Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Maden suyu niyetine soda içmeyin!

Halk arasinda soda ve maden suyu es anlamli kullanilmasina ragmen ikisi birbirinden farklidir. Maden suyu, yeralti sularindan elde edilmis, çözünmüs kati madde içerigi toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen addir. Çözünmüs mineral tuzlari, elementler ve gaz içerirler. Mineralli sulari diger sulardan ayiran özellik, kaynagindan elde edildigi anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 mg/l'den daha az mineral içerenlere düsük mineralli su,1500 mg/l'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. Farkli markalar farkli miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriklerine mutlaka bakilmali.

Içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiginde soda yapilmis olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarindan çikar ve yeryüzüne çikarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alirlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelligine sahiptir ancak sodanin bundan baska hiçbir islevi yoktur oysa maden suyu ayni zamanda dogal bir mineral deposudur. Dolayisiyla tüketilmesi önerilen dogal maden sularidir ve sodayla maden suyunu ayirt edebilmek için pek çok gida maddesini alirken yapmamiz gerektigi gibi etiket okumak çok önemlidir.

Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?

Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok saglikli bir içecektir ve insan sagligini destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yani sira sivi ihtiyacinin bir kismi maden suyundan karsilanabilir. Amerikan Obezite Birligi saglikli bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemistir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Asiri tuz alimi, yüksek tansiyon, börek hastaliklari ve mide ülseri gibi hastaliklara zemin hazirlamaktadir. Ayrica fazla sodyum alimi idrarla kalsiyum atimini hizlandirdigi için kemik erimesi sorunu için risk faktörü olusturur. Maden sulari yüksek sodyum içerdikleri için asiri miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapilirken de düsük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Saglikli insanlar günde iki sise, kilolu kisiler bir sise içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastalari ise uzak durmali.

Maden suyunun faydalari nelerdir?

Her yastaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karsilanmasinda takviye olarak düsünülebilir. Böylece güçlü kemik yapisinin olusmasi ve korunmasini saglar.

Büyüme çaginda, hamilelikte ve yaslilikta artan mineral ihtiyacinin (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karsilanmasinda gerektigi kadar kullanilarak saglanabilir.

Saglikli bireylerde içerdigi sülfat, bikarbonat iyonlari sayesinde sindirim sistemi (mide ve bagirsaklar) ve bosaltim sistemi (böbrekler ve idrar yollari) fonksiyonlarini destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi sartiyla geçerlidir).

Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacini da karsilayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canli bir görünüm saglanmasinda yardimcidir.

Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarinda terleme ile olusan su ve mineral kaybinin karsilanmasinda ölçüsü kadar kullanilabilir.

Bikarbonat içeriginin yüksek olmasi ise asit fazlaligi, yanma ve eksime ile seyreden mide hastaliklarinda mide asidi fazlaliligini baskilayicidir.

Özellikle yaz aylarinda sicakligin artmasiyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyaci da artar. Boyali, katki maddeli içecekler yerine maden sulari tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çesitleri de piyasada bulunmakta fakat bunlarin kalori de dikkate alinarak tüketilmesinde fayda var.

Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?

Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli oldugu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebegin beslenebilmesi ve gelisiminin saglanabilmesi için normalden daha fazla gida, sivi, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacinin bir kismini tamamlayabilmek için, bu dönemde farkli bir saglik problemi(hipertansiyon...vb) yasanmiyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

Maden suyu böbrek tasi yapar mi?

Böbrek tasi olusumunu maden suyu tüketmeye baglamak yanlis olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek tasi olusumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmis ve böbreklerinde tas olusmus insanlarin maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası