugunun ortaya çikabildigini söyledi.

Tedavisi

Deliryumlu hastalarda dengesizlik ve uygun olmayan tepkiler görülebildigini vurgulayan Karatas, 'Psikomotor ajitasyon gösteren hastalar hiperaktiftir. Sürekli hareket halindedir. Aglama, gülme, bagirma, yardim isteme, küfretme gibi davranislarda bulunurlar. Hastalarin konusmalari ve el yazilari da bozuktur' dedi.

Dr. Gonca Karatas, deliryuma yol açan asil etkenin ortaya çikarilmasi ve bu duruma yönelik girisimlerin yapilmasinin tedavideki temeli olusturdugunu ancak gerek altta yatan etken arastirilirken, gerekse bu etkene yönelik tedavi sürdürülürken nitelikli ve destekleyici bakim uygulanmasi gerektigini anlatarak, 'Deliryumlu hastalar bilinçlerinin bulanik olmasi ve yanilsamadan dolayi hem kendilerine, hem de çevresindekilere zarar verebilir. Bu nedenle deliryumlu hastalarin hastaneye yatirilarak tedavisi zorunludur. Hemsireler ve aile bireyleri hastanin o günün tarihine ve çevresindekilere karsi yönelimini saglayabilirler. Hastanin odasina bir duvar saati, bir takvim ve tanidik esyalar konmasi yararli olabilir. Gece boyunca yeterli bir aydinlatma saglanmasi korkutucu illüzyonlari genellikle azaltir' seklinde konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası