Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASPIRIN KULLANIYOR YA DA SONBAHARDA HAMILE KALMAYI DÜSÜNÜYORSANIZ GRIP ASISINI SAKIN ATLAMAYIN!

“Amerika’da her yil 200.000 kisinin hastaneye yatirilmasina, 36.000 kisinin de ölümüne neden olan grip virüsü en çok sonbaharda kendini gösteriyor. Sonbaharda hamile kalmayi düsünenler, gençler ve 65 yas üstü eriskinler, böbrek, karaciger ve seker hastaligi olanlar, uzun süreden beri aspirin kullananlarin vs. sonbahara yaklastigimiz bu dönemde mutlaka grip asisi olamalari gerekiyor.”

Grip(Influenza), ciddi saglik sorunlarina yol açabilen ciddi bir viral solunum sistemi hastaligidir. Fakat üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle basladigi ve çogunlukla daha hafif bir tablo olan nezle ile karistirildigi için, toplumca yeteri kadar önemsenmemektedir. Amerika Birlesik Devletleri’nde her yil 200. 000 kisinin hastaneye yatirilmasina, 36. 000 kisinin ölümüne neden olmaktadir. Benzer oranlar bir çok ülke için geçerli olup, bazen ciddi salginlarla toplumu önemli ölçüde etkileyebilmektedir.

Hastalik ates, kas agrilari, basagrisi, halsizlik, kuru öksürük, bogaz agrisi ve burun tikanikligi-akmasi ile baslar. Normal seyrinde 3-7 günde iyilesir. Fakat yasli, çocuk ve direnci kiran ek hastaligi olanlarda daha ciddi tablolara dönüsür. Sinüzit, zatürree, orta kulak iltihabi veya tüm vücuda yayilmasi ile kalp dokularinin bile iltihaplanabilecegi ciddi tablolara dönüsebilir. Ayrica seker hastaligi, kalp hastaligi ve kronik akciger hastaligi olanlarda, bu hastalilari alevlendirip, kötülestirebilir. Hastalik en çok küçük çocuk ve yaslilarda agir seyreder.

Hastalik solunum yoluyla, virüsle kirlenmis malzeme veya kirli ellerle bulasir. Bu nedenle hastaligin yayilmasini önlemek için ilk yol genel hijyen kosullarina uymaktir. Hasta olan kisilerle yakin temastan kaçinilmasi, el temizligine dikkat edilmesi ve mümkün oldugunca tabak, bardak gibi malzemeleri ortak kullanmamak çok önemlidir.

Hastaligin toplumda yayilmasini önlemek ve risk grubu olarak adlandirilan insanlari korumak için her yil grip asisi yapilmasi önerilmektedir. Grip asisininin önerildigi gruplar:

1-) 6 ay- 18 yas arasi çocuklar ve gençler

2-) Kronik akciger hastaligi olanlar (Kronik Bronsit, Astim vb.)

3-) Bütün kalp damar hastalari (Yalnizca Hipertansiyonu olan hastalarda mutlak zorunlu degildir)

4-) Kronik böbrek, karaciger hastaligi ve seker gibi metabolik hastaligi olanlar

5-) Vücudu savunma sistemini zayiflatan kortizon veya immunsupresif denilen ilaçlari kullananlar

6-) AIDS, kanser gibi vücudu direncini düsüren hastaligi olanlar

7-) Solunum sistemi çalismasini bozan akciger disi hastaligi olanlar (Omurilik felçlileri, kas ve sinir sistemi hastaligi olanlar)

8-) Uzun süreden beri Aspirin kullananlar

9-) Huzurevi ve bakimevlerinde kalanlar

10-) Grip sezonu(sonbahar ve kis) hamile kalma olasiligi olanlar

11-) 65 yas üstü eriskinler

12-) Saglik personeli ve itfaiye polis gibi önemli, yaygin kamu hizmeti yapanlar

Liste her geçen gün genislemekte ve toplumda korunma amaciyla nüfusun kalabalik oldugu yarlarde neredeyse toplumun tümünü asilamaya dogru bir gidis oldugu gözlenmektedir.

Gebelerde ilk 3 aydan sonra gerekli görülürse asi yapilabilmektedir. Çocuklarda da 6 aydan itibaren yapilabilmektedir. Piyasada ölü virüslerle yapilan ‘Split, inaktif’ denilen asi yaygindir ve güvenle yapilabilir. Zayiflatilmis virüslerle yapilan asilar ise doktora danisilmadan yapilmamalidir. Bu asilar bazi gruplara yapilmamaktadir.

Asi saglikli insanlarda grip olusumunu % 70-90 oraninda önler. Kus gribi olarak bilinen Avian Influenzaya karsi koruyuculugu yoktur. Asinin çogunlukla hafif seyreden 1-2 gün süren yan etkileri görülebilir. Bunlar ates, halsizlik, titreme, yorgunluk, basagrisi ve asi yapilan yerde bölgesel sislik kizariklik gibi reaksiyonlardir. Nadiren ciddi yan etkiler olur.

Asi, her yil dünya saglik örgütü ve bulasici hastaliklar komisyonunun önerilerine göre bölgesel olarak hazirlanir. Bu nedenle her yil yeniden olmak gerekir. Eylül- Aralik aylari arasinda tek doz asi yeterlidir. Çocuklarda 9 yasina kadar olan grupta 1 ay sonra ikinci doz asi yapilmasi önerilmektedir. Asini koruyuculugu ortalama 10 gün sonra baslar ve 3 hafta sonra koruyucu etkisi en üst düzeye ulasir.

Griple mücadelede en önemli adim hastaligi önemsemek ve tanimaktir. Tüm toplumu etkileyecek epidemi dedigimiz yayginlasma korunma yöntemleri ve asi ile önlenebilmektedir. Aksi durumda, daha önceki yillarda görülen ve büyük ölüm oraniyla seyreden salginlar olabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dr. Bülent Yardimci
Iç Hastaliklari Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası