Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILINIZ ZEHIR OLMASIN

Etiler Memorial Poliklinigi KBB Bölümü’nden Uz. Dr. Atilla Sengör, “Yazin görülen kulak ve sinüs rahatsizliklari”hakkinda bilgi verdi.

“En temiz havuzlarda bile dis kulak yolu infeksiyonunun görülme riski vardir”

Yaz mevsimi çogumuzun tatil hakkini kullanmayi tercih ettigi bir dönemdir. Sicaklar nedeniyle de genellikle havuz ve deniz olan yerlere gitmeyi arzulariz. Bu kiymetli dönemde bazi durumlara dikkat edersek, tatilimizi zehir edecek olasi riskleri önlemis oluruz. Her insanda dis kulak yolunda kulak salgilari ve cilt artiklarindan olusan birikintiler, kabaca “kulak kiri” bulunabilir. Kulak kiri havuz veya denize girildiginde islanabilir ve siserek dis kulak yolunu kapatabilir. Bu durumda, ancak kuruyup tekrar küçülene veya temizlenene kadar kulak tikanikligina ve islaklik hissine yol açabilir. Bazen de islanan kulak kiri, mikroplarin üremesine elverisli ortam olusturur ve bakteriler ile mantarlara bagli dis kulak yolu infeksiyonlarina yol açabilir. Bu durumda genellikle tikaniklikla beraber kulagin ön tarafina parmakla bastirildiginda agri ile belirti verir. Hatta sisme ve akinti da olabilir. En temiz havuzlarda bile dis kulak yolu infeksiyonunun görülme riski vardir. Deniz suyunda ise bu risk, yok denecek kadar azdir. Önlem olarak; kulak kirinin havuz veya deniz mevsimi öncesinde temizletilmesi, kulak pamuklari ile dikkatlice dis kulak yolunun kurutulmasi, temizligi iyi olmayan deniz ve havuzlarin tercih edilmemesi önerilebilir. Infeksiyon kaçinilmaz oldugunda ise, durum mutlaka kulak burun bogaz uzmanina basvurmayi ve tedavisini gerektirir.

Kulaklara su kaçirilmamasi gereken durumlar:

Eger kulak zari önceden herhangi bir sekilde delinmisse (kronik orta kulak sorunlari olanlar veya ventilasyon tüpü takilmis çocuklar), kulaga kaçan su orta kulaga temas eder ve orta kulak kaynakli iltihabi akintiya neden olabilir. Bu gibi durumlarda basin suya sokulmamasi, vazelinli veya gliserinle yaglanmis pamuk tikaçlar veya plastik/silikon kulak tikaçlari kullanilmasi önerilir.

Dalarken niçin kulak ve sinüs sorunlari olur?

Hatirlatilmasi gereken diger önemli bir husus ise, burun - sinüsler - geniz - orta kulak ve bogaz bosluklarinin anatomik ve islevsel olarak birbirleriyle baglantili olduklaridir. Bu nedenle özellikle skuba dalisi yapanlar için, derine dalindiginda olusan basinç degisiklikleri ile bu bölgelerden birindeki infeksiyon diger bosluklara yayilabilir. Örnek olarak; basit bir nezle orta kulak iltihabina veya sinüzite yol açabilir. Nezle veya gripken dalis yapmamak gerekir. Sinüslerde problem mevcutsa dalis sirasinda siddetli agri ve/veya sinüzite yol açabilir. Skuba dalicilari mutlaka her sene kontrolden geçmelidir. Basinç hasari (barotravma) en sik kulak zari ve orta kulakta ortaya çikar. Kulak zarinda küçük kanama alanlarindan kulak zari yirtilmalari, orta kulak infeksiyonlari, hatta iç kulak ve denge sistemi hasarina kadar çesitli sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden kulak burun bogaz uzmanina basvurulmalidir.

Alinacak önlemler:

Orta kulak basinci dengelenemediginde, sig sularda dalindiginda bile kulakta uzun süreli bir tikaniklik hissedilebilir. Bu durum östaki tüpünün islevinin bozulmasi veya orta kulakta, tedavi edilmesi sart olan sivi bir birikiminin belirtisi olabilir. Bu durumda bir hekime basvuruncaya kadar sakiz çignenmesi, bol sivi alinmasi ve burnun açik tutulmasi faydalidir. Ayrica yine hekime basvurmadan önce bir uçak yolculugu yapilmasindan kaçinilmalidir.

Yaz aylari ve hatta yilin herhangi bir mevsiminde girilebilen havuzlarin, infeksiyonlar disinda dikkat edilmesi gereken diger bir durumu daha vardir. Havuz suyundaki klor, özellikle alerjik çocuk ve eriskinlerde burun tikanikligi ve sinüs alerjisi belirtilerinin artmasina yol açabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası