Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Maden suyu niyetine soda içmeyin!

Halk arasinda soda ve maden suyu es anlamli kullanilmasina ragmen ikisi birbirinden farklidir. Maden suyu, yeralti sularindan elde edilmis, çözünmüs kati madde içerigi toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen addir. Çözünmüs mineral tuzlari, elementler ve gaz içerirler. Mineralli sulari diger sulardan ayiran özellik, kaynagindan elde edildigi anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 mg/l'den daha az mineral içerenlere düsük mineralli su,1500 mg/l'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. Farkli markalar farkli miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriklerine mutlaka bakilmali.

Içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiginde soda yapilmis olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarindan çikar ve yeryüzüne çikarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alirlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelligine sahiptir ancak sodanin bundan baska hiçbir islevi yoktur oysa maden suyu ayni zamanda dogal bir mineral deposudur. Dolayisiyla tüketilmesi önerilen dogal maden sularidir ve sodayla maden suyunu ayirt edebilmek için pek çok gida maddesini alirken yapmamiz gerektigi gibi etiket okumak çok önemlidir.

Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?

Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok saglikli bir içecektir ve insan sagligini destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yani sira sivi ihtiyacinin bir kismi maden suyundan karsilanabilir. Amerikan Obezite Birligi saglikli bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemistir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Asiri tuz alimi, yüksek tansiyon, börek hastaliklari ve mide ülseri gibi hastaliklara zemin hazirlamaktadir. Ayrica fazla sodyum alimi idrarla kalsiyum atimini hizlandirdigi için kemik erimesi sorunu için risk faktörü olusturur. Maden sulari yüksek sodyum içerdikleri için asiri miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapilirken de düsük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Saglikli insanlar günde iki sise, kilolu kisiler bir sise içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastalari ise uzak durmali.

Maden suyunun faydalari nelerdir?

Her yastaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karsilanmasinda takviye olarak düsünülebilir. Böylece güçlü kemik yapisinin olusmasi ve korunmasini saglar.

Büyüme çaginda, hamilelikte ve yaslilikta artan mineral ihtiyacinin (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karsilanmasinda gerektigi kadar kullanilarak saglanabilir.

Saglikli bireylerde içerdigi sülfat, bikarbonat iyonlari sayesinde sindirim sistemi (mide ve bagirsaklar) ve bosaltim sistemi (böbrekler ve idrar yollari) fonksiyonlarini destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi sartiyla geçerlidir).

Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacini da karsilayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canli bir görünüm saglanmasinda yardimcidir.

Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarinda terleme ile olusan su ve mineral kaybinin karsilanmasinda ölçüsü kadar kullanilabilir.

Bikarbonat içeriginin yüksek olmasi ise asit fazlaligi, yanma ve eksime ile seyreden mide hastaliklarinda mide asidi fazlaliligini baskilayicidir.

Özellikle yaz aylarinda sicakligin artmasiyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyaci da artar. Boyali, katki maddeli içecekler yerine maden sulari tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çesitleri de piyasada bulunmakta fakat bunlarin kalori de dikkate alinarak tüketilmesinde fayda var.

Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?

Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli oldugu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebegin beslenebilmesi ve gelisiminin saglanabilmesi için normalden daha fazla gida, sivi, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacinin bir kismini tamamlayabilmek için, bu dönemde farkli bir saglik problemi(hipertansiyon...vb) yasanmiyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

Maden suyu böbrek tasi yapar mi?

Böbrek tasi olusumunu maden suyu tüketmeye baglamak yanlis olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek tasi olusumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmis ve böbreklerinde tas olusmus insanlarin maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası