Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Eviniz çocuklar için emniyetli mi?

Insanlar dogumdan, erken yetiskin dönemine kadar geçen süre boyunca genel vücut hacmi çesitli degisikliklerine ugrarlar. Dolayisiyla bu büyümenin degerlendirilmesinde kullanilan baslica ölçekler vardir:

1. Vücut boyutlari:

Vücut agirliklari ve agirlik artis hizi,
Boy uzunlugu ve boy uzama hizi,
Bas çevresi ve bas çevresinde artma hizi,
Vücut bölümlerinin birbirlerine oranlari,

2. Kuvvet,

3. Beceri,

4. Diger fiziksel ve psikolojik degiskenler.

Ortalama olarak insanlar 3.5 kg civarinda ve 50 cm kadar dogarlar. Gövde bu uzunlugun % 70’ni olusturmaktadir. Bunu izleyen 20-10’luk sirada boy 3-4 kat artarken, agirlik ortalama 20 katina kadar çikar.

Büyüme, gelisme sirasinca belirli bir sira izlenir. Örn: Vücut kisimlarinin büyümesinde baslangiçta en hizli büyüyen bölüm bastir. Ilk 6 aydan sonra gögüs çevresi hizla artar 9 ile 12 aydan sonra kol ve bacaklarin uzama hizi ön plana geçer. Ergenlik döneminde ise büyüme hizi daha çok ayak ve bacak uzunlugunda artis seklinde gözlenir. Bunu kalçalarin enine büyümesi ve daha sonra gögsün ön-arka çapinin artmasi, omuzlarin genislemesi ve gövde uzunluklarinin artmasi seklinde izler. Yiyeceklerinden, kullandigi araçlara kadar, birçok araç-gereç durus açisindan önem kazanir.

Erkek çocuklar genel olarak 2 yasa kadar daha hizli büyürler. Daha sonra artarak 14 yas civarinda en yüksek düzeye ulasir ve sonra tekrar yavaslar. Son boyun uzunluguna 20’li yillarin baslangiç ve ortalarinda ulasilmis olur. Dolayisiyla bazi erkek çocuklarda 14-15 yas görüntüsü büyümelerini tamamlamis görüntülerine yakin iken, bir diger grupta ise güçlü bir büyüme fazina baslangiç bu yaslardan itibaren olmaktadir.

Kiz çocuklarinda puberte büyüme siçramasi 9 yas civarinda baslar. 12 yas civarinda en hizli evreye ulasir. Tam eriskin dönem 16 yas civarinda tamamlanir. 10 ve 12 yaslarda ayni yastaki erkek çocugundan daha uzundur. Bu degisiklikler ülke, cografya, sosyal ve kültürel özelliklere göre de önemli farkliliklar göstermektedir. Bugün bati dünyasinda birçok ülkelerin çocuklari daha iyi beslenmekte, daha iyi hijyen kosullarinda büyümekte, hastaliklardan daha iyi korunmakta, daha iyi tibbi yardim görmekte, daha iyi egitim görmüs anne-babalar tarafindan yetistirilmekte ve yillar öncesinin çocuguna ragmen çok daha uygun bir fizik ortaminda yetismekte. Büyüme ve gelisim potansiyellerini gelistirme olanagi bulmaktadirlar.

Ülkemiz çocuklari yasa göre büyüme egrileri 13-14 yaslarina kadar bati Avrupa ve Amerika Birlesik Devletlerinde beyaz ve çocuklari için verilmis egrilere hemen hemen esittir.

Sonuç olarak tasarimlar kiz ve erkek çocuk boyutlarinin degisimlerindeki farkliliklar göz önüne alinarak yerine getirilmelidir. Yapilan çalismalar göstermektedir ki birçok çocuk kazalarindan ergonomik yetersizliklerin önemli bir rolü vardir. Ancak çogu çocuk kazasi bu açidan ciddi bir degerlendirmeye alinmamakta, ayrintili bir kaza analizi yapilmamaktadir. Günümüzde bu tip kaza analizleri önemli ergonomik çalismalar arasindadir.

Burada yapilan bir çalisma detayindan bahsetmek istiyorum.

ABD’de yapilan bir çalismada telefonla yardim için bildirilen 86 zehirlenme olayi üzerine bir çalisma yapilmis. Kazaya ugrayan çocuga ürün, çevre ve is açisindan degerlendirme yapilmis. Kurmanlarin hepsi 5 yasin altinda bulunmus ve su ip uçlarina ulasilmistir.

Vakalarin % 79’unda anne-baba ve çocuk ayri odalardayken kaza olusmustur,
Vakalarin % 93’ünde kaza çocugun kendi evinde meydana gelmistir,
Vakalarin % 89’unda çocuklar yakindan ilgilenilmeye gerek duyulmayan TV izleme gibi bir etkinlik içindedirler,
Vakalarin % 36’sinda çocuk anne-baba farkina varmadan oda degistirmistir,
Vakalarin % 87’sinde anne-baba rutin bir isle ugrasmaktadir,
Vakalarin % 59’unda zehirlenmeye yol açan madde kullanilmakta veya açikta birakilmis durumdadir. Vakalarin % 28’inde normal yerindedir.
Vakalarin % 31’inde çocugun maddeyi ulasmasini engelleyen bir engel yoktur. %36’sinda tek engel masa veya tezgah yüksekligidir. Vakalarin % 57’sinde madde güvenli kapakli kaplarin içindedir.

Tüketici güvenlik kurulu 5 yas altindaki çocuklarin % 85’inin kapagi 5 dk. açamamasi gerektigini yine de %80’inde ise uygun açma tekniginin gösterilmesine ragmen 10 dk. içerisinde kapagi açamamasi gerektigi koyu olarak belirlenmektedir.

Hiçbir güvenlik önlemi anne-baba dikkatini tam olarak alamasa da düsme, çarpma, takilma, sikisma kazalarinda ergonomik yetersizlikler büyük önem kazanmaktadir. Oyun çocuk kisiliginin gelismesinde önemlidir. Çocugun çevreye olan uyumu oyunla gerçeklesir. Oyunun yerleri çesitli sekillerde biçimlenebilir ve degisiklikler olmalidir. Bu yerler çocugun gereksinimlerine göre ayarlanmalidir.

TSE’nin oyuncak güvenligi açisindan koydugu standartlar vardir:

1. Tutusma ve parlama,

2. Kimya ile ilgili faaliyetler için deney testleri,

3. Deney testlerinin disindaki kimyasal oyuncaklar,

4. Yas uyari etiketlenmesi için grafiksel semboller.

Oyun alanlari trafik emniyetli, dumansiz, yeteri kadar günesli, su seviyesinin yüksek olmadigi alanlar yapilmalidir. Yerlesim yerlerindeki oyun alanlari konut ve diger mahallelerle baglantili olmali, çevreye göre degil, ulasim sistemine göre planlanmalidir. Cadde, tasit, park yeri, tren yolu, devlet su kanallari gibi tehlikeli bölgelerin yakininda oyun yerlerinin çevresi en az 1 metre yükseklikte çit duvarla örtülmelidir.

KRESLER:

Okul öncesi ve okul yasindaki çocuklarin sürekli gittigi Pedogolojik tesislerdir. Bölümler yas gruplarina göre düzenlenir. Kreslerin bulunduklari yerler.

Konutlara yakin ve trafikten uzak olmalidir. Kreslerde her bir çocuk için 2-3 m2 alan tasarlanmalidir. Emme, emekleme çaginda ve yürümeye baslayan çocuklara özel alanlar tasarlanmalidir. Kundaklama masasi, emekleme kasasi, dolaplar, oyuncak raflari, çocuk masalari, çocuk sandalyeleri için alanlar ayrilmali, bunlar çocugun büyüme ve gelisme devrine göre çocuklari kisitlamayacak ve gelismelerini olumsuz etkilemeyecek sekilde tasarlanmalidir. Ana okullarinda her bir çocuk için yaklasik 1.5-3 m2 alan gereklidir. Her bir oda da 11 çocuk için planlanmalidir. Dolaplar oyuncak raflari, çocuk masalari-sandalyeler, yazi tahtasi ayrica alana konmalidir.

Ev bir barinaktan çok çocuklarin güvenli olarak yetistirilebilecegi bir yer olmalidir. Buralarda aile yasamlarini sürdürürler ve beraber büyürler. Aile içi bagli olusum da kuvvetlenir. Sosyallesme, kültürel ve zihinsel uyarilma da evlerde olmaktadir. Evde ergonomik yetersizlikler aile bireylerinin sagligini yakindan ilgilendirir. Ev düzeni ile ilgili çalismalar, ev yerlesim ve kullaniminda ülkeler arasinda farkliliklar olmakla birlikte, temel esaslar da genis bir yaklasim birligi olusturdugu görülmektedir. Bunlarin çogu çaglar boyu deneme-yanilma yöntemleriyle varilmis pratik sonuçlardir.

EV GÜVENLIGI:

Günümüzde evlerde yüksek kaza potansiyeline sahip birçok araç ve gereç konumu bulunmaktadir. Evlerde kimyasallar, cilalar, deterjanlar ve ilaçlar bulunmakta, bunlar hatali kullanim halinde önemli tehlikeler yaratabilmektedir. Evde kaza nedeniyle ölümlerin baslica nedenleri: Düsme, zehirlenme, yangin ve bogulmadir. 5 yasin altindaki çocuklar ve 65 yasin üzerindeki yaslilar en çok etkilenenlerdir. Evde bulunan araçlarin hatali tasarimlari ve hatali kullanimlari da tehlikeli olabilir.

Ev kazalarinda en çok etkili olan araçlar:

Dönen motorlu araçlar,
Isiticilar,
Kurutucular,
Çim kesme araçlari,
Ocaklar,
Cam kapilar,
Elektrik panolari,
Kablolar

Ev kazalari açisindan en tehlikeli yerlerden bir tanesi de merdivenlerdir. 1995 yilinda Ingiltere’de yapilan çalismalarda 2.5 milyon yaralanma ve 4 bin ölümün ev kazalari nedeniyle olustugu belirtilmektedir. Bu yaralanmalarin 230 bin ve ölümlerin 497’i merdivenden düsme sonucu meydana gelmistir. Evlerde özellikle mutfak ve banyo önemli iki mekandir. Çünkü tüm ev halki tarafindan kullanilir. Ayrica, kazalarin riski bu iki mekanda çok yüksektir. Mutfaklarda ocak yakinlarinda isiya dayanikli tezgah kullanimi, çalisma alaninda gölge düsürmeyecek sekilde aydinlatma sistemleri, firinlar, duvara monte edilmisse mutfak tezgahiyla ayni seviyede olmasi saglanmalidir. Banyoda yerde kaymayan malzeme kullanilmali. Yer dösemelerinde büyük siyah ve beyaz fayanslardan kaçinilmalidir. Çünkü bu tip yer dösemesi derinlik algisi bozulmus kisilerde problem yaratabilir.

Çocuklar Açisindan Evde Tehlike Yaratabilecek Bölgelerle Ilgili Denetim Listesi:

Ocagin yeri: Ocagin kapinin yakininda ya da pencere yakininda olmamasi gerekir.

Kapilar: Mutfak kapisinin trafigi en aza indirecek biçimde yerlesmis olmasi gerekir. Bütün kapi ve dolap kapaklari çarpmalari önleyebilecek sekilde yapilmalidir.

Oyun alani: Çocuklarin oyun alanlari mutfaktan görülebilecek biçimde düzenlenmelidir.

Döseme yüzeyi: Döseme yüzeyinin islak kosullarda kaymayacak biçimde olmasi saglanmalidir.

Elektrik donanimi: Dügme ve pirizler güvenlik kurallarina uygun olmalidir.

Yakit depolama ve çöp tenekesi: Yakit bidonlari ve çöp tenekeleri örtülü ve iyice kapatilmis olmalidir.

Atölye: Atölyeler ve bahçe barakalarinin kapilarinin kilitlenebilir özellikte olmasi gerekir.

Çocuk oyun alanlari: Çocuklarin güvenli olarak birakilabilecekleri, çevrelenmis oyun alanlari bulunmalidir.

Su: Su tanklarinin ve fiçilarin agizlari siki ve güvenli olarak kapatilabilmelidir.

Ecza dolabi: Ecza dolaplari çocuklarin ulasamayacagi yükseklikte ve kilitli olmalidir.

Dolasim:

Trabzanlar: Merdivenlerin en azindan bir tarafinda sürekli trabzan bulunmalidir. Parmakliklar arasinda 90 mm’den genis araliklar engellenmelidir.

Tek basamaklar: Tek basamaklar engellenmelidir. Eger kaçinilmazsa renk farkiyla fark edilmesi saglanmalidir.

Esikler: Iç kapilarin esikleri takilmayi önleyecek yükseklikte olmalidir.

Döner veya iki yöne açilan kapilar: Döner kapilarda parmaklarin sikismasini engelleyecek sekilde yapilmalidir. Iki yöne açilan kapilar ise karsi yönden gelen kisinin görülmesini saglayacak sekilde tasarlanmalidir.

Camli kapilar: Bütünüyle camli kapilar veya paneller buzlu cam veya koruma kusaklari ile görünür hale getirmelidir. Kullanilan cam ayni zamanda çarpmalara dayanikli olmalidir.

Açik merdiven boslugu: Bu tür mimari yaklasimlardan kaçinilmalidir. Eger mümkün degil ise tirmanmayi engelleyecek sekilde korkuluklar konmalidir.

Balkonlar: Balkon parmakliklari tirmanmaya engel ve yeterli saglamlikta ve kalin olmalidir. Direklerin arasi çocuklari ayak ya da baslarinin sikismasina imkan verecek genislikte olmamalidir.

Çit ve kapilar: Çit ve kapilar küçük çocuklarin açmasini ve tirmanmasini önleyecek sekilde yapilmalidir. Çok alçak çitlerin kolayca görülebilecek biçimde tasarlanmasi gerekir.

Zemin: Dösemelerin kaygan olmayan özellikte olmasina özen gösterilmelidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzm. Dr. Önder Çerezci
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Klinik Sefi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası